Wigierski Park Narodowy

Wigierski Park NarodowyJednym z największych parków narodowych w naszym kraju jest Wigierski Park Narodowy. Znajduje się on w województwie podlaskim, w Puszczy Augustowskiej, w rejonie jeziora Wigry.

Kilka słów o Wigierskim Parku Narodowym

Wigierski Park Narodowy powstał dnia 1 stycznia 1989 roku, dziś zajmuje powierzchnię prawie 15 tysięcy hektarów. W logo parku widnieje bóbr.

Fauna i flora Wigierskiego Parku Narodowego

Fauna Wigierskiego Parku Narodowego obejmuje około 300 gatunków zwierząt, w tym ssaków, płazów, gadów, ptaków oraz ryb. Szczególną opieką i ochroną objęte są bobry, symbol Parku. Z kolei w miejscowości Tartak zlokalizowana jest wylęgarnia ryb. Materiałem z niej zarybiane są wody na terenie Parku. Żyje tutaj także wiele bezkręgowców. Flora Parku obejmuje lasy iglaste i mieszane z przewagą sosny, jodły i świerka.

Turystyka w Wigierskim Parku Narodowym

Sezon w Wigierskim Parku Narodowym trwa od maja do końca października. W Parku popularna jest turystyka wodna, piesza czy rowerowa. Wytyczonych jest tutaj wiele szlaków pieszych (w tym szlak papieski) oraz tras rowerowych.

Nie można zapomnieć również o jeziorze Wigry, ciekawym zbiorniku wodnym o kształcie zbliżonym do litery "S". Występują tutaj liczne wyspy oraz półwyspy. Na jednym z nich, zwanych półwyspem klasztornym, znajduje się miejscowość Wigry. Nazwa półwyspu pochodzi od klasztoru, który znajduje się w mieście. To zabytkowy klasztor kamedułów, a z wież budynku rozciąga się przepiękny widok na miejscowość oraz jezioro. Co ciekawe, podziemia klasztoru kryją wiele tajemnic, znajdują się tam bowiem krypty z ciałami eremów, czyli zakonników-pustelników. Kameduli to bowiem zakon pustelników, żyjących w pokucie, zakonnicy są jaroszami, ich życie wypełnia modlitwa oraz praca fizyczna. Warto wybrać się do Muzeum Wigier, które znajduje się w miejscowości Stary Folwark, przy samym brzegu jeziora. Znajdują się tam interesujące ekspozycje, pokazujące nam historię tego miasta i jego okolic.

Atrakcje w Wigierskim Parku Narodowym

Wigierski Park Narodowy oferuje wiele ciekawych atrakcji sezonowych, jak i interesujących wydarzeń dla turystów. Warto korzystać z oferty konferencji na temat ochrony przyrody, brać udział w konkursach, biegach, itp. W marcu odbywa się tutaj tan zwana Noc Sów, czyli nocne nasłuchiwanie odgłosów tych wyjątkowych ptaków, zakończone wspólnym ogniskiem.  W II kwartale roku, czyli od kwietnia do czerwca, zaplanowana jest gra terenowa zatytułowana „Wśród mchów i paproci”. Z kolei pod koniec maja odbywa się Noc Muzeum Wigier, zachęcająca do oglądania zbiorów po zmroku. W sierpniu mają miejsce Dzień pszczół oraz Regaty o Puchar Dyrektora WPN. We wrześniu Park włącza się do akcji "Sprzątanie Świata".

Edukacja w Wigierskim Parku Narodowym

Wigierski Park Narodowy przygotował także ciekawa ofertę edukacyjną. Proponuje interesujące zajęcia, spotkania, warsztaty czy wycieczki po terenie Parku. Warto korzystać także z wyznaczonych ścieżek edukacyjnych. Ciekawa jest ścieżka "Płazy", prowadząca przez pola, łąki i tereny bagienne. Możemy dzięki niej zapoznać się z różnorodnymi gatunkami płazów, żyjącymi na terenie parku, w tym żaby, ropuchy i traszki. Ścieżka "Puszcza" prowadzi przez piękną Puszczę Augustowską. Z kolei ścieżka "Jeziora" pokazuje nam piękno okolicznych akwenów wodnych, w tym - wspomnianego już - Jeziora Wigry ale i Jeziora Długiego oraz jeziora Suchar Wielki. Pozwala na poznanie fauny i flory zarówno ekosystemów wodnych, jak i leśnych. Ścieżka przyrodnicza ”Suchary” wytyczona jest w pobliżu miejscowości Krzywe i pozwala na zdobycie ciekawych informacji na temat fauny i flory Parku oraz zapoznanie się z licznymi wystawami przyrodniczymi. Prawdziwa atrakcja ścieżki jest możliwość spotkania bobrów. Na terenami bagiennymi turystów prowadza solidne, drewniane kładki, które umożliwiają podziwianie pięknych widoków. Popularnością cieszy się również ścieżka przyrodnicza "Las" pokazująca różnorodność ekosystemów leśnych w Parku. Ponadto, Park zachęca do zostania wolontariuszem, odbywania staży i praktyk na jego terenie.

Komentarze