Turystyka ekstremalna

Turystyka ekstremalna - wspinaczka górskaWielbicieli sportów ekstremalnych wciąż przybywa, a inni ludzie z ciekawością zadają sobie pytanie: dlaczego? Co takiego mają w sobie te sporty, że tak wiele osób chce je uprawiać, pasjonuje się nimi i poświęca im cały swój wolny czas, również wakacje?

Na to pytanie trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć, ponieważ motywację każdego człowieka są jego indywidualną sprawą. Nie mniej jednak, możliwe jest wyróżnienie kilku podstawowych i ogólnych przyczyn takiego zainteresowania turystyką ekstremalną. Tego typu sporty pozwalają na wydzielanie się dużej ilości adrenaliny, hormonu walki, ucieczki. Co ciekawe, jest to hormon typowo zwierzęcy. A jakie to ma znaczenie dla organizmu człowieka? Jak się okazuje: bardzo duże. Podczas emocjonujących i często niebezpiecznych przeżyć wyzwala się duża ilość adrenaliny, co działa na człowieka pobudzająco, zagrzewa go do walki, ułatwia oddychanie, poprawia pracę serca, sprawia, że organizm jest lepiej dotleniony. Ludzie sprawiający sporty ekstremalne czują się podczas treningów jak w raju.

Pokonywanie własnych lęków i ograniczeń daje im niezwykłą siłę i radość. Wiele osób zaczyna nurkować, aby pokonać swój lęk przed wodą. Są również ludzie, którzy boją się wysokości, a mimo to skaczą na bungee. Takie stawanie oko w oko ze swoim lękiem i pokonywanie go sprawia, że człowiek czuje się pewniej, wie, że nie ma rzeczy niemożliwych. Ponadto, wiele sportów ekstremalnych wpływa pozytywnie na zwiększenie sprawności fizycznej. To tych dyscyplin należą między innymi wspinaczka, kajakarstwo górskie, miejski parkour oraz ekstremalna jazda na nartach.

Oprócz tego, wiele sportów ekstremalnych pozwala na doskonalenie umiejętności jak i rozwijanie nowych. Takie są między innymi: jazda na motocyklu, nurkowanie, skoki ze spadochronem, loty paralotnią czy wyjątkowo emocjonujące zwiedzanie jaskiń, znane jako speleologia. Wielu wielbicieli sportów ekstremalnych deklaruje, że te dyscypliny naprawdę wciągają: kto raz spróbuje nie potrafi przestać... od adrenaliny można się przecież uzależnić.

Komentarze