Wędkarstwo karpiowe - jak wybrać odpowiedni sprzęt?

Wędkarstwo karpioweWędkarstwo karpiowe zdecydowanie należy do najpopularniejszych metod łowienia w Polsce. Można je uprawiać przez większą część roku na wielu rodzajach akwenów. Jak rozpocząć swoją przygodę z wędkarstwem karpiowym? W jaki sprzęt należy się wyposażyć i o czym pamiętać przy wyborze?

Do Polski metoda karpiowa, określana również w skrócie karpiarstwem, zaczęła docierać w latach 90. Od tego czasu z roku na rok przybywa jej miłośników. Wpływ na tak duże zainteresowanie ma z pewnością dostęp do profesjonalnego sprzętu i wielu przydatnych akcesoriów, które można znaleźć tutaj. Zapewniają komfortowe i skuteczne łowienie niemal w każdych warunkach.

Czym jest wędkarstwo karpiowe?

Żwirownie, rzeki, stawy, jeziora i starorzecza to najpopularniejsze typy łowisk karpiowych. Ten wariant wędkarstwa polega na połowie ryb z brzegu. Wykorzystuje się w nim metodę spławikowo-gruntową, dzielącą się na trzy odmiany: gruntową, spławikową i powierzchniową. Najczęściej stosowaną jest pierwsza z nich.

Wędkarstwo karpiowe

Karpie to bardzo popularna ryba w polskiej kuchni, dlatego jest na nią spore zapotrzebowanie. To gatunek, który żywi się niemal wszystkim. Pokarm mogą stanowić niewielkie glony czy wodne owady, a także większe małże czy raki. Połowy karpia odbywają się niemal przez cały rok, choć najlepszy okres panuje między majem a wrześniem. Wówczas złowienie dużego okazu jest bardziej prawdopodobne. A ze względu na charakterystykę tych ryb nie należy to do najłatwiejszych zadań. Karpie bywają bardzo waleczne i przebiegłe. Dlatego przy połowie trzeba wykazać się dużą cierpliwością i wyczuciem, reagując na branie w odpowiednim momencie. Zwykle wtedy, gdy karp złapie przynętę i zacznie się z nią oddalać.

Wędkarstwo karpiowe - jaki sprzęt wybrać?

Do łowienia tą metodą wykorzystuje się specjalne wędki karpiowe. Przy doborze właściwego modelu należy wziąć pod uwagę przede wszystkim docelowy sposób łowienia. Jeśli będzie odbywać się z brzegu, warto sięgnąć po długą wędkę karpiową, przekraczającą nawet 3,5 m, która zapewni odpowiedni zasięg. Część użytkowników decyduje się na połów z łódki czy pontonu. Wówczas można zastosować modele krótsze, o długości ok. 3 metrów. Należy uwzględnić także krzywą wygięcia, wybierając paraboliczną lub półparaboliczną. Oczywiście już od początku przygody z wędkarstwem karpiowym warto stawiać na modele wysokiej jakości, wykonane z trwałych i jednocześnie lekkich materiałów, jak włókno węglowe. Nowoczesne wędki od Prologic, Shimano, Delphin, Greys czy Daiwa posiadają również profilowane rączki z elastycznej i miękkiej pianki EVA, która zapewnia pewny i komfortowy chwyt. Ich ceny wahają się w przedziale 180 zł - 2700 zł. Wartość zależy od takich parametrów jak stopień zaawansowania, długość czy obecność dodatkowych systemów.

Wędkarstwo karpiowe

Istotnym elementem wyposażenia do wędkarstwa karpiowego jest także odpowiednio dobrany kołowrotek. Warto wybierać warianty o niewielkim ciężarze (od 400 g do 550 g), które znacznie ułatwią dalekie rzuty wędki. Świetną opcją są kołowrotki wyposażone w technologię X-Protect, która chroni korpus przed działaniem wody czy kurzu. Modele od Shimano, RidgeMonkey, PENN, FOX International czy York to wydatek od 350 zł do 3300 zł. Do wędkarstwa karpiowego należy stosować żyłki o niewielkiej średnicy i dużej wytrzymałości, które będą odporne na wszelkie otarcia. Do wabienia karpi używa się przede wszystkim zanęty w postaci kulek proteinowych.

Dodatkowe akcesoria, które warto posiadać

Na łowisku z pewnością zawsze przydadzą się dodatkowe akcesoria. Najważniejszym z nich jest specjalna mata karpiowa o miękkiej strukturze, często wyposażona w warstwę z pianki. Warto sięgać po warianty z kołyską karpiową, która stanowi dodatkową ochronę dla ryb. Należy bowiem pamiętać, że w przypadku połowu karpia obowiązują limity, a część łowisk w ogóle nie zezwala na zabieranie zdobyczy ze sobą. Wówczas rybę wyciąga się za pomocą podbieraka w celu zmierzenia i zważenia, a następnie wypuszcza z powrotem do wody. Czasem, np. w przypadku połowów w nocy, nie będzie można zrobić tego od razu. Dlatego wyposażenie wędkarza powinno zawierać również profesjonalny worek karpiowy do zanurzania w wodzie, w którym przetrzymuje się ryby do nastania świtu. W takim momencie przyda się także wytrzymała waga karpiowa.

Wędkarstwo karpiowe jest bardzo angażujące, a wiele łowisk położonych jest daleko za miastem. Dlatego wędkarze często wybierają namioty oraz łóżka wędkarskie umożliwiające wygodny nocleg, a także grille i garnki turystyczne, które pozwolą przygotować posiłek. Skuteczność połowu pomoże podnieść także elektronika wędkarska, w tym przede wszystkim profesjonalne łódki zanętowe. To urządzenia sterowane radiowo, które dostarczą nawet kilka kilogramów zanęty w dowolne miejsce na łowisku. Z kolei wyposażone w systemy drgań sygnalizatory karpiowe wskażą branie i jego kierunek. Do ustawienia kilku wędek warto wykorzystać specjalne stojaki i statywy.

Cały sprzęt, przynętę oraz akcesoria warto transportować w specjalnych pudełkach i torbach wędkarskich. Liczne przegrody umożliwiają zachowanie porządku i ochronią urządzenia przed zniszczeniem czy zagubieniem.

Komentarze