Ustrzyki Dolne - atrakcje turystyczne, mapa

Ustrzyki DolneUstrzyki Dolne nie bez powodu uznawane są za bieszczadzką stolicę. To miasto ma się czym pochwalić, a piękna okolica jest jego wielkim walorem. Jakie atrakcje czekają tu na gości? Dla kogo wycieczki po Ustrzykach Dolnych mogą się okazać niezwykle atrakcyjną propozycją?

Historia Ustrzyk Dolnych

Historia tej miejscowości to wiele ważnych wydarzeń oraz dat, które warto zapamiętać. Jedną z tych najważniejszych jest rok 1509, kiedy to lokowano Ustrzyki Dolne. Pierwszym rodem, który zarządzał tym bieszczadzkim miasteczkiem, był ród Ustrzyckich. Pieczę nad miastem sprawowali oni dość długo, bo aż do czasu rozbiorów. Inną datą, bardzo ważną dla Ustrzyk i jego mieszkańców, okazał się rok 1872. W tym czasie miasto zyskało połączenie kolejowe z innymi ośrodkami, dzięki czemu nastąpił intensywny rozwój jego gospodarki. Proces ten został przerwany przez wybuch II wojny światowej. W jej trakcie Ustrzyki znalazły się w granicach ZSRR, a do Polski powróciły dopiero w 1951 roku. Do dziś miasto to pozostaje dość ważnym ośrodkiem gospodarczym, jednak - ze względu na piękne otoczenie - coraz ważniejszą rolę odgrywa tu turystyka.

Ustrzyki Dolne - położenie, mapa

Współczesne Ustrzyki Dolne są przede wszystkim bardzo ważnym ośrodkiem turystycznym. To miasto jest najbardziej na południowy wschód wysuniętym ośrodkiem miejskim w Polsce, co w znacznym stopniu wpływa na panującą tu atmosferę.

Mapa Ustrzyki Dolne

Źródło: www.google.com/maps/

Bliskość ukraińskiej granicy oraz bieszczadzkich szczytów to kolejny walor, jakim Ustrzyki Dolne skutecznie przyciągają gości. Ukształtowanie terenu oraz warunki pogodowe sprawiają, że Ustrzyki Dolne są atrakcyjnym miejscem wypoczynku dla tych, którzy wolny czas chcą spędzać w aktywny sposób. Latem kuszą liczne szlaki piesze, dzięki którym można urządzać górskie wycieczki, zimą - górskie zbocza i narciarskie wyciągi.

Ustrzyki Dolne - atrakcje

W czasie wycieczki po Ustrzykach Dolnych można ujrzeć wiele ciekawych obiektów, pozwalających na lepsze poznanie tego miasta i jego przeszłości. Na jakie atrakcje warto tu zwrócić szczególną uwagę? Dla miłośników architektury sakralnej ciekawym obiektem będzie kościół Matki Boskiej Królowej Polski - eklektyczna budowla, pochodząca z początku XX wieku. W jego wnętrzu można ujrzeć ciekawą ikonę, która do Ustrzyk Dolnych trafiła z Bełza. Kto w czasie wycieczki po Ustrzykach Dolnych dotrze w rejon rynku, ten zobaczy jedną z ciekawszych pamiątek po miejscowej społeczności żydowskiej. Pamiątką tą jest synagoga z XIX wieku, w murach której mieści się obecnie biblioteka. Innym ciekawym zabytkiem sakralnym jest pochodząca z drugiej połowy XIX wieku cerkiew grekokatolicka, w pobliżu której znajduje się grekokatolicki cmentarz. Budynek dworca kolejowego z lat 70-tych XIX stulecia oraz młyn, służący obecnie jako Muzeum Młynarstwa i Wsi - oto kolejne atrakcje, dzięki którym turyści odwiedzający Ustrzyki Dolne nudzić się nie będą. Warto tu również odwiedzić tak ciekawe miejsce, jakim jest Muzeum Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Wizyta w tej placówce może okazać się świetnym wprowadzeniem do pieszych wycieczek po okolicznych szczytach, kuszących nie tylko pięknymi widokami, ale i przyrodniczymi skarbami.

Kto przyjedzie do Ustrzyk Dolnych, ten będzie mógł urządzać ciekawe wycieczki po najbliższej okolicy tego miasta. Intryguje Jasień, znany z sanktuarium maryjnego, kusi też Ustianowa Górna, na terenie której czeka na gości drewniana cerkiew św. Paraskewy z końca XVIII wieku. Z Ustrzyk Dolnych można się też wybrać do Równi, znanej z wyjątkowej perełki dawnej architektury. Jest nią piękna cerkiew z XVIII wieku, uznawana za jeden z ciekawszych przykładów drewnianego budownictwa w tej części Podkarpacia.

Ustrzyki Dolne będą też doskonałym miejscem dla tych, którzy preferują aktywny wypoczynek. Z miasta można wybrać się nie tylko w Bieszczady, ale i w pobliskie Góry Słonne. Nie lada gratką mogą się też okazać spacery wokół Jeziora Solińskiego - miejsca, które cieszy się wielkim uznaniem i wśród tych osób, które uwielbiają spory wodne.

Piękne otoczenie, ciekawe zabytki i zróżnicowane atrakcje sprawiają, że wypoczynek w Ustrzykach może każdemu sprawić wiele radości. To miasto zachwyca, a dobrze rozwinięta baza noclegowa sprawia, że zaplanowanie dłuższego pobytu na jego terenie jest zadaniem wyjątkowo prostym.

Źródło zdjęcia: pl.wikipedia.org

Komentarze