Wczasy w górach. Gdzie warto wybrać się na urlop?

Wczasy w górachWakacje w górach to dla wielu z nas idealnie zaplanowany czas wypoczynku. Tatry słyną z nietuzinkowego klimatu, pięknych widoków, atrakcji dla każdego, niezależnie od wieku. Planujesz urlop w górach, jednak zastanawiasz się, gdzie dokładnie możesz wyjechać?

Możesz postawić na doskonale znane i lubiane miejscowości, takie jak Zakopane czy Białka Tatrzańska, jeśli jednak szukasz miejsca nieopodal, które cechuje się większym spokojem, to może warto postawić na takie lokalizacje jak Kościelisko czy Czorsztyn? Noclegi w Tatrach oferowane są w wielu pięknych miejscach oraz w różnorodnym standardzie, dzięki czemu każdy z łatwością znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Polskie góry - czemu warto wybrać się w Tatry?

Analizując ładne miejsca w Polsce, większość z nas ujmie Tatry na bardzo wysokiej, a nawet pierwszej pozycji. Oczywiście znajdziemy tu centrum ruchu turystycznego w różnych porach roku, jednak jest to w pełni uzasadnione. Po pierwsze w góry ciągną nas widoki, adrenalina i wyzwania związane z możliwością przemierzania kolejnych tras i szlaków. Dla osoby początkującej, zdobycie niższych szczytów będzie ogromną satysfakcją.

Tatrzańskie doliny to miejsca, które dosłownie zapierają dech w piersiach. Pamiątkowe zdjęcia z wakacji w tych miejscach będą się pięknie prezentować w naszych albumach. Istnieje kilka punktów obowiązkowych dla każdego turysty, szczególnie jeśli Zakopane i okolice odwiedza po raz pierwszy. Przede wszystkim musimy wybrać się na Gubałówkę, nad Morskie Oko, nie możemy zapomnieć również o Dolinach Chochołowskiej i Kościeliskiej. W regionie działa również mnóstwo atrakcji, które dostarczą nam możliwość relaksu, jak i dobrzej zabawy.

Z jakich atrakcji warto skorzystać w czasie wakacji w Tatrach?

Pośród ciekawych opcji, gdy decydujemy się na nocleg w Zakopanem lub okolicach, wymienić należy spływ Dunajcem. Tratwy podążają niezwykle malowniczą trasą, dzięki czemu nasze zdjęcia będą prezentować się niczym pocztówki. Gdy z kolei zapragniemy nieco poleniuchować lub pogoda nie będzie zachęcać do wyjścia w góry, możemy odwiedzić termy w Białce Tatrzańskiej.

W Kościelisku czekają na nas miejsca sakralne godne uwagi, takie jak drewniany kościół pw. Św. Kazimierza czy Sanktuarium Fatimskie. Planując wakacje w górach, warto jednak również zwiedzić piękny Zamek w Niedzicy, czyli średniowieczną warownię, która robi duże wrażenie.

Urlop w górach może przybrać również bardzo aktywną formę, a mianowicie przemierzanie urokliwych tras rowerowych. Poprowadzą nas między najbardziej znanymi miejscowościami na Podhalu. Pamiętajmy jednak, że do przemierzenia może być znaczna odległość po górskich trasach, więc przed wyjazdem dokładnie sprawdźmy długość przejazdu, aby mieć pewność, że wystarczy nam sił.

Górskie wycieczki - prawdziwe wakacje w górach

Jednak czym byłby wakacje w Tatrach bez wielogodzinnych wędrówek po najpiękniejszych szlakach w naszym kraju? Zachęca nas z pewnością Giewont, choć dla niektórych może być wyzwaniem, warto wspiąć się na Kasprowy Wierch, czy wybrać do Doliny Pięciu Stawów. W każdym z tych miejsc odkryjemy niezwykłe wręcz bogactwo polskich gór i dokładnie zrozumiemy, czemu urlop spędzamy właśnie tutaj.

W Zakopanem i okolicach przygotowanych jest wiele szlaków, o różnym stopniu trudności, dzięki czemu na wędrówki mogą zdecydować się zarówno osoby wprawione, jak i rodziny z dziećmi. Gdy oddalamy się od centrum miast i głównych atrakcji turystycznych, a zanurzamy się w przyrodę, szybko zauważymy, że wokół nas jest zdecydowanie mniej osób. Na szlakach nie ma ścisku, można swobodnie rozkoszować się widokami. W ten sposób trafiamy w otoczenie, które sprzyja naszemu odpoczynkowi i ładowaniu akumulatorów.

Jak znaleźć odpowiednie miejsce na wczasy w górach dla siebie?

Większość osób wyszukuje noclegi na podstawie dostępności w określonym terminie oraz ceny. Jednak coraz częściej szczególne znaczenie mają dla nas określone udogodnienia na miejscu i łatwość przedostania się do okolicznych atrakcji. Jeśli szukamy ciszy i spokoju, to doskonałe będą dla nas noclegi na obrzeżach Zakopanego, w Kościelisku czy innych, mniejszych okolicznych miejscowościach. Staną się one doskonałą bazą wypadową do zwiedzania całego regionu, jak i korzystania z licznych atrakcji.

Nocowanie w pięknych, tradycyjnych góralskich chatach da nam możliwość poznania miejscowego folkloru. Jeśli oczekujemy większej prywatności, to ciekawą opcją będą drewniane domki w górach utrzymane w regionalnym klimacie.

Magia polskich gór - zabierz jej nieco ze sobą

Można śmiało powiedzieć, że magia polskich gór przyciąga co roku do siebie ogromne rzesze turystów. Z pewnością są to miejsca, których nie da się nie kochać, więc chętnie wracamy tam jeszcze później. Jeśli jednak planujemy urlop w Zakopanem, Kościelisku, czy innej miejscowości w polskich Tatrach, to musimy pamiętać o tym, aby nabyć dla siebie idealną pamiątkę z pobytu. Wiele osób zbiera magnesy na lodówki z widokami. Z kolei dzieci chętnie wracają z takich wakacji z ciupagą i góralskim kapeluszem.

Pamiętajmy również o tradycyjnych wyrobach - tu od razu na myśl przychodzi oscypek, który, mimo że można go kupić teraz właściwie wszędzie w Polsce, to nigdzie nie ma takiego smaku, jak właśnie na Podhalu. Może to właśnie wyjątkowość tej lokalizacji sprawia, że pewne specjały smakują inaczej i lepiej? Oczywiście warto zabrać trochę ze sobą do domu i sprawdzić, czy magia się utrzyma.

Zaplanuj pobyt w górach

Planując wyjazd w góry, warto w pierwszej kolejności skupić się na znalezieniu odpowiedniego dla siebie noclegu. Gdy ta sprawa będzie już załatwiona, zróbmy listę atrakcji, z których chcemy skorzystać i miejsc koniecznych do odwiedzenia. Następnie zastanówmy się, czy starczy nam na wszystko czasu. Zawsze można rozłożyć przyjemności na dwa wyjazdy w najbliższym czasie. Dokładnie zaplanujmy czas w czasie swojego pobytu, z uwzględnieniem możliwości, np. zamiany dni, gdy pogoda nie dopisała. Pozostanie już jedynie spakować się i jechać z góry. Odpoczynek i wspomnienia z pewnością będą wspaniałe.

Artykuł napisany we współpracy z firmą UdanyPobyt.pl.

Komentarze