Teneryfa - rajska wyspa

TeneryfaTeneryfa uznawana jest za jedną z najciekawszych Wysp Kanaryjskich. Wakacje w tym pięknym miejscu dają możliwość spędzania czasu na wiele różnych sposobów. Można tam zobaczyć wiele ciekawych miejsc, takich jak: Wąwóz Masca lub wulkan Pico del Teide. Wyjaśniamy, dlaczego warto wybrać się na Teneryfę.

Nie ma drugiej takiego miejsca na Wyspach Kanaryjskich. Teneryfa jest bogata w bardzo wiele różnorodnych form ukształtowania terenu. Opisywana wyspa stanowi cel wycieczek miłośników gór, wulkanów, dzikich plaż, surfingu oraz wielbicieli zwiedzania kanaryjskich miasteczek. Na wyspie znajdują się imponujące klifowe wybrzeża oraz olbrzymie plantacje bananów. Do stałych punktów wycieczek na Teneryfie należą między innymi: Chasna, Wąwóz Masca oraz Garachico. Kiedy ktoś raz zwiedzi tą rajską wyspę ma ochotę na nią powracać co roku. Poniżej omawiamy najciekawsze zakątki Teneryfy, które koniecznie trzeba zobaczyć.

Najciekawsze miejsca na Teneryfie

Wulkan Pico del Teide

Obowiązkowy punkt programu wycieczki na Teneryfę. Jest to najwyższy szczyt wyspy (3718 m n.p.m.), na który można wejść pieszo lub wjechać kolejką. Ta pierwsza opcja wiąże się z możliwością obserwacji zapierających dech w piersiach krajobrazów, na który składają się malownicza okolica oraz inne wyspy archipelagu. Przy bezchmurnym niebie ze szczytu wulkanu można dostrzec wybrzeże Afryki.

Klify Los Gigantes

Wielbiciele naturalnych formacji skalnych muszą zobaczyć słynne klify o wysokości dochodzącej do 600 metrów. U ich podnóża znajduje się urokliwa miejscowość, która zwie się tak samo jak klify Los Gigantes. Można je obserwować z łodzi wycieczkowej pływającej w okolicach brzegu. W trakcie tej wycieczki da się spostrzec piękne gatunki zwierząt przemieszczające się po miejscowych wodach, mogą to być delfiny, a nawet wieloryby.

Wąwóz Masca

Jedno z najpopularniejszych miejsc na omawianej wyspie. Znajduje się w okolicach wioski o tej samie nazwie, która miała być kiedyś siedzibą piratów. Miasteczko daje początek pięknemu wąwozowi ciągnącemu się aż do klifów Los Gigantes. Wąwóz Masca (https://travelers.pl/masca-teneryfa) to wymarzone miejsce dla wszystkich wielbicieli trekkingu, co ważne podróż po tej naturalnej formacji jest możliwa pod warunkiem noszenia ochronnego kasku. Trasa ma ponad 5 km długości i wbrew pozorom nie jest zbyt wymagająca. W trakcie jej pokonywania można podziwiać dzieła natury powstałe ponad 5 milionów lat temu. Czas potrzebny na jej przejście wynosi średnio około 5 godzin.

Kaldera Las Canadas

Wzniesienie będące częścią parku narodowego wpisanego na listę UNESCO. Turyści mogą tam podziwiać wulkaniczne krajobrazy rodem z filmów postapokaliptycznych. Można tam zobaczyć wielobarwne zastygłe pola lawy. Opisywana Kaldera ma być pozostałością po gigantycznym superwulkanie, który kiedyś się tam znajdował. Obszar Las Canadas jest porośnięty przez zjawiskowe rośliny zwane tajinaste rojo. Ten endemiczny gatunek nie występuje nigdzie indziej na świecie, a jego wysokość (dorasta do 3 m), kształt oraz wyrazista barwa czynią go niezwykle atrakcyjnym.

Garachico

Pozostałości jednego z głównych portów wyspy, który został częściowo zniszczony w wyniku wybuchu wulkanu. Miało to miejsce pod koniec XVIII wieku, w Garachico można podziwiać zabytkową fortecę Castillo de San Miguel, której zadaniem była obrona portu przed atakami piratów. Widok obronnych wieżyczek i kilkuset letnich murów stanowi nie lada gratkę dla wszystkich miłośników historii. Obok fortecy znajdują się bardzo ciekawe formacje przypominające naturalne baseny, które zostały utworzone przez lawę w czasie erupcji wulkanu.

Tysiącletnie Smocze Drzewo - Drago Milenario

Gigantyczne draceny występujące na Wyspach Kanaryjskich nie rosną nigdzie indziej na świecie. Jednym z tych smoczych drzew jest kilkunastometrowy, olbrzymi okaz z Icod de Vinos. Jest uważany za najstarsze drzewo tego typu, jego wiek ocenia się na około 800 lat. Te niesamowite rośliny odgrywały ważną role w wierzeniach pierwotnych mieszkańców archipelagu Wysp Kanaryjskich.

Komentarze