Symbole Warszawy - Syrenka

Syrenka WarszawskaJeśli zapytamy kogokolwiek co jest symbolem Warszawy, z pewnością odpowie że jest nim warszawska Syrenka.

Istotnie, jest to najbardziej znany symbol tego miasta. Pomnik warszawskiej Syrenki znajduje się w pobliżu Starego Miasta, na wzniesieniu zwanym Skarpą Wiślaną. Warszawa była kojarzona z tym symbolem już we wczesnym średniowieczu, ale ówczesna Syrenka nie była kobietą, tylko ptakiem z rybim ogonem. Postać kobiecą nadano jej pod koniec wieków średnich.

Skąd Syrenka wzięła się w Warszawie? Czy coś wiadomo na ten temat?

Jak zwykle w takich sytuacjach, odpowiedź można znaleźć w legendzie. Legenda o Syrence warszawskiej mówi, że była ona jedną z sióstr, które wybrały się w podróż po Morzu Bałtyckim. Pierwszą z nich zachwyciła się Danią i po dziś dzień stoi w porcie kopenhaskim. Druga przypłynęła do Gdańska, a potem dalej. Warszawa zachwyciła ją i... postanowiła tu zostać. Zaraz też znalazł się pomysłowy kupiec, który pojmał ją i za pieniądze pokazywał gapiom. Mieszkańcy miasta ujęli się za Syrenką, zwrócili jej wolność, a ona w zamian przyrzekła obronę miastu. Dlatego właśnie dziewczyna o rybim ogonie wyposażona jest w miecz i tarczę. Będąc w Warszawie, po prostu nie wypada nie zrobić sobie zdjęcia z warszawską Syrenką.

Komentarze