Turystyczne walory Gór Świętokrzyskich

Góry Świętokrzyskie PolskaWprawdzie są najniższymi górami w Polsce, jednak wycieczki po ich terenie każdemu z nas mogą dostarczyć wielu mocnych wrażeń. Przyciągają wspaniałymi krajobrazami, niezwykłą przyrodą oraz cennymi zabytkami, z którymi można się tu spotkać w wielu miejscach. Góry Świętokrzyskie to wyjątkowy obszar, a znajdujące się na ich terenie atrakcje turystyczne z pewnością zasługują na uwagę.

Góry Świętokrzyskie to kraina wyjątkowa. To pasmo górskie zajmuje centralną część Wyżyny Kieleckiej, a bliskość takich miast, jak Kielce czy Chęciny sprawia, że każdy z nas może bez problemów planować wycieczki na ich teren. Niewysokie Góry Świętokrzyskie są rajem dla historyków oraz dla tych, których fascynuje geologia. Wypiętrzone około 500 milionów lat temu, przyciągają wspaniałym ukształtowaniem terenu.

Piękne doliny rzek przyciągają uwagę, podobnie zresztą jak znajdujące się w nich miejscowości. Atrakcyjnym celem wycieczki są takie miejsca, jak pasmo Jeleniowskie oraz Łysogóry, na terenie których czeka i Łysica, i słynna Łysa Góra. Góry Świętokrzyskie zachwycają też gołoborzami oraz lasami, które mają ogromną wartość przyrodniczą. Puszcza Jodłowa, chroniona w granicach Świętokrzyskiego Parku Narodowego, sama w sobie stanowi wielką atrakcję, choć nie tylko ona jest kuszącym celem wycieczki po tych górach. Niezwykłym pięknem przyciąga przecież słynna Jaskinia Raj, uznawana za jedną z najpiękniejszych jaskiń w całym kraju.

A jakie zabytki mogą oczarować tych, dla których głównym celem wycieczki w Góry Świętokrzyskie jest poznawanie historii tej krainy? Ruiny zamku biskupów krakowskich w Bodzentynie oraz klasztor Bernardynek w Świętej Katarzynie to wspaniałe zabytki, którym z pewnością warto poświecić nieco więcej czasu. Chęciny i tutejszy zamek królewski, słynny Święty Krzyż oraz pałac biskupi w Kielcach - oto kolejne atrakcje, którymi Góry Świętokrzyskie mogą oczarować każdego miłośnika historii.

Ocena: 5.0

Komentarze