Wakacje dla studentów - wyjazd pod namiot

Wyjazd pod namiotTrzy miesiące wakacji to jeden z wielu pozytywów bycia studentem. Oczywiście pod warunkiem, że w sesji letniej udało się zdać egzaminy i zdobyć wszystkie zaliczenia. Do października jest czas na pracę wakacyjną, ale nie wolno zapomnieć o podładowaniu akumulatorów podczas dłuższego wypoczynkiem i nicnierobienia.

Po studiach można zapomnieć o luksusie kilkudziesięciu dni do dowolnego dysponowania, zaczyna się etat, a do dyspozycji w najlepszym razie jest tylko 26 dni urlopu, na dodatek szczegółowo rozpisanego.

Wyjazd pod namiot - tańsza alternatywa na wakacje

Każdy student lubi pieniądze, za to pieniądze nie cierpią większości studentów. Odwieczny problem studiowania, który można podsumować słynnym pytaniem - jak żyć? Takie czasy, większość studentów musi pracować w wakacje. Tym bardziej trzeba umieć korzystać z każdej możliwości do wypoczynku, a ponadto odpowiednio planować wakacyjne wydatki. Koszty wakacyjnych wyjazdów znacząco spadną, jeżeli pokój wynajmowany w hotelu lub agroturystyce zastąpiony zostanie namiotem turystycznym. Biwakowanie pod namiotem cieszy się dużą popularnością, nie tylko dlatego, że jest najtańszą formą wypoczynku. Równie ważna jest pełna niezależność w zmienianiu miejsca pobytu - wystarczy zwinąć obozowisko i w kilka lub kilkanaście godzin można przenieść się w dowolny region Polski czy Europy.

Gdzie się wybrać pod namiot?

W podróżowaniu z namiotem właściwie nie ma żadnych ograniczeń, ale dużo lepiej wypoczywa się, jeżeli wyjazd zostanie dobrze zaplanowany. Najważniejszą rzeczą jest decyzja czy wakacje będą spędzane stacjonarnie np. nad Morzem Bałtyckim, Adriatykiem lub mazurskim jeziorem, czy będzie to aktywny wyjazd z codzienną zmianą miejsca pobytu i noclegu.

Wakacje na polu namiotowym

W pierwszym przypadku można pozwolić sobie na większy namiot oferujący większą wygodę. Dla dwójki idealny będzie namiot trzyosobowy, dla trzech lub czterech osób namiot czteroosobowy, a dla większej grupy (od 4 do 6 osób) namiot sześcioosobowy. Następnie trzeba zastanowić się, gdzie założone zostanie obozowisko. Jest do wyboru kilka możliwości - pole namiotowe z pełnym zapleczem sanitarnym, pole namiotowe bez zaplecza, dowolnie wybrane miejsce np. nad brzegiem jeziora (o ile nie narusza to przepisów o ochronie przyrody lub zasad określonych przez właściciela/administratora danego terenu). Dobrze wyposażone pole namiotowe z dostępem do toalet, pryszniców i stałego źródła prądu to najlepsza opcja dla osób, które muszą mieć zapewniony wyższy standard wypoczynku. W końcu nie każdy może sobie wyobrazić wakacje bez dostępu do bieżącej wody, prądu, stale naładowanego laptopa, światła. Tego rodzaju pola namiotowe kosztują od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za dobę, ale są strzeżone oraz oferują najwyższy komfort wypoczynku pod namiotem. Wielbiciele outdooru i trudniejszych warunków - a takich nie brakuje - wolą biwakować na polach namiotowych bez zaplecza oraz w samodzielnie wybranych miejscach. W takich warunkach trzeba zadbać o zapewnienie sobie czystej wody do gotowania, korzystać z małej kuchenki gazowej, oszczędzać baterię w telefonie, myć i kąpać się w rzece, morzu lub jeziorze. I dla wielu właśnie takie wakacje mają największy urok, szczególnie że na placach wyznaczonych pod rozbijanie namiotów zazwyczaj jest dużo ciszej niż na profesjonalnie zorganizowanym polu namiotowym. Wybierając samodzielnie miejsce pod namiot, konieczne jest upewnienie się, że jest to zgodne z prawem oraz wewnętrznymi regulaminami określonymi przez gospodarza lub zarządcę danego terenu. Lepiej przed wyjazdem na wakacje dobrze to sprawdzić, aby uniknąć nieprzyjemności, a czasem nawet wysokiego mandatu.

Podróżowanie z namiotem

Wakacje polegające na ciągłym przemieszczaniu się to doskonała szansa na zwiedzenie Polski oraz Europy. W ten sposób organizowanych jest wiele podróży motocyklowych i rowerowych - dwa tygodnie w trasie, zwiedzanie wybranych miast oraz ciekawych obiektów turystycznych, nocowanie pod namiotem. Możliwości taniego przemieszczania się jest wiele, poczynając od autostopu, przez pociągi, komunikację miejską, aż po wypożyczony samochód. Nocuje się na tzw. gospodarza - po prostu pod koniec dnia trzeba trochę pochodzić i popytać mieszkańców gdzie można rozbić namiot. W zdecydowanej większości ludzie są gościnni, dlatego szukanie miejsca na biwak nie stanowi większego problemu. Wakacyjna podróż z plecakiem oraz lekkim namiotem wymaga przede wszystkim odwagi, oraz chęci podjęcia pewnego wysiłku, ponieważ nie jest to zwykłe wylegiwanie się na słońcu. W zamian za determinację otrzymuje się szansę na zobaczenie wielu ciekawych miejsc, zwiedzanie licznych muzeów, poznanie ciekawych ludzi i przeżycia wyjątkowej przygody.

Co ze sobą zabrać?

Najważniejszy jest namiot - do wielodniowego biwakowania duży i komfortowy, do aktywnego podróżowania najlżejszy z możliwych. Wielkość namiotu dobiera się do ilości osób, które w nim będą nocowały. Mały namiot na pojedyncze noclegi musi być łatwy do składania i rozkładania. Samodzielne przygotowywanie posiłków zapewnia dużą oszczędność - gotowanie umożliwi turystyczna kuchenka gazowa oraz zestaw naczyń turystycznych. Na biwaku koniecznie trzeba mieć dobry nóż lub multitool, sprawną latarkę ręczną i czołówkę, karimatę, śpiwór. Wielodniowy pobyt na polu namiotowym będzie przyjemniejszy ze składanym stolikiem oraz kompletem krzeseł turystycznych.

Autorem artykułu jest Sklep Presto posiadający w swojej ofercie namioty turystyczne i akcesoria.

Ocena: 5.0