Uzdrowisko Kołobrzeg - informacje, atrakcje, wypoczynek

Plaża w KołobrzeguZachodnie wybrzeże naszego kraju cieszy się ogromną popularnością wśród turystów. Znajduje się tam wiele miejsc atrakcyjnych turystycznie i idealnie nadających się do wakacyjnego wypoczynku. Jednym z najbardziej znanych kurortów na zachodnim wybrzeżu jest Kołobrzeg, miasto portowe, proponujące wypoczynek dla każdego - oferuje bowiem szeroki wachlarz usług i atrakcji turystycznych.

Kołobrzeg to portowe miasto w środkowej części zachodniego wybrzeża Bałtyku, leży u ujścia do morza rzeki Parsęty. Liczy około 50 tysięcy mieszkańców. Jest znaną miejscowością uzdrowiskową oraz letniskową. W Kołobrzegu znajduje się dworzec autobusowy oraz kolejowy, w sezonie letnim nietrudno się tu dostać praktycznie z każdego zakątka Polski. Najbliższy port lotniczy zlokalizowany jest w oddalonym o około 100 kilometrów Szczecinie.

Historia Kołobrzegu - od osady do znanego uzdrowiska

Kołobrzeg jest jednym z najstarszych miast na całym Pomorzu, jego historia sięga bowiem VIII wieku! Wtedy istniała tu niewielka osada, mieszkańcy trudnili się pozyskiwaniem soli z występujących tu naturalnie solanek. W wieku IX założono tu gród, który w kolejnym stuleciu został rozbudowany. Po zjeździe gnieźnieńskim ustanowiono tu biskupstwo. Kołobrzeg odgrywał wtedy niezmiernie istotne znaczenie dla Polski, podobnie jak w tym okresie Kraków czy Wrocław. Po śmierci króla Bolesława Chrobrego, Kołobrzeg na wiele lat przystał należeć do państwa polskiego. Znajdował się między innymi pod panowaniem duńskim, pruskim w czasie wojen napoleońskich czy niemieckim. W granicach polski znalazł się dopiero po II wojnie światowej.

Już w XVII wieku rozpoczęto budowę twierdzy kołobrzeskiej, była ona oblegana czasie wojny siedmioletniej, a w 1807 roku odbyła się bitwa o Kołobrzeg, podobnie jak w roku 1945, po której to powrócił on w granice państwa polskiego. Po walkach forty zostały zniszczone, a do miasta zaczęli napływać turyści, żądni kąpieli morskich i wczasów w uzdrowisku. W czasach PRL odbywał się tutaj słynny Festiwal Piosenki Żołnierskiej.

Zabytki i atrakcje Kołobrzegu

Historia Kołobrzegu wpłynęła na znajdujące się tutaj zabytki i ciekawe miejsca. W architekturze miasta widoczne są wpływy obcych krajów, pod panowaniem których znajdowało się miasto, w tym Danii czy Niemiec. Jednym z największych zabytków miasta jest XIX-wieczny neogotycki Ratusz Miejski, wyglądem przypominający zamek.

Ratusz w Kołobrzegu

Obecnie jednak urząd miasta mieści się w dawnym gimnazjum przy Placu Ratuszowym. Niedaleko znajduje się także Skwer Miast Partnerskich oraz niezwykła rzeźba Granitowa Kula, stanowiąca atrakcję turystyczną Kołobrzegu.

Kolejną, niekwestionowana atrakcją miasta jest Latarnia Morska Kołobrzeg, stanowiąca część pozostałości umocnień twierdzy kołobrzeskiej. Latarnia pochodzi z 1945 roku, ma ona 26 metrów wysokości. Zasięg światła to odległość około 30 kilometrów. Z tarasu widokowego na latarni rozpościera się wspaniały widok na Bałtyk. W jednej z sal we wnętrzu urządzono klimatyczną tawernę.

Latarnia morska w Kołobrzegu

Kolejnymi zabytkami miasta są Konkatedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, piękny gotycki kościół farny oraz zespół klasztorny diakonis ewangelickich. Poza zabytkami, w Kołobrzegu warto zobaczyć także piękne, miejskie parki, w tym Park Miejski im. gen. J. H. Dąbrowskiego oraz nadmorski Park Zdrojowy. To właśnie ten ostatni jest tak lubiany prze kuracjuszy, którzy przybywają do Kołobrzegu w poszukiwaniu miejsca nie tylko do relaksu ale też poprawy zdrowia i samopoczucia.

Uzdrowisko Kołobrzeg - czyli w krainie białego i czarnego złota

Miasto Kołobrzeg jest znanym uzdrowiskiem, mieści się tutaj wiele obiektów sanatoryjnych, w tym ośrodek dla dzieci. W Kołobrzegu znajdują się cenne solanki, zwane białym złotem, wody borowinowe, zwane czarnym złotem oraz wody mineralne, pozwalające na naturalne leczenie chorób stawów, układu krążenia czy dróg oddechowych. Uzdrowisko Kołobrzeg oferuje pakiety pobytowe refundowane przez NFZ, jak również pełnopłatne pobyty sanatoryjne. Można zdecydować się też na turnusy rehabilitacyjne, wypoczynkowe oraz pakiety zabiegów, w tym zabiegi borowinowe, m.in. okłady z borowiny, maseczki czy kąpiele.

Popularnością cieszą się również zabiegi  z użyciem wód mineralnych, w tym kąpiele lecznicze solankowe, solankowo-borowinowe, hydromasaże czy zabiegi solankowe na basenie w połączeniu z okrążającą gimnastyką. Uzdrowisko oferuje też kąpiele w dwutlenku węgla oraz inhalacje wziewne. Można skorzystać z propozycji kinezyterapii, czyli terapii ruchem, np. gimnastyki indywidualnej i zbiorowej, również w terenie. Modne jest wodolecznictwo, w tym masaże wodne i kąpiele aromatyczne, jak też i terapia światłem z użyciem specjalnych lamp. Kołobrzeg proponuje tez leczenie ultradźwiękami, krioterapię, czyli leczenie zimnem oraz pobyty w saunie. Dodatkiem do oferty jest szeroka gama masażu całego ciała lub też masażu częściowego.

Kulturalny Kołobrzeg

Nie da się ukryć, że Kołobrzeg jest kulturalnym centrum regionu. Odbywa się tu wiele imprez kulturalnych, w tym imprezy cykliczne. W maju odbywa się Festiwal Szantowy Na Fali, w lipcu zaś turyści gromadzą się na Kołobrzeskim Pikniku Wojskowym oraz Regatach Srebrny Dzwon. Tu również mają miejsce Festiwal Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego Nadzieja, Międzynarodowy Festiwal Szachowy, Regaty Smoczych Łodzi na rzece Parsęcie czy październikowe Obchody Regionalnych Światowych Dni Turystki. Corocznie w sezonie letnim odbywają się też koncerty znanych gwiazd w miejskim amfiteatrze. W Kołobrzegu grali między innymi: Enej, Czerwone Gitary, Michał Szpak, a nawet Genesis. Ponadto, w mieście znajduje się ciekawe Muzeum Oręża Polskiego z bogatymi zbiorami militarnymi z okresu I oraz II wojny światowej.

Wypoczynek w Kołobrzegu

Miasto oferuje różnorodne i ciekawe formy wypoczynku, wpisujące się w oczekiwania szerokiego grona odbiorców. Przede wszystkim jest to miasto nadmorskie, wypoczynkowe, portowe. Proponuje więc relaks na plaży, kąpiel w Bałtyku oraz inne atrakcje nadmorskiego kurortu.

Molo w Kołobrzegu

Znajduje się tutaj wiele eleganckich hoteli, kameralnych pensjonatów, pięknych apartamentów na wynajem oraz kwater prywatnych. Można też wynająć domek letniskowy i cieszyć się odpoczynkiem bez żadnego skrępowania. Kuszą również liczne lokale gastronomiczne, w tym restauracje, bary, klimatyczne tawerny oraz smażalnie ryb, gdzie można skosztować smacznych i przede wszystkim świeżych ryb. Wieczorami zaś zapraszają turystów kluby, puby i dyskoteki. Warto relaksować się również na koncertach plenerowych.

Komentarze