Surfing, Windsurfing, Kitesurfing - czym się różnią?

KitesurfingSurfing, Windsurfing i Kitesurfing

Sporty wodne stanowią doskonałą formę rekreacji. Odprężają, przynoszą satysfakcję i dodatkowo są źródłem świetnej zabawy. Nic więc dziwnego, że człowiek na przestrzeni lat stworzył tyle ich odmian. Jednym z popularnych sposobów spędzania wolnego czasu "na wodzie" jest surfowanie - znane ludzkości już od IV wieku.

Choć nazwy Surfing, Windsurfing i Kitesurfing brzmią bardzo podobnie, to okazuje się, że sporty te różnią się pod wieloma względami. Wszystkie wywodzą się od surfingu, który ludzkość poznała za sprawą Polinezyjczyków już w IV wieku. Specyficzny sposób poruszania za pomocą deski na wodzie przywieźli oni na Hawaje. To właśnie one są z kolei prawdziwą "ojczyzną" surferów. W dużym skrócie surfing to nic innego jak jazda na przystosowanej do tego, specjalnej desce, która unoszona jest przez czoło fali morskiej.

Windsurfing

Odmianą surfingu jest Windsurfing, który polega na poruszaniu się po wodzie na desce, do której przymocowany jest żagiel. Za twórców tej dyscypliny sportowej uważa się dwóch mieszkańców Kalifornii: żeglarza oraz konstruktora lotniczego Jima Drake'a oraz surfera i matematyka Hoyla Schweitzera. Pod ich przywództwem pod koniec lat sześćdziesiątych grupa przyjaciół z Los Angeles zaprojektowała pierwszą deskę windsurfingową. Dziś sport ten doczekał się kilku odmian rządzących się różnymi zasadami i wykorzystujących odmienny sprzęt m.in.: freeride, slalom, racing czy formuła.

Kitesurfing

Kitesurfing to sport, który pod względem technicznym jest podobny do Windsurfingu. Zamiast klasycznego żagla Kitesurfing wykorzystuje jednak specyficzną formę latawca. Pozwala to na wykonanie licznych akrobacji oraz uzyskanie szybkiej prędkości. Różni się także znacząco sposobem prowadzenia deski. Przypomina on nieco jazdę na snowboardzie – deskę prowadzi się jak podczas jazdy na fali (na krawędzi). Z kolei w Windsurfingu deska prowadzona jest płasko.
Kitesurfing uprawiany jest przede wszystkim przez fanów mocnych wrażeń i ekstremalnych sportów.

Choć więc pozornie opisane wyżej sporty wodne wydają się być bardzo podobne, to jednak różnią się znacznie od siebie. Ta różnorodność jest niezwykle ciekawa i pozwala na lepsze dopasowanie dyscypliny do indywidualnych preferencji danego użytkownika.

Źródło - www.windsurfing.com.pl

Komentarze