Uniejów to niewielka ale piękna miejscowość w województwie łódzkim, położona nad Wartą. Niedaleko stąd do Kutna czy Konina. Miasteczko słynie z basenów termalnych, czyli gorących źródeł oraz pięknych zabytków, w tym gotyckiego zamku. Z pewnością warto wybrać się tam na wakacje, by poznać lepiej Uniejów i jego tajemnice.
Historia Uniejowa
Pierwsze wzmianki na temat Uniejowa pochodzą z początku XII wieku. Prawa miejskie nadano mu jednak dopiero pod koniec XIII wieku. Kolejne dwa stulecia to czas rezydowania w Uniejowie arcybiskupów gnieźnieńskich. Pod koniec XV wieku miasto stało się cenionym punktem handlowym, żyło i pracowało tam wielu rzemieślników. Czasy rozbiorców Uniejów przetrwał pod zaborem rosyjskim, w latach od 1870 aż do końca I wojny światowej nie posiadał praw miejskich. Czasy II wojny światowej to okres licznych walk nad Wartą, znajdowania się pod wodzą III Rzeszy oraz licznych mordów na ludności cywilnej, w tym żydowskiej. Na terenie miasta i w jego okolicach do chwili obecnej znajdują się bunkry z tamtego okresu. Dziś Uniejów jest cenionym uzdrowiskiem, znajduje się tutaj wiele ciekawych zabytków oraz innych atrakcji, które przesądzają o jego popularności.
Zabytki w Uniejowie
W niewielkim Uniejowie znajduje się wiele pięknych zabytków, z których najbardziej znanym jest pierwotnie gotycki zamek z drugiej połowy XIV wieku. Wielokrotnie niszczony w pożarach został zmodernizowany w XVI oraz XIX wieku, co sprawiło, że nabrał wielu cech innych stylów, w tym cech klasycystycznych. Obecnie w zamku znajduje się hotel i restauracja z nowoczesnym zapleczem konferencyjnym. Na przyjezdnych czekają wygodne pokoje, urządzone w stylu średniowiecznym oraz eklektycznym. Można zanocować także w kameralnych i przytulnych pokojach na poddaszu. Zabytkiem Uniejowa jest rzymskokatolicka kolegiata Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. To budowla gotycka z XIV wieku, przebudowana dwa stulecia później. Niedaleko kolegiaty znajduje się kościelna wieża zegarowa, wzniesiona w 1901 roku w stylu neogotyckim. Za zabytek uznaje się również prawosławną cerkiew, pochodzącą z końca XIX wieku. Warto zobaczyć także zabytkowy klasycystyczny dworek z XIX wieku, gdzie dziś mieści się siedziba Szkoły Muzycznej.
Atrakcje turystyczne w Uniejowie
Uniejów kusi nie tylko ciekawymi zabytkami ale i wieloma innymi atrakcjami, z których największymi są z pewnością gorące źródła, czyli baseny termalne. Uniejów nosi status uzdrowiska od 2012 roku, otwarte zostały tam nowoczesne Termy Uniejów, jak magnes przyciągające turystów z najodleglejszych skrawków naszego kraju oraz z zagranicy. Obiekt położony jest u stóp zamku, co stanowi dodatkową atrakcję. Podstawową atrakcją jest kompleks termalno-basenowy, obejmujący przyjemne i jednocześnie lecznicze kąpiele w gorących basenach solankowych. Znajdują się tam baseny kryte, wewnętrzne oraz zewnętrzne. Warto wybrać się także na relaksujące zabiegi do centrum odnowy biologicznej. Baseny uniejowskie funkcjonują całorocznie, zasilane są bowiem leczniczą solanką. Znajdują się tutaj również sauny, jacuzzi, groty solne, komora lodowa oraz profesjonalne gabinety masażu. Zabawa w wodzie to jednak nie wszystko: po dniu spędzonym aktywnie przychodzi czas na wieczór, który możemy spędzić podobnie, a mianowicie na kręgielni lub w dyskotece.
Termy Uniejów oferują bowiem nowoczesny Klub Taneczny, gdzie można pobawić się przy ulubionej muzyce lub pograć ze znajomymi w kręgle. Na terenie term odbywa się wiele ciekawych wydarzeń, w kwietniu ma miejsce Festiwal Muzyki i Tańca Indian Ameryki Północnej, a w czasie wakacji: średniowieczny turniej rycerski oraz jarmark średniowieczny. Na najmłodszych czeka wioska indiańska Tatanka, oferująca malowanie twarzy, naukę strzelania z łuku, połów ryb, słuchanie legend czy naukę tańców indiańskich. Kolejną atrakcją jest Dom Pracy Twórczej, zabytkowy budynek, skupiający twórców różnych dziedzin i stanowiący kulturalne centrum miasta. Znajdują się tam pokoje hotelowe, restauracja, centrum konferencyjno-eventowe oraz organizowane są liczne wystawy, w tym wystawy grafik. Na uwagę zasługuje także Zagroda Młynarska, ciekawy obiekt, łączący w sobie funkcję hotelu i muzeum. Nocować można w budynku zagrody, jak również we wiatraku, co jest szczególnie ciekawą atrakcją dla turystów. Pod czujnym okiem kustosza muzeum można przyglądać się, a nawet wziąć udział w procesie produkcji mąki. Na terenie zagrody zlokalizowane jest muzeum z wystawą dawnych narzędzi, w tym przedmiotów stolarskich. Na gości czekają także piękne konie z zagrodowej stajni, gotowe zabrać ich na relaksującą przejażdżkę po okolicy. W Zagrodzie działa Karczma, serwująca zdrowe i smaczne posiłki, w tym dania regionalne. W poszukiwaniu atrakcji turystycznych warto wybrać się także do pobliskich miejscowości. W oddalonym o niecałe 4 kilometry Spycimierzu co roku w dzień Bożego Ciała odbywa się uroczyste układanie dywanu z kwiatów. Ma on długość prawie 2 kilometrów!
Wypoczynek w Uniejowie
Jak widać, Uniejów zapewnia ciekawy i przyjemny wypoczynek. Czeka na nas wiele zabytków, w tym piękny zamek oraz dodatkowe atrakcje, takie jak uniejowskie baseny termalne. Tam z pewnością nie można się nudzić! Można wybrać się do term czysto turystycznie i do woli korzystać z oferty basenów i SPA ale zalecane są także pobyty zdrowotne oraz rehabilitacyjne. Termy proponują wiele ciekawych pakietów zabiegów na różne schorzenia, w tym choroby zwyrodnieniowe stawów i inne schorzenia reumatoidalne, urazy, choroby skóry, choroby ucha, gardła czy nosa. Kąpiele lecznice zaleca się również w przypadku dokuczliwych nerwobólów, a nawet nerwic. Uniejów oferuje także inne formy spędzenia wolnego czasu, w mieście i okolicach wytyczonych jest bowiem wiele ciekawych tras pieszych, rowerowych oraz konnych. W trakcie spacerów można podziwiać piękną przyrodę terenów nadwarciańskich.
Warto przeglądać także kalendarz imprez Uniejowa i okolic. Dni Uniejowa odbywają się w maju. W czerwcu miasto świętuje obchody Nocy Świętojańskiej. W sierpniu z kolei odbywają się w koncerty z okazji pożegnania wakacji. W Uniejowie można zatem ciekawie spędzić czas na wiele sposobów.
Komentarze