Tatrzańskie trasy dla początkujących, czyli pomysł na rodzinną wycieczkę wiosną

Tatrzańskie trasy dla początkującychWiosenna wyprawa z dziećmi w Tatry to doskonały pomysł na powitanie wytęsknionej pory roku. Zwłaszcza że tatrzańska wiosna jest niezwykle barwna. Oczywiście piękna przyroda to nie wszystko. Zobacz, jakie są pozostałe zalety wiosennego wypadu w góry. Sprawdź też, czy wiesz, jak należy przygotować się do wyjścia w trasę, gdy towarzyszą nam dzieci. Poznaj TOP 4 miejsca, które warto odwiedzić z maluchami. Zobacz też, gdzie najlepiej szukać noclegu w górach dla całej rodziny.

Dlaczego warto jechać z dziećmi w góry wiosną?

Wyprawa w góry z dziećmi - zwłaszcza wiosną - to doskonały pomysł na wspólne spędzenie czasu w gronie rodzinnym, w atrakcyjny dla wszystkich sposób. Budząca się do życia tatrzańska przyroda wprawi w zachwyt każdego. Ponadto na turystów i zwiedzających tatrzańskie szlaki wiosną czeka wiele atrakcji. Oto lista zalet wiosennego wypadu w góry z rodziną!

Dywany krokusowe

Tatrzańskie trasy dla początkujących

Trudno o bardziej spektakularny widok niż krokusowe dywany, które właśnie w kwietniu już na dobre pokrywają górskie łąki. Dzieci (i dorośli!) z pewnością będą oczarowane tak dużą liczbą tych pięknych symboli wiosny w jednym miejscu.

Malownicze krajobrazy

Tatry wiosną wspaniale ukazują swoje piękno. Można podziwiać dobrze widoczne szczyty górskie, zazieleniające się drzewa oraz liczne potoczki, które powstają z roztapiającego się śniegu.

Warto też wspomnieć, że w trakcie wycieczek na szlakach można natknąć się na dzikich mieszkańców tatrzańskich zakątków, takich jak urocze świstaki. Wiosna to również moment, kiedy na hale wychodzą owce. Wszystkie te spotkania to dla dzieci doskonała lekcja przyrody oraz fascynująca przygoda!

Bezpieczne szlaki

Mimo iż fenomen tatrzańskich krokusów przyciąga wiosną sporą liczbę turystów, jest ich i tak o wiele mniej niż w sezonie zimowym czy letnim. Oznacza to, że można wybrać się na wycieczkę z dzieckiem bez obaw o to, że maluch zgubi się w tłumie.

Bardziej przewidywalna pogoda

Wybierając się w góry z dziećmi, warto też zwrócić uwagę na pogodę. Warunki w Tatrach w maju są najlepsze, jeśli planujemy wyprawę w góry z dziećmi. Można wówczas liczyć na wysoką i dosyć stabilną temperaturę oraz sporo słońca.

Dzięki sprzyjającym warunkom atmosferycznym łatwiej też poruszać się po szlakach. Wszystko to razem będzie zachętą dla małych podróżników.

Jak przygotować się do wyjścia na szlak?

Tatrzańskie trasy dla początkujących

Chociaż wiosną góry wydają się być łagodne dla turystów - zwłaszcza tych początkujących - nie wolno zapomnieć o odpowiednim przygotowaniu. Poniżej przygotowaliśmy kilka przydatnych porad.

Czego będziemy potrzebowali na szlaku?

Odpowiednio skompletowany strój

Najważniejszym elementem jest odpowiedni strój. Powinien on składać się z kilku warstw, które będzie można zdejmować lub zakładać w zależności od warunków. W górach idealnie sprawdza się bielizna termoaktywna, bluza typu polar, kurtka turystyczna (przeciwdeszczowa i wiatroszczelna), obuwie trekkingowe (antypoślizgowe, z dłuższą cholewką i nieprzemakalne). Warto zaopatrzyć się też w dodatkową parę skarpet, czapkę i rękawiczki.

Podstawowy ekwipunek

Na szlaku - nawet prostym - przydadzą się następujące akcesoria:

  • mapa i kompas - GPS w komórce bywa zawodny;
  • apteczka turystyczna;
  • latarka czołowa;
  • powerbank lub dodatkowa bateria;
  • naładowany do pełna telefon;
  • suchy prowiant i woda pitna.

Jak zaplanować wyjście w góry z dzieckiem?

Przygotowania do wyjścia w góry z dzieckiem zaczynamy zawsze od sprawdzenia warunków pogodowych. Warto też zapewnić sobie dostęp do aktualnych komunikatów. Nawet prosta droga, w czasie ulewy czy nagłej burzy, może zmienić się w mało przyjazne dla dziecka miejsce.

Po drugie - weryfikacja wybranej trasy. Pierwsza wycieczka powinna być niezbyt długa i ciekawa. Ponadto należy rozsądnie podzielić trasę na kilka etapów i zaplanować postoje. Dzięki temu dziecko nie zmęczy się zbytnio i nie zniechęci monotonnym pokonywaniem szlaku.

Przykłady łatwych wycieczek w Tatry z dziećmi

Tatrzańskie trasy dla początkujących

Tatry dają nieskończenie dużo możliwości, jeśli chodzi o wycieczki rodzinne. Oto kilka propozycji na udane wypady z dziećmi.

Rusinowa Polana (długość trasy ok. 9,5km, czas ok. 3:30min)

Warto się tam wybrać z dzieckiem z kilku względów. Przede wszystkim rozpościera się stamtąd doskonały widok na panoramę Tatr. Poza tym na miejscu znajduje się bacówka z oscypkami. Na trasie jest również Sanktuarium Matki Bożej na Wiktorówkach z cudownym źródełkiem. Sama droga jest też dość prosta, ale trzeba uważać, bo po drodze może być ślisko. W trasę można zabrać wózek dziecięcy.

Kasprowy Wierch

Najprościej dotrzeć na niego kolejką górską. Przejazd nią to prawdziwa frajda dla najmłodszych. Kolejka wjeżdża na wysokość 1959 m n. p. m. Na miejscu znajduje się Obserwatorium Meteorologiczne, spod którego bez trudu można wejść na sam szczyt Kasprowego Wierchu. Stamtąd z kolei rozpościera się cudowny widok na panoramę Tatr - niemal po sam Giewont.

Wielki Kopieniec (długość trasy ok. 5 km, czas ok. 2 godziny)

Jeśli chcemy pokazać dzieciom coś więcej niż tylko krajobrazy Tatr, warto wybrać się właśnie tam. Na miejscu znajdują się oryginalne szałasy pasterskie oraz największe na obszarze całych polskich Tatr wywierzysko - Wywierzysko Olczyskie (źródło krasowe o silnym wypływie wody na powierzchnię).

Narodowe Muzeum Tatrzańskie

Kiedy pogoda nie zachęca do pieszych wycieczek, warto mieć alternatywę. Taką jak wyprawa do jednego z najstarszych muzeów w Polsce, czyli Narodowego Muzeum Tatrzańskiego. Dzieci z pewnością zainteresują się ekspozycjami związanymi z przyrodą tatrzańską, sprzętem i strojami pasterskimi oraz odkrytymi na terenie Tatr minerałami i skamieniałościami. Do muzeum łatwo dotrzeć komunikacją miejską.

Gdzie najlepiej zarezerwować rodzinny nocleg w górach?

Tatrzańskie trasy dla początkujących

Taki nocleg najlepiej zarezerwować za pośrednictwem sprawdzonego portalu ogłoszeniowego zakopaneapartamenty.pl. To rozbudowana baza noclegowa skupiająca najlepsze obiekty noclegowe, dedykowane również rodzinom z dziećmi.

Oferta serwisu obejmuje pojedyncze apartamenty i domki w stylu góralskim. Miejsca noclegowe dla rodzin z dziećmi posiadają wszelkie udogodnienia - począwszy od dodatkowego wyposażenia, na ogrodzonych i bezpiecznych ogrodach lub placach zabaw skończywszy.

Ogromnym atutem proponowanych obiektów jest ich doskonała lokalizacja. Apartamenty położone są albo w samym centrum Zakopanego, albo też w jego bliskim sąsiedztwie.

Podsumowanie

Zakopane w kwietniu i maju to doskonały czas na rodzinny wypad z dzieciakami w góry. Zwłaszcza jeśli wybieramy się tam po raz pierwszy. Szlaki nie są zatłoczone, warunki pogodowe są sprzyjające wycieczkom. Poza tym to sezon kwitnienia krokusów!

Pamiętajmy jednak o odpowiednim przygotowaniu, takim jak ubiór i ekwipunek, a także wcześniejszej rezerwacji noclegu.

Komentarze