Ty, góry i bezpieczna wędrówka

Wędrówka po górachPo raz pierwszy wybierasz się na wielogodzinną wycieczkę po górach? A może tak bardzo zafascynowałeś się opowieściami przyjaciół lub lekturą autobiografii podróżników, że planujesz zostać jednym z nich?

Koniecznie sprawdź, o co musisz zadbać, zanim wejdziesz na szlak. Wybierz właściwe ubezpieczenie turystyczne i skompletuj niezbędny sprzęt - podpowiadamy jaki.


Krok pierwszy: ubezpieczenie turystyczne na wyjazd w góry

Nie ma niczego gorszego na szlaku od sytuacji, w której stajesz się bezbronny. W oddaleniu od wynajętego domku, turystów, a nawet Twoich kompanów - jeśli się zgubisz - może Cię ogarnąć panika. Nie martw się jednak na zapas. Pomyśl o pomocy w razie nieprzewidzianych sytuacji zanim w ogóle wyruszysz na szlak. Jeżeli wykupisz ubezpieczenie turystyczne z pomocą medyczną, ratowniczą oraz informacyjną, uzyskasz wsparcie bądź ratunek, a za poniesione straty odszkodowanie.

W zależności od tego, jakie aktywności zamierzasz podejmować w trakcie wyprawy w góry, powinieneś zdecydować się na inny wariant ubezpieczenia turystycznego. Jedno będzie lepsze podczas wspinaczki, drugie podczas zjeżdżania na nartach lub snowboardzie, trzecie podczas zwykłego wędrowania. Przekonaj się, co wchodzi w skład takiej polisy: https://kioskpolis.pl/co-powinna-zawierac-polisa-turystyczna-na-wyjazd-w-gory.

Wędrówka po górach

Krok drugi: planowanie wędrówki

Jeżeli wybierasz się na wędrówkę z bardziej doświadczonymi osobami, zapewne Cię w tym kroku wyręczą. Warto jednak, byś podpatrzył, co robią i o jakie szczegóły dbają. Pewnego dnia - jako wytrawny podróżnik - to do Ciebie będzie należało zaplanowanie wędrówki.

Posługuj się mapą. Wyznasz trasę i oblicz orientacyjny czas przejścia. Dodaj do niego wszystkie obowiązkowe oraz potencjalne postoje: na odpoczynek, na zjedzenie posiłku, na udanie się na stronę. Jeśli trasa ma być długa, planuj ją tak, by dało się ją skrócić i szybciej zejść z góry.

Krok trzeci: przygotowanie odzieży

Bądź rozsądny i odpowiedzialny - nigdy nie wyruszaj w wielogodzinną trasę górską odziany z lekki strój i mając zwykłe tenisówki na stopach. To wręcz zaproszenie dla kłopotów.

Buty górskie muszą być najwyższej jakości: wodoodporne, antypoślizgowe, usztywniające kostkę, oddychające. Gruba gumowa podeszwa zapobiegnie ślizganiu się na mokrych kamieniach, podwyższona i sznurowana część buta zaś zapobiegnie skręceniu lub zwichnięciu. Nie wybieraj butów o zwężanych czubkach - palce muszą mieć swobodę.

Nawet jeśli wyruszasz na wędrówkę po górach w ciepłym i słonecznym dniu, powinieneś mieć w plecaku kurtkę - przeciwwiatrową, przeciwdeszczową i z wyprofilowanym kapturem. Nie zajmuje dużo miejsca, a zapobiegnie wychłodzeniu podczas pokonywania zacienionego i wilgotnego fragmentu szlaku. Dobrze także mieć w plecaku polar.

Wędrówka po górach

Ważne jest także to, co masz pod spodem. Bielizna oraz koszula muszą oddychać. Jeżeli wybrałeś oddychające buty i kurtkę, nie zakładaj pod nie rzeczy wykonanych w 100% z bawełny.

Mając odpowiednie ubezpieczenie turystyczne oraz będąc wyposażonym w niezbędne akcesoria podróżnika - latarkę czołową, mapy, apteczkę - możesz wyruszać w góry. Powodzenia na szlaku!

Ocena: 5.0