Tatry - propozycje szlaków dla początkujących

TatryTatry to niewątpliwie jeden z najpiękniejszych polskich rejonów. Mimo że zajmują niewielki obszar, zachwycają strzelistymi szczytami i graniami. Ich alpejski charakter sprawia jednak, że mogą być niebezpieczne i niektóre szlaki zdecydowanie nie są dla wszystkich. Które wybrać na łatwą, spokojną wycieczkę?

Dolina Kościeliska i Chochołowska

Jedne z najbardziej popularnych szlaków w Tatrach. Są odpowiednie nawet dla dzieci i osób starszych, prowadzą szeroką ścieżką z niewielkim przewyższeniem, aż do schroniska - na Polanie Chochołowskiej lub na Hali Ornak. Szlaki zapewniają przepiękne widoki na okoliczne góry, ich mankamentem jest jednak duża popularność. W letnie weekendy przy dobrej pogodzie nie ma co liczyć na ciszę i spokój.

Szlak nad Morskie Oko

Kolejnym bardzo popularnym łatwym szlakiem, jest szlak prowadzący nad Morskie Oko. Liczy ok. 9 km i w całości pokryty jest asfaltem, dzięki czemu jest dostępny nawet dla rodzin z dziećmi w wózkach. Sam szlak pod względem widoków ustępuje wielu innym szlakom tatrzańskim. Prowadzi głównie przez las, po wspomnianym asfalcie i brakuje mu prawdziwego górskiego charakteru. Morskie Oko jest jednak miejscem niesamowitym. Warto zrobić spacer wzdłuż tego jeziora oraz dojść nad pobliski Czarny Staw pod Rysami.

Rysy

Tatry Zachodnie

Osoby, które nie lubią tłumów, znajdą więcej spokoju w Tatrach Zachodnich. Ze schroniska na Polanie Chochołowskiej można zrobić wycieczkę przez Wołowiec, Rakoń i Grzesia, które zapewniają świetne widoki i chociaż również popularne, nie są aż tak oblegane jak Dolina Kościeliska albo Morskie Oko. Warto też przejść po Czerwonych Wierchach, czyli masywie górskim znajdującym się na wysokości ok. 2000 m. Szlak biegnie przez cztery szczyty - Ciemniak, Krzesanica, Małołączniak i Kopa Kondracka. Wycieczka ta jest bardziej wymagająca kondycyjnie niż wspomniane wcześniej, ale nie zawiera trudności technicznych.

Kopa Kondracka

Tatry Bielskie

Tatry Bielskie to pasmo górskie znajdujące się na Słowacji. Nie są zbyt oblegane, dlatego osobom lubiącym spokój i łatwe technicznie wycieczki mogą sprawić dużo przyjemności. Warto przejść szlak z miejscowości Zdiar do schroniska Chata pri Zelenom Plese (Schronisko nad Zielonym Stawem Kieżmarskim) i stamtąd zejść żółtym szlakiem.

Dolina Zimnej Wody

Na uwagę zasługują również inne szlaki prowadzące po słowackiej części Tatr. Na upalne dni świetny będzie żółty szlak biegnący wzdłuż potoku z Tatrzańskiej Leśnej do Wodospadów Zimnej Wody, skąd można dojść do Schroniska Zamkovskiego. Dla początkujących odpowiedni będzie też szlak zielony ze Starego Smokowca albo niebieski z Tatrzańskiej Łomnicy.

Dolina Zimnej Wody

Giewont?

Jednym z najbardziej popularnych szlaków w Tatrach, często postrzeganym jako odpowiedni dla początkujących jest również szlak biegnący na szczyt Giewontu. Należy jednak pamiętać, że końcówka szlaku ma dosyć dużą ekspozycję i jest ubezpieczona łańcuchami. Dodatkowo trudność zwiększają wyślizgane skały. Wiele szlaków w Tatrach przewyższa trudnością Giewont, nie znaczy to jednak, że jest to łatwy szczyt i małym dzieciom, osobom słabo wysportowanym albo z lękiem wysokości może sprawić trudności. Warto jednak wybrać się na Sarnią Skałę, z której rozpościera się piękny widok na Giewont i Zakopane.

Giewont

Więcej propozycji szlaków po Tatrach znajdziesz na stronie: majatravels.com/pl/tag/tatry.

Ocena: 5.0