Wakacje na jachcie, czyli o czym należy pamiętąć

Wakacje na jachcieJak żyć w żeglarskiej społeczności? Czy istnieje coś takiego jak żeglarska etykieta? Na podstawie tradycji i doświadczenia żeglujących wykształciły się pewne umowne zasady regulujące życie na wodzie. Służą one przede wszystkim utrzymywaniu dobrych, wzajemnych stosunków między ludźmi. Zasady te są oczywiście niepisane, jednak nie zaszkodzi nam wziąć sobie ich do serca.

Wyjazd na jacht, który wyczarterować można na YACHTIC.EU to obecnie jedna z najciekawszych form spędzania urlopu. Taki "pływający hotel" pozwoli załodze zwiedzić wiele miejsc w krótkim czasie oraz dotrzeć do miejsc dostępnych jedynie drogą wodną!

Klar na pokładzie

Podczas wyprawy zawsze powinniśmy zwracać uwagę na wygląd jachtu, gdyż świadczy on o nas samych. Należy zadbać o to, aby był czysty i schludny. W tym celu warto zaopatrzyć się w obuwie z białą podeszwą, które nie zostawi ciemnych śladów na podkładzie. Wszelkie liny i pozostałe elementy powinny być uporządkowane, co dodatkowo wpłynie na nasze bezpieczeństwo.

Podczas rejsu odłóżmy na bok swoje lenistwo i... Opakowania po zużytych produktach wyrzucajmy do kosza, a nie wody. Środowisko jest już na tyle zanieczyszczone, że nie potrzebuje kolejnych odpadów. Postarajmy się także ograniczyć środki chemiczne podczas mycia czy prania.

"Ahoj!"

Żeglarze to społeczność, która we wzajemnych kontaktach wykazuje się życzliwością i uprzejmością. Jeśli inna załoga pozdrawia nas uniesieniem ręki, nie powinniśmy jej ignorować, ale odwzajemnić gest w ten sam sposób. Nieoceniona może okazać się wzajemna pomoc w trudnych sytuacjach. Kto wie, może dzięki temu zawiążemy przyjaźń na całe życie?

Zabawa z głową

W zachowaniu na jachcie kierujmy się szacunkiem wobec innych, którzy być może chcą odpocząć i poczuć odrobinę spokoju. Dotyczy to zarówno naszych załogantów, jak i osób na innych jachtach. Zrezygnujmy z puszczania bardzo głośnej muzyki, gdyż inni żeglarze mogą sobie zwyczajnie tego nie życzyć. Jeśli mamy ochotę odrobinę poszaleć, wybierzmy dyskotekę lub bar na lądzie.

Szczególnie ważną zasadą jest ta związana z naszym ubiorem, który przy manewrach portowych nie powinien przybierać postaci kostiumu kąpielowego czy skąpego stroju. Nie jest to mile widziane i może świadczyć o braku kultury ze strony żeglującego.

Jeszcze nie wszyscy ludzie dobrze posługują się językiem angielskim, dlatego aby móc się porozumieć z lokalnymi mieszkańcami, warto znać podstawowe zwroty w ich rodzimym języku. Usprawni to komunikację i zachęci do poznania innej kultury.

Wakacje na jachcie to niezapomniana przygoda. Nie należy jednak zapominać o podstawowych zasadach, którymi powinniśmy się kierować podczas naszego rejsu. Z pewnością pomogą nam uniknąć wielu niekomfortowych sytuacji, ale też sprawią, że wyjazd będzie bezpieczny i po prostu udany!

Ocena: 5.0