Woliński Park Narodowy jest prawdziwą chlubą wyspy Wolin, a jego symbolem jest orzeł bielik. Zadaniem parku jest ochrona przyrody na wyspie oraz wspieranie turystyki w tym rejonie. W jego obrębie znajduje się wiele ciekawych miejsc oraz atrakcji turystycznych.
O Wolińskim Parku Narodowym
Woliński Park Narodowy znajduje się na wyspie Wolin, a dokładniej w jego północno-zachodniej części, razem około 10 hektarów. Pomysłodawcą jego utworzenia był mgr inż. Mieczysław Tarchalski, znany i ceniony leśnik. Początki parku datuje się na rok 1960. Siedziba Dyrekcji znajduje się w pięknym mieście Międzyzdroje w samym jego centrum, niedaleko słynnej Alei Gwiazd.
Fauna i flora WPN
Flora parku jest zróżnicowana ale przeważa krajobraz moreny czołowej, typowy dla terenów nadmorskich. Na wyspie znajduje się ponad 130 gatunków różnych roślin, w tym gatunków chronionych. Rosną tu między innymi rośliny typowe dla krajobrazu nadmorskiego, w tym solanka, wydmurzyca oraz rukwiel nadmorska. Z kolei zbocza klifów porasta rokitnik zwyczajny, ceniona roślina zielarska. Wzniesienia i pagórki w Wolińskim Parku Narodowym porośnie są lasami, głównie są to lasy mieszane z przewagą sosen ale i buków czy dębów. Lasy Wolińskiego Parku Narodowego są pięknym przykładem ekosystemów leśnych, niestety są narażone za zagrożenie, wynikające z bliskości Bałtyku, a dokładniej silnych wiatrów w okresie sztormów.
Fauna parku jest zróżnicowana i również występuje tu wiele rzadkich gatunków zwierząt. Co ciekawe, wyspa Wolin znajduje się na trasie przelotu ptaków, przez co wiele z nich tutaj gniazduje. W Wolińskim Parku Narodowym możemy spotkać ponad 200 różnych gatunków, w tym bielika zwyczajnego, który znajduje się w godle parku. Żyją tam również chronione ptaki błotne i wodne, a także niemało owadów, ryb, jak również chronione ssaki, związane z morzem, takie jak morświn oraz foka szara. Wyprawa do Wolińskiego Parku Narodowego jest okazją do spotkania tych wyjątkowych zwierząt w ich naturalnym środowisku.
Atrakcje turystyczne Wolińskiego Parku Narodowego
Woliński Park Narodowy oferuje turystom wiele atrakcji, które uprzyjemnią wakacje. Wyjątkowo popularna jest Zagroda Pokazowa Żubrów w powiecie kamieńskim, kilka kilometrów od Międzyzdrojów. Została założona 1976 roku, zajmuje powierzchnię około 28 hektarów. Dziś w zagrodzie możemy podziwiać kilkanaście okazów żubrów, corocznie wydają one na świat średnio 1-2 cielęta. Co pewien czas do zagrody wprowadzany jest nowy byk, aby zminimalizować zbyt bliskie pokrewieństwo, co mogłoby skutkować wadami genetycznymi u cielaków. W Zagrodzie żyją również dziki i sarny oraz ptaki drapieżne: puchacz oraz symbol parku - orzeł bielik. Wstęp do zagrody kosztuje 6 zł dla osoby dorosłej oraz 4 złote dla dzieci i młodzieży uczącej się. Warto wybrać się również do Muzeum Przyrodniczego Wolińskiego Parku Narodowego, zlokalizowanego w Międzyzdrojach. Liczne ekspozycje umożliwiają nam lepsze poznanie różnorodnej flory i fauny parku oraz umożliwia zakup wyjątkowych pamiątek. Kolejna atrakcja turystyczna regionu to Jezioro Turkusowe, znajdujące się na terenie Wolińskiego Parku Narodowego. Zlokalizowane jest ono w gminie Wapnica na wyspie Wolin. Jezioro swoją nazwę zawdzięcza wyjątkowej niebiesko-zielonej kolorystyce lustra, którą z kolei powoduje załamywanie się światła w wodzie i powstawaniem refleksów od podłoża jeziora, którym są złoża węglany wapnia. Mamy tu więc do czynienia z tak zwanym zjawiskiem krasowym. Na południowym wybrzeżu wznosi się Piaskowa Góra, wzgórze, z którego rozciąga się piękny widok na jezioro i pozwala na podziwianie jego wyjątkowej barwy. Z kolei wielbicieli architektury nadmorskiej z pewnością zainteresuje latarnia morska na wyspie Wolin w gminie Międzyzdroje. Na uwagę zasługuje również Święta Kępa, wzniesienie w Wolińskim Parku Narodowym, niedaleko którego znajduje się znane głazowisko, zwane Głazami Piastowskimi.
Szlaki piesze i rowerowe w Wolińskim Parku Narodowym
Ponadto, przez Woliński Park Narodowy przebiega wiele interesujących szlaków turystycznych, zarówno pieszych, jak i rowerowych. Szlak czerwony, znany jako Szlak Nadmorski, prowadzi od Świnoujścia przez Międzyzdroje, Trzęsacz, Rewal, Niechorze, Kołobrzeg, Mielno, Darłowo, Ustkę, Łebę aż do wsi Żarnowiec w województwie pomorskim. To wyjątkowo interesujący szlak, gdyż jego przebieg obejmuje praktycznie wszystkie, atrakcyjne turystycznie miejscowości nad polskim morzem. Warto zdecydować się także na podróż szlakiem niebieskim, zwanym Szlakiem nad Bałtykiem i Zalewem Szczecińskim. Zaczyna on się w Świnoujściu i biegnie przez Międzyzdroje aż do Zalewu Kamieńskiego kończąc się w Dziwnówku. Szlag pozwala na zobaczenie wielu ciekawych miejsc oraz podziwianie fauny i flory nadmorskiej. Warto wybrać się również na spacer ciekawymi ścieżkami przyrodniczymi Zatorek oraz Łuniewo. Ścieżka "Zatorek" prowadzi w obrębie jeziora o tej samej nazwie, ma ponad 3 kilometry długości. Ścieżka "Łuniewo" jest o połowę krótsza, prowadzi w okolicach jeziora Łuniewo, położonego w sąsiedztwie parku.
Komentarze