Uzdrowisko Busko-Zdrój - solanki, sanatoria, atrakcje turystyczne, wypoczynek

Busko-Zdrój - Sanatorium MarconiBusko-Zdrój to miejscowość typowo uzdrowiskowa oraz wypoczynkowa. Położona jest w województwie świętokrzyskim, niedaleko Sandomierza. Busko słynie ze znajdujących się tam wód zdrowotnych, które przesądziły o znaczeniu tego miejsca. Znajduje się tam również wiele zabytków oraz miejsc, które z pewnością warto zobaczyć.

Historia miasta

Na uwagę zasługuje już sama historia miasta, która sięga czasów średniowiecznych, kiedy to rycerz Dzierżko opłacił budowę pierwszej świątyni, która niejako dała początek miastu. W XIII wieku Busko zostało najechane przez Tatarów i zniszczone. Z tego czasu pochodzą również informacje o cennych solankach, występujących na tych terenach. Miejscowość została odbudowana i pod koniec XIII wieku otrzymała prawa miejskie. W 1412 roku potwierdzone one zostały przez króla Władysława Jagiełłę, a w kolejnym stuleciu przez Zygmunta III Wazę. Niestety, kolejne dziesięciolecia nie były dla Buska szczęśliwe: miasto nawiedzały pożary i zaraza. Po rozbiorach miasto trafiło w ręce zaboru rosyjskiego. W 1828 roku nastąpiło uroczyste otwarcie Uzdrowiska Busko-Zdrój. Jest ono znane do chwili obecnej, a sama miejscowość: staje się coraz popularniejsza wśród turystów.

Busko-Zdrój - zabytki architektury

Busko-Zdrój słynie również z pięknych zabytków architektury. Znajduje się tam drewniany kościół cmentarny pw. św. Leonarda z 1699 roku oraz zespół klasztorny norbertanów, z czego z pewnością trzeba zobaczyć kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP z końca XVI wieku, odbudowany po wielkim pożarze. Atrakcją miasteczka jest też synagoga z początku XX wieku, obecnie mieszczą się tam lokale handlowe. W Busku zlokalizowany jest cmentarz żydowski, na którym dokonywano masowych egzekucji ludności polskiej oraz żydowskiej. W mieście znajduje się także wiele zabytkowych willi oraz pensjonatów. Z kolei w parku znajduje się zabytkowa kapliczka świętej Anny, zbudowana w stylu neogotyckim. Warto zainteresować się także zabytkami i atrakcjami z okolicznych wsi, w tym renesansowym dworkiem w Szańcu, pałacem w miejscowości Chroberz czy okolicznymi rezerwatami przyrody.

Busko-Zdrój - atrakcje turystyczne

Największą atrakcją Buska-Zdroju jest piękny Park Zdrojowy, zlokalizowany w południowej części miasta. Znajduje się tam wiele ciekawych obiektów, z których najpopularniejsze są łazienki, pochodzące z XIX wieku, zaprojektowane na wzór budowli rzymskich. Park można podzielić na trzy części. Pierwsza z nich to tak zwany ogród łazienkowski, gdzie znajduje się piękna fontanna oraz obiekty sanatoryjne Buska. Najpopularniejszym buskim obiektem sanatoryjnym są Łazienki Marconi, zwane również Sanatorium Marconi, na część nazwiska architekta, Henryka Marconiego. Pochodzą one z XIX wieku, obecnie mieszczą się tam sala balowa, koncertowa oraz pijania wód. Część druga to skwerek w rynku, gdzie zlokalizowana jest fontanna. I wreszcie część trzecia, czyli Aleja Adama Mickiewicza - piękna promenada o długości ponad 800 metrów, łącząca dwie poprzednie części alejką kasztanowców. To najbardziej reprezentacyjna ulica Buska, znajdują się przy niej ważne dla miasta obiekty, w tym Dom Kultury, Urząd Miasta oraz Starostwo Powiatowe. W parku znajduje się także muszla koncertowa oraz ciekawa atrakcja miasteczka: Promenada Gwiazd, podobna do tej w Hollywood.

W Busku wato wybrać się także do muzeów. Znajduje się tu z nich Muzeum Ziemi Buskiej. Zgromadzone w nim są zbiory od pierwszych wzmianek o Busku, w tym ekspozycje archeologiczne, aż po pamiątki z czasów II wojny światowej. Panów z pewnością zainteresuje wyjście do Muzeum Polskiej Motoryzacji XX wieku "Polska na Kołach". Działa ono od 2013 roku, właścicielem jest osoba prywatna. Wśród zbiorów muzeum znajdują się prawdziwe rarytasy, w tym zabytkowe modele ciągników, motocykli, modele syrenek, jelcze, samochody dostawcze oraz ambulanse.

Warto wybrać się do Buska w trakcie trwania ciekawych wydarzeń kulturalnych, w tym festiwali. Odbywają się tutaj między innymi: Ogólnopolski Przegląd Piosenki im. Wojtka Belona na przełomie maja i czerwca, majowe Buskie Spotkania z Folklorem i Jarmark Floriański, Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w czasie wakacji, a jesienią Wojewódzki Przegląd Poezji i Pieśni Legionowej, Żołnierskiej i Partyzanckiej.

Wypoczynek w Busku

W skład bazy uzdrowiskowej Buska wchodzą zarówno kliniki i sanatoria, jak i hotele czy pensjonaty. Uzdrowisko obejmuje leczenie wielu schorzeń, w tym chorób reumatycznych, dermatologicznych, neurologicznych, ortopedycznych oraz chorób układu krążenia. Busko zaprasza również osoby z mózgowym porażaniem dziecięcym na wspieranie procesu rehabilitacji. Wykonywane są zabiegi z użyciem borowiny, wód siarczkowych oraz jodkowych i jodkowo-bromkowych.

Busko-Zdrój to niewielkie ale niezwykle ciekawe miasteczko. Kusi nas pięknymi zabytkami oraz malowniczym Parkiem Zdrojowym, który jest sercem miasta i jednocześnie jego największą chlubą. Warto wybrać się tam na wczasy, zarówno na relaksujące, typowo turystyczne wakacje, jak też zdrowotne, korzystając z bogatej oferty sanatoryjnej.

Komentarze