Wczasy w górach - jak zaplanować idealny wypoczynek?

Wczasy w górachDecyzja zapadła: w tym roku jedziesz w góry. To znakomity pomysł! Góry oferują wspaniałe warunki do wypoczynku i sezon tam trwa praktycznie przez cały rok. Jednak udany urlop w górach wymaga szczególnie starannego planowania. Dlaczego? Dzika przyroda i zmienne warunki atmosferyczne potrafią zaskoczyć i stawiają wyzwania. Zaplanuj więc swój wyjazd i bądź pewny, że żadna nieprzyjemna niespodzianka nie popsuje Ci wypoczynku.

W których górach najlepiej wypoczniesz?

Jeżeli nie zdążyłeś zbudować kondycji na wysokogórskie wspinaczki, lub po prostu nie masz na nie ochoty, góry nadal oferują Ci wiele możliwości. Niektóre pasma idealnie nadają się na piesze wycieczki, dostosowane do możliwości każdego turysty. Zwłaszcza, gdy wyjeżdżasz z małymi dziećmi, poszukaj regionu jak najbardziej odpowiadającego Twoim potrzebom. Jak to zrobić? Kopalnią wiedzy o górskiej turystyce jest portal góryaktywnie.pl. Umożliwi on wczucie się w klimat górskiej wyprawy i zaproponuje wiele nieoczywistych destynacji. Pamiętaj, że Góry Świętokrzyskie to również góry. Co więcej, znajdują się one względnie blisko każdego miejsca w kraju, co warto wziąć pod uwagę, planując dojazd. Mniej oczywistymi kierunkami mogą okazać się również Góry Izerskie, albo Beskid Żywiecki. Zalety tych kameralnych pasm docenią miłośnicy spokoju i wolnej od gwaru turystów ciszy.

Wygodny nocleg w górach poszukiwany

Noclegi w górskich schroniskach to z pewnością romantyczna pespektywa, jednak trzeba wiedzieć, że takie miejsca funkcjonują na specjalnych zasadach. Schroniska często pełnią funkcję doraźnego schronienia dla turystów przed burzą lub nadchodzącą nocą. Bywają więc zatłoczone i mogą oferować do przenocowania jedynie kawałek podłogi. Rozsądną opcją jest znalezienie sobie miejsca noclegowego w jednej z górskich miejscowości i uczynienie z niego bazy wypadowej. Możliwości są bardzo szerokie, od kwater wynajmowanych u górali, po luksusowe hotele. Tu wiele zależy od budżetu i oczekiwanych udogodnień. Z pewnością warto szukać miejsca z wygodnym łóżkiem i łatwym dostępem do łazienki. Jeżeli jedziesz z dziećmi, Twoje wymagania na pewno wzrosną. Poszukiwania idealnej kwatery zacznij od poleceń znajomych. Kopalnią informacji są również grupy w mediach społecznościowych. Jeżeli chcesz zatrzymać się w większym obiekcie, przez internet bez problemu sprawdzisz wszystkie możliwości i dokonasz rezerwacji.

Czas na zakupy

Z pewnością nie masz wszystkiego, co będzie Ci niezbędne podczas urlopu w górach. Nawet jeśli jesteś regularnym bywalcem górskich szlaków, pewne akcesoria po prostu się zużywają, szczególnie w wymagających warunkach. Warto więc zrobić krytyczny przegląd posiadanego ekwipunku i w miarę możliwości przewidzieć to, czego będziesz potrzebować. Dla ułatwienia zerknij na poniższą listę. Na pewno pierwsza pozycja nie będzie żadnym zaskoczeniem:

  1. buty trekkingowe, dobrane w profesjonalnym sklepie turystycznym,
  2. skarpety, które ochronią stopę i skutecznie wchłonę wilgoć,
  3. pojemny, lekki i wygodny plecak, najlepiej z klamrami na wysokości klatki piersiowej,
  4. kurtka przeciwdeszczowa - dobierz ją tak, aby pod spód weszła jeszcze ciepła bluza,
  5. termos, kubek termiczny lub lekka i szczelna butelka na wodę,
  6. czapka, okulary i krem z filtrem UV,
  7. podstawowa apteczka, w tym środki opatrunkowe i przeciwbólowe,
  8. latarka albo czołówka,
  9. telefon, a w nim wszystkie potrzebne numery i aplikacje.

Zakup niezbędnych akcesoriów powinien być przemyślanym procesem, gdyż od nich będzie zależał komfort Twoich wędrówek i bezpieczeństwo na szlakach.

Od czego tak naprawdę zależą udane wczasy w górach?

Góry zachwycają pięknem przyrody i uzależniają już od pierwszego łyku krystalicznego powietrza. Jednak prawdą jest również to, że potrafią zmęczyć i zniechęcić, a nawet przerazić kogoś, kto bez przygotowania zderzy się z ich surowymi warunkami. Dlatego udany wypoczynek w górach zależy od uczciwej umowy z samym sobą - na jaką aktywność się decydujesz? Dla niektórych będzie to podziwianie pięknych widoków z hotelowego tarasu. Inni porwą się na najtrudniejsze górskie szlaki. Każdy ma prawo powiedzieć, że był w górach i naładował baterie... aż do następnego razu.

Komentarze