Sucha sauna - dlaczego warto z niej korzystać?

Sucha saunaSauna sucha to inaczej sauna fińska, choć to nie oznacza, wbrew powszechnemu przekonaniu, że to właśnie Finowie ją wymyślili. Jej korzenie sięgają bowiem czasów antycznych, jest ona prawie tak stara jak człowiek. I już wtedy zaczęto odkrywać jej pozytywne oddziaływanie na ludzki organizm. Natomiast to Skandynawowie ją nazwali i upowszechnili, więc uznawani są za jej ojców. Nic dziwnego, Finowie stali się bowiem wirtuozami saunowania. Uważają oni, że korzystanie z sauny przynajmniej jeden, dwa razy w tygodniu, daje gwarancję zdrowego i długiego życia. I korzystać powinien z niej każdy, najlepiej całymi rodzinami.

Ale to wszystko wiedzą już nie tylko Finowie, dlatego i u nas sauna sucha stała się niezwykle popularna, a saunomistrzowie w Hotelu BRISTOL **** ART & Medical SPA niczym nie ustępują Skandynawom.

Sauna sucha wyróżnia się wśród innych saun przede wszystkim wysokością temperatury w niej panującej, przy jednoczesnej niskiej wilgotności powietrza. Temperatura oscyluje w granicach 85 °C do nawet 120 °C (choć przeważnie jest to około 100 °C), a wilgotność powietrza to najczęściej kilkanaście procent (10 do 20). Tak wysoką temperaturę uzyskuje się dzięki specjalnemu piecowi wyłożonemu kamieniami, którego w saunie suchej nie polewa się wodą. Sauna fińska wyłożona jest w środku drewnem lub cała jest z niego zbudowana.

Sauna fińska dla ciała i duszy

Nic dziwnego, że amatorów suchej sauny wciąż przybywa. Lista pozytywnych jej właściwości jest bowiem bardzo długa. Każdemu, kto do niej trafi pobyt tam sprawia wielką przyjemność. To ciepło, połączone często ze specjalnymi aromatami i muzyką potrafi działać niezwykle kojąco i relaksująco, odstresowuje i wycisza. Cierpiący na bóle mięśni czy stawów już po kilku minutach zaczynają odczuwać ulgę.

Dzięki wysokiej temperaturze obniżone zostaje ciśnienie krwi, co powoduje wyraźnie odczuwalne rozluźnienie. Udrożniają się drogi oddechowe, co ułatwia oddychanie. Kilka minut i człowieka zaczyna otulać błogość.

Gdy dusza tak sobie szczęśliwa i wolna od trosk lewituje, ciało również dość szybko zaczyna odczuwać błogosławieństwa saunowania. Zaczynają otwierać się pory potowe i łojotokowe, które znajdują się na skórze, przez co organizm uwalnia się od toksyn. Jest to proces automatyczny. By pozbyć się trujących toksyn całkowicie, wystarczy tylko kilka saunowych seansów, przeprowadzonych oczywiście w sposób zgodny ze sztuką saunowania. Należy spędzić kilkanaście minut w saunie, następnie schłodzenie organizmu, odpoczynek i znów sauna. I tak kilka razy.

Saunowanie, poza tym podnosi odporność organizmu, a na koniec dnia gwarantuje dodatkowo mocny i zdrowy sen.

Jednak trzeba mieć świadomość, że pobyt w saunie suchej nie jest dla każdego. Przede wszystkim nie mogą z niej korzystać osoby po zawale czy wylewie, z miażdżycą albo też cierpiące na zakrzepowe zapalenie żył, niedokrwistość, choroby nerek i wątroby. Natomiast nie jest to przeciwwskazaniem do korzystania z sauny w ogóle. W takich wypadkach można wybrać się do sauny parowej lub infrared. Obiema oczywiście dysponuje Hotel BRISTOL**** ART & Medical SPA w Busku Zdroju, więc nie trzeba się pozbywać przyjemności saunowania.

Natomiast cierpiący za choroby zakaźne, choroby skóry czy z ranami na ciele nie powinni korzystać z żadnej z saun.

Sauna sucha - zasady korzystania

Korzystanie z sauny obwarowane jest pewnymi zasadami i dotyczą one wszystkich saun, nie tylko tych w Hotelu Bristol:

  • przed wejściem do sauny należy dokładnie umyć ciało mydłem, zmyć makijaż i dokładnie się osuszyć,
  • na zewnątrz zostają zegarki, biżuteria i okulary,
  • najzdrowiej jest korzystać z sauny w stroju Adama, wówczas naprawdę całe ciało jest w stanie pozbyć się toksyn (nie zawsze jest to jednak możliwe),
  • z drewnianych ław korzystamy tylko po rozłożeniu na nich, najlepiej bawełnianego, ręcznika, który jest na tyle obszerny, że ciało nie dotyka desek,
  • z sauny nie korzysta się będąc pod wpływem alkoholu i nie pije się go w środku.

A teraz można już oddać się błogiemu saunowaniu. Jeśli pobyt w saunie suchej ma przynieść maksymalne korzyści dla organizmu, trzeba przestrzegać zasad saunowania. Optymalnie są to trzy cykle: saunowanie - schłodzenie organizmu - odpoczynek. Ale każdy może przejść ich tyle, na ile pozwala mu jego organizm.

Sam pobyt w pomieszczeniu powinien trwać jakieś 8 do 15 minut, ale trzeba do tego podchodzić indywidualnie i w razie złego samopoczucia od razu wyjść na zewnątrz. W środku powinny dla bezpieczeństwa znajdować się co najmniej dwie osoby. Zaraz po wejściu dobrze jest znaleźć przycisk alarmowy, żeby w razie jakiegoś zdarzenia szybko wezwać pomoc.

Po wyjściu trzeba możliwie mocno schłodzić organizm. Może to być zimny prysznic, wejście do chłodnego basenu albo wejście do bani z lodem. Wyjątkowi szczęściarze mogą wyskoczyć na bitwę śnieżkami.

Kluczowy jest również odpoczynek, co najmniej kilkanaście minut na leżaku przy basenie, czy w specjalnej strefie odpoczynku, gdzie przez 20 minut można się zrelaksować czytając książkę lub słuchając muzyki. Po ostatnim seansie czas odpoczynku dobrze jest wydłużyć do około pół godziny. W trakcie każdego konieczne jest uzupełnianie płynów. Może to być woda lub niesłodzone soki, wyśmienity jest sok pomidorowy, który uzupełni potas.

Sauna w Hotelu Bristol - niebo na wyciągnięcie ręki

Hotel Bristol wciąż zaskakuje. Tym razem jest to zbudowanie jedynej w swoim rodzaju sauny suchej. Trudno bowiem będzie znaleźć drugą saunę mieszczącą się na dachu budynku. Nie tylko saunę, ale całą ekskluzywną strefę saunową z niebem na wyciągnięcie ręki.

Sucha sauna

Do dyspozycji Gości jest nowa sauna, która może pomieścić aż 40 osób, dzięki czemu mogą się tam odbywać najróżniejsze imprezy, w tym seanse saunowe. Budowla jest wykonana z wysokiej klasy drewna sosnowego, a środek wyłożony drewnem pochodzącym z drzew abachi, co sprawia, że wokół roznosi się niesamowity zapach drewna. Oczywiście do tego sprzęt oświetleniowy i muzyczny na najwyższym poziomie. Po wyjściu z sauny można skorzystać z jacuzzi, które również zostało umieszczone na dachu. A wokół znajduje się wolna przestrzeń, na której zimą, jeśli spadnie śnieg, można urządzić prawdziwą bitwę na śnieżki. Chyba już nikt nie wątpi w niebiańskość tego miejsca.

Zamiast na otwartą przestrzeń można udać się do strefy zabudowanej, gdzie mieszczą się prysznice oraz wytwornica lodu, nie ma zatem konieczności schładzania ciała na mrozie. Projektanci pomyśleli o wszystkim.

Niebiańskie Noce Saunowe w Hotelu Bristol**** ART & Medical SPA

Noce Saunowe w Hotelu Bristol w Busku Zdroju są niebiańskie nie tylko dlatego, że odbywają się na dachu budynku, gdzie niebo jest na wyciągnięcie ręki, ale również dlatego, że prowadzone są przez najwyższej klasy saunomistrzów.

Nie każdy wie, że w Polsce w roku 2014 powołano Polskie Towarzystwo Saunowe, które wśród wielu zadań szkoli również saunomistrzów. I to właśnie w Hotelu BRISTOL**** ART & Medical SPA goszczą ci najlepsi. Daje to gwarancję, że każda noc saunowa to autorskie dzieło jednego z nich, niezapomniane i wyjątkowe.

Noc Saunowa zawsze powiązana jest z jakimś tematem przewodnim i wprowadza gości Hotelu Bristol w zaczarowany świat ciepła, zapachów i muzyki. Doznania są tak niebiańskie, że zarówno ciało jak u dusza długo o nich pamiętają. I nie sposób odmówić sobie tej przyjemności kolejny raz, i kolejny i znów. A strefa saun to nie jedyne miejsce w Hotelu Bristol, w którym Goście czują się jak w niebie. Warto to sprawdzić.

Komentarze