Walizka na wakacje - co spakować na letni wyjazd?

Walizki na wakacjePrzed Tobą najprzyjemniejsza część roku - wakacje! Niestety, wiąże się z nimi także nieco mniej miła czynność, jaką jest pakowanie. Co zabrać, żeby wyjazd był udany? Jak rozsądnie spakować walizkę, żeby niczego w niej nie zabrakło? Zacznij od przygotowania listy, wybierz odpowiedni rodzaj bagażu i… do dzieła!

Zanim zdecydujesz, co spakujesz na letni wyjazd, wybierz właściwą walizkę. Idealnie byłoby zmieścić się w jak najmniejszej, ale nie chodzi o to, by na siłę ograniczać ilość rzeczy. Z pomocą przychodzą wygodne walizki na kółkach w różnych rozmiarach - od 14" do 28". Mogą być nie tylko praktyczne, ale też stylowe - tak jak kolorowe i wzorzyste modele z oferty marki OCHNIK.

Walizki na wakacje

1. Dokumenty i pieniądze

Zawsze miej ze sobą ważny dowód osobisty i ewentualnie paszport lub wizę. Jeśli planujesz podróż samolotem albo autokarem, upewnij się, że masz ze sobą bilety. W przypadku zagranicznych podróży konieczne może okazać się posiadanie uaktualnionej tzw. żółtej książeczki, która potwierdza wykonanie wymaganych szczepień. Przydać może się także ubezpieczenie i karta zdrowia. Sprawdź, czy hotel nie wymaga potwierdzenia rezerwacji. Jeśli tak, wcześniej wydrukuj dokument. Koniecznie włóż do portfela trochę gotówki w odpowiedniej walucie (nawet jeśli na co dzień posługujesz się wyłącznie kartą płatniczą). Wszystkie dokumenty możesz bezpiecznie schować do specjalnego etui - najlepiej umieść je w dostępnym dla siebie miejscu, by w każdej chwili móc łatwo po nie sięgnąć.

Walizki na wakacje

2. Elektronika

Telefon komórkowy i ładowarka, aparat fotograficzny, słuchawki, tablet, czytnik e-booków - to gadżety, które mogą umilić i ułatwić nie tylko samą podróż, lecz w zasadzie cały wakacyjny pobyt. Bez względu na to, co zabierasz, spakuj elektronikę do bagażu podręcznego, np. do walizki kabinowej, którą bez problemu zabierzesz na pokład samolotu. Jej wymiary powinny wynosić ok. 50 x 40 x 20 cm, co odpowiada 16" i 19" (konkretne wytyczne mogą różnić się pomiędzy poszczególnymi liniami lotniczymi). Można ją kupić oddzielnie albo w komplecie walizek na kółkach.

Walizki na wakacje

3. Apteczka

Koniecznie spakuj wszystkie lekarstwa, które zażywasz każdego dnia. Nie zapomnij też o przygotowaniu apteczki w razie nagłych wypadków. Przyda się: plaster z opatrunkiem, bandaż, gaza jałowa, woda utleniona, nożyczki, leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, a także spray przeciw ukąszeniom owadów, maść łagodząca ugryzienia oraz oparzenia czy spray na otarcia. Wszystko to spakuj do większej kosmetyczki - najlepiej jednej, by całość mieć w tym samym miejscu - i włóż do głównej walizki. Pamiętaj bowiem, że w bagażu podręcznym nie uda się przewieźć wszystkich tego typu środków. Ograniczenia zatrzymują się zwykle na opakowaniach do 100 ml - jeśli jakiś płyn ma większą pojemność, będzie trzeba pozbyć się go jeszcze na lotnisku.

Walizki na wakacje

4. Kosmetyczka

Zabierz wszystko, czego używasz na co dzień. Jeśli wybierzesz odpowiedni rodzaj bagażu, np. kosmetyczkę podróżną o wielkości 14", nie musisz ograniczać się do kilku podstawowych kosmetyków. Jej wnętrze jest zaprojektowane w taki sposób, aby wiele zmieścić i łatwo zachować porządek. Jest wykonana z tego samego wytrzymałego i lekkiego materiału, co wszystkie walizki z kompletu. Dla większej wygody w czasie podróży można bezpiecznie umieścić ją na wysuwanej rączce walizki.

Walizki na wakacje

5. Ubrania

Wybór odzieży to chyba najtrudniejsza część pakowania walizki - niełatwo jest się zdecydować, co zabrać. Koniecznie spakuj więc odpowiednią ilość bielizny i ubrania dostosowane do prognozowanych warunków. Pamiętaj, aby uwzględnić zapasową odzież, szczególnie gdy planujesz aktywne zwiedzanie. Przyda się dodatkowa para butów, kilka bluzek i spodni. Warto przy tym kierować się prostą zasadą, przeliczając odzież na ilość dni w podróży + dwie w zapasie. Co ważne, w walizce na wakacje musi znaleźć się również miejsce na nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne, kostium kąpielowy dla pań i kąpielówki dla panów (najlepiej po 2 pary) oraz klapki lub sandały, a także odzież wierzchnią na chłodniejsze wieczory.

Aby wszystko wygodnie spakować, może być potrzebna największa walizka z zestawu, a nawet dwie, np. 24" i 28". Wybierz modele, które są wykonane z bardzo lekkiego i jednocześnie niezwykle wytrzymałego materiału ABS z powłoką PC. To twarde walizki, które chronią zawartość, a ich obszerne wnętrza, które są wyposażone w elastyczne pasy zabezpieczające, umożliwiają stabilne utrzymanie zapakowanych rzeczy. Ich zabranie pozwoli Ci zachować spokój i poczucie, że wszystko masz pod ręką - dzięki temu można udać się na zasłużony urlop ze spokojną głową!

Komentarze