Weekend majowy, czy masz pomysł, jak chcesz go spędzić?

Wyjazd na weekend majowyWeekend majowy to jeden z tych okresów w polskim kalendarzu, na który czekają wszyscy. Maj bywa już bardzo ciepły, niezwykle zielony, a do tego w wielu firmach państwowych i prywatnych otrzymujemy dwa dodatkowe dni wolnego, które można dowolnie wykorzystać. Jeśli jeszcze w kalendarzu wypadają one w środku tygodnia, uproszenie szefa o 3 dni urlopu wystarczy, by mieć nawet 9 dni ekstra na podróże, odpoczynek, spacery oraz grillowanie. Czy wiesz jak spędzić najbliższą majówkę?Majówka 2018 wypada w środku tygodnia

Majówką nazywamy trzy świąteczne dni, z których dwa są ustawowo dniami wolnymi od pracy. 1 i 3 maja zamknięte są biura oraz sklepy, nie działają firmy prywatne i państwowe. 1 maja przypada Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, czyli po prostu Święto Pracy. Ten dzień jeszcze rodzicom obecnych 30 czy 40 latków kojarzył się z przymusowymi pochodami, dzisiaj jest to święto rodzinnych spotkań, festynów i pikników, a pochody mają wymiar symboliczny, są radosne i dobrowolne.

3 maja z kolei to rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Był to pierwszy taki dokument w Europie, który stał się wzorem dla innych państw. Święto zostało ustanowione już w 1919 roku, ale odpowiednio do jego rangi świętowane jest od 1990 roku.
Pomiędzy nimi, 2 maja jest Dzień Flagi. Nie jest dniem wolnym od pracy, ale nie da się ukryć, że albo tego dnia nie pracujemy, albo godziny pracy są skrócone, a zespoły pracowników okrojone. I chociaż święta te wypadają czasami w okolicy weekendu, czasami w środku tygodnia, zwyczajowo nazywane są po prostu weekendem majowym. W 2018 roku wypadają we wtorek oraz w czwartek. To oznacza, że urlop warto zarezerwować na poniedziałek, środę i piątek, aby cieszyć się czasem dla siebie i dla rodziny. Można go oczywiście spędzić w domu grillując czy oglądając telewizję. Jednak pełniej spędzimy go, odwiedzając ciekawe miejsca. A tych w naszym kraju nie brakuje. Już teraz zastanów się, gdzie warto pojechać na majówkę.

Nad morze czy w górach?

Nasz kraj ma wiele zalet, ale jedną z największych jest to, że mamy dostęp i do gór i do morza. Nie da się ukryć, że dzielimy się na zwolenników górskich wycieczek i na tych, którzy za wszelką ceną chcą pospacerować po plaży.

Walory pobytu nad morzem

Linia polskiego wybrzeża to aż 770 km, a miejscowości nadmorskie są bardzo dobrze przygotowane do przyjęcia turystów już od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Przebywanie nad morzem nie tylko odpręża i koi zmysły, ale także korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Nad morzem chłoniemy duże ilości jodu i bromu, pierwiastków, które odpowiadają między innymi za prawidłowe funkcjonowanie tarczycy. Klimat nadmorski wzmacnia też system odpornościowy oraz poprawia działanie układu oddechowego. Polskie plaże, pełne drobnego piasku, są uważane za jedne z najpiękniejszych w Europie, a okolice plaż sprzyjają pieszym wędrówkom czy rowerowym wycieczkom. Podczas pobytu nad morzem mamy też okazję do zjedzenia świeżej ryby. Ilość ryb w Bałtyku wciąż spada, dlatego warto z niej skorzystać.

Pozytywne strony górskich wędrówek

Nie trzeba być wytrawnym taternikiem, żeby wyjechać w góry. Już pobyt na wysokości 1000 metrów nad poziomem morza sprawia, że ludzki organizm produkuje więcej czerwonych krwinek, a przez rozszerzone naczynia przepływa więcej tlenu i składników odżywczych. Tylko chodząc po górach, poczujemy się zdrowsi, szczęśliwsi, a kondycja się poprawia. Spacerem po górskich szlakach można zastąpić każdy trening - bieganie, wyciskanie ciężarków, jazdę na rowerze. To świetna odskocznia dla sportów uprawianych na co dzień. Zróżnicowanie fizycznej aktywności wyjdzie na dobre osobom w każdym wieku, a wspólne wędrówki z rodziną zacieśniają więzi. Przy okazji pobytu w górach, warto skosztować też lokalnych potraw oraz poznać nieco bliżej kulturę twardych, ale przyjaznych górali.

Beskid Sądecki i jego atrakcje wiosną

Osoby, które nie chcą spędzić długiego weekendu, spacerując po najbardziej zatłoczonych ulicach popularnego Zakopanego, a przede wszystkim cenią sobie kontakt z naturą, ciszą, spokojem, powinni rozważyć wyjazd w okolice Beskidu Sądeckiego. Bez problemu na majowy weekend znajdziemy tutaj wygodne miejsca do spania i to z każdej półki cenowej. Nie brakuje bowiem w Beskidzie ośrodków turystycznych, uzdrowisk i schronisk dla mniej wymagających przyjezdnych, jak i wygodnego hotelu dla całej rodziny. Wybierając się w Beskidy z dziećmi, bez problemu znajdziemy noclegi w miejscu, gdzie przygotowano udogodnienia nawet dla najmniejszych szkrabów.

Najpopularniejszym miastem w Beskidzie Sądeckim jest Krynica-Zdrój położona u stóp Jaworzyny. To przede wszystkim miejscowość znana jest ze źródeł wód mineralnych, nowoczesnej kolejki na Jaworzynę czy na Górę Parkową. Ceniona przez turystów jest też linia kolejowa z Nowego Sącza, która biegnie wzdłuż Popradu. Uzdrowiskami, które cieszą się uznaniem są też Szczawnica, Piwniczna i Muszyna. Tam także warto napić się wysoko mineralnej wody, która ma właściwości lecznicze. Znakomitą atrakcją są także baseny czy ciepłe źródła, w których można kąpać się, nawet jeśli pogoda majowa nie dopisze.

Beskid Sądecki to także niezwykle atrakcyjny teren dla osób, które kochają piesze wędrówki. Świetnie wytyczone szlaki umożliwiają wejście na Radziejową, Jaworzynkę, Jaworzynę Krynicką czy Wierch nad Kamieniem. Na turystów czekają schroniska górskie oraz bacówki czy pola namiotowe. Ścieżki i trasy są też lubiane przez górskich rowerzystów, a ilość lasów sprawia, że spacerując, oddychamy świeżym powietrzem i cieszymy się niesamowitymi widokami. I zwłaszcza wiosną, kiedy natura budzi się do życia, możemy napawać się zapachem wilgotnej ziemi, mchu, kiełkującej trawy, czy rozwijających się pąków kwiatów.

Góry wiosną też są piękne!

Wiosna jest piękna w każdym zakątku kraju, ale chyba najpiękniejsza właśnie w górach. Maj to czas, kiedy przyroda budzi się do życia, a na górskich szlakach nie ma jeszcze zbyt wielu turystów. W górach czas wegetacji jest krótszy, dlatego zauważymy, że jest bardziej zielono, niż na nizinach, a roślinność zmienia się właściwie z dnia na dzień. Inaczej też pachnie, ponieważ górskie polany pełne są dzikich ziół, których w miastach nie zobaczymy nigdy. Jeśli na majówkę wybraliśmy się z dziećmi, mogą one przeżyć lekcję przyrody inną, niż w szkole, a to wszystko przy akompaniamencie ptasich treli i szczebiotania. Górskie krajobrazy i przebywanie wśród drzew, kwiatów i ptaków odprężają i zachęcają do pokonywania kolejnych kilometrów. I to właśnie wiosną na szlakach możemy nie spotkać ani jednego człowieka. Nie bez znaczenia są też temperatury powietrza. Szlaki nie są już oblodzone, nie grożą nam lawiny, a jednocześnie nie ma upałów sięgających 30 stopni. Chodzi się więc przyjemniej, łatwiej i bezpieczniej. Wiosną inne są także…. ceny w hotelach. W porównaniu do sezonu letniego możemy spodziewać się sporych obniżek. Nie bez znaczenia są też oferowane pakiety na majowy weekend, które zachęcają do przyjazdu w te strony. Jeśli więc do tej pory nie miałeś pomysłu, gdzie pojechać na weekend majowy, teraz na pewno wybór stał się prosty.

Ocena: 5.0