Ustka i jej atrakcje - plaża, port, syrenka, promenada i inne

Ustka - syrenka, promenada nad morzemUstka to miasto w północnej Polsce, leżące w województwie pomorskim w powiecie słupskim. Miasto to posiada swój własny port, uzdrowisko, piękną plażę, promenadę, syrenkę, a także wiele innych atrakcji turystycznych.

Informacje geograficzne

Ustka leży przy samym morzu. Przepływa przez nią rzeka Słupia. Miasto to jest położone na Wybrzeżu Słowińskim i należy wraz z okolicznymi obszarami do makroregionu Pobrzeża Koszalińskiego. Powierzchnia Ustki jest stosunkowo niewielka i wynosi 10,2 kilometra kwadratowego. Aż 46 procent tego obszaru to rejony leśne. Z kolei 11 procent, można zaliczyć do gruntów będących użytkami rolnymi. Liczba ludności zamieszkałej w Ustce to prawie 16 tysięcy ludzi. Jeśli weźmiemy pod uwagę powierzchnię to średnia zaludnienia wyniesie około 1570 osób na kilometr kwadratowy. Znaczna większość ludności Ustki zajmuje się turystyką. Wysokość obszaru na którym leży Ustka waha się pomiędzy 0 a 26.7 m.n.p.m.

Informacje historyczne

Pierwsze informacje na temat Ustki pojawiają się już w zapiskach z 2 lutego 1337 roku. W ówczesnych notatkach, Ustka jest opisywana jako stosunkowo niewielka osada, leżąca po obu stronach Słupii. Z biegiem czasu zarówno rozmiary samej osady, jak też liczba żyjącej w niej ludności zaczęły dość szybko wzrastać. Rozwojowi miasta nie przeszkodziły władze krzyżackie, które otrzymały je jako zastaw. Dopiero w 1626 roku kontrolę nad miastem przejęli Szwedzi. Dla Ustki był to początek trudniejszego okresu w historii miasta, które przełożyło się na spadek jego znaczenia i zmniejszenie się liczby ludności. Prawie 200 lat później, port ten przeszedł pod władanie koalicji napoleońskiej, atakującej carską Rosję i jej sojuszników. Kolejnym punktem na historycznej mapie miasta był rok 1911. To właśnie wtedy w mieście pojawiły się pierwsze inwestycje o charakterze wypoczynkowym. W tamtym czasie Ustka była jeszcze niewielką wsią, ale dzięki wspomnianym inwestycjom jej znaczenie zaczęło powoli rosnąć. W roku 2013, w mieście pojawiła się metalowa, obrotowa kładka nad kanałem portowym.

Wybrane atrakcje turystyczne w Ustce

1. Latarnia Morska Ustka - to pochodząca z 1892 roku budowla, której wysokość wynosi nieco ponad 22 metry (wysokość światła). Do zasilania jej używano 1000 - watowej żarówki. W trakcie eksploatacji latarni, nie zmieniano jej bryły. Dzięki temu kształt i wygląd budynku przetrwał do naszych czasów.

2. Muzeum Ziemi Usteckiej - w muzeum pokazane jest życie dawnych mieszkańców Ustki. Co ciekawe, niektóre elementy wchodzące w skład wystawy pochodzą jeszcze z XIX wieku. Wśród eksponatów przeważają przedmioty codziennego użytku i różne zabytki lokalnej techniki związanej z rybołówstwem.

3. Muzeum Figur Woskowych - jest to propozycja dla tych osób, które chcą na własne oczy zobaczyć najważniejsze postacie historii świata. Muzeum umożliwia skorzystanie z bogatej oferty warsztatów ceramicznych, posiada mnóstwo ciekawych eksponatów i punkt gastronomiczny.

4. Festiwal Sztucznych Ogni - jest to pierwsze wydarzenie w naszym zestawieniu. Trudno jednoznacznie określić, kiedy dokładnie się on odbywa, gdyż termin ten jest ruchomy. Niemniej festiwal zawsze ma miejsce w wakacje i w większości przypadków - na początku lipca. Na festiwalu można zobaczyć przepiękne kompozycje sztucznych ogni, połączonych z ciekawym tłem muzycznym.

5. Plaża wschodnia - to jedna z najpiękniejszych plaż w całym kraju. Po pierwsze, znajduje się tu niesamowicie czysty piasek. Po drugie - jest tu chyba najczystsze powietrze na całym polskim wybrzeżu.

6. Port Morski Ustka - bezpośrednio do portu prowadzi przepiękna Promenada. W porcie można znaleźć mnóstwo punktów gastronomicznych (urządzone są one również we wnętrzach statków). Istnieje tu możliwość wypłynięcia w rejs po Bałtyku. W obrębie portu znajduje się też marina jachtowa.

7. Syrenka Ustecka - czy wiecie, że Ustka również ma swoją własną syrenkę? Jej pomnik znajduje się tuż nad morzem. Zaraz przy naszej Syrence znajduje się mnóstwo restauracji i kawiarni.

8. Muzeum Mineralogiczne - to w tym muzeum znajduje się jedyny w Polsce kompletny szkielet dinozaura. Oprócz niego, można tu podziwiać największy kryształ górski jaki znajduje się na terenie naszego kraju. Oczywiście nie brak tu też innych eksponatów, wśród których największą liczbę stanowią minerały z całego obszaru Polski.

9. Kościół Najświętszego Zbawiciela - z pewnością jest to gratka dla wszystkich miłośników architektury. Kościół ten wybudowano pod koniec XIX wieku w stylu neogotyckim. Warto zaznaczyć, że w tym rzymskokatolickim kościele wciąż odbywają się nabożeństwa, co wiąże się z pewnymi utrudnieniami dla zwiedzających.

10. Pomnik Fryderyka Chopina - przedstawia on naszego największego kompozytora przy fortepianie, ze wzrokiem utkwionym gdzieś w morskiej dali. Pomnik powstał w 1979 roku a za jego powstanie odpowiedzialna jest p. Ludwika Nitschowa.

Ustka to miasto idealne dla turystów i to na każdą pogodę. Oprócz dobrze rozwiniętej bazy gastronomicznej, znajduje się tu mnóstwo atrakcji wypoczynkowych a także miejsc, z których z pewnością skorzystają miłośnicy aktywnego spędzania czasu.

Komentarze