Wybieramy buty do chodzenia po górach - na co zwracamy uwagę?

Buty do chodzenia po górachTrekking, wspinaczka lub zwykły spacer jednym z wielu górskich szlaków to mnóstwo frajdy dla każdego, kto ceni piękno górskiego krajobrazu i możliwość bezpośredniego kontaktu z przyrodą.

Jeśli chcesz czerpać pełnię przyjemności z takiej eskapady, musisz pamiętać jedynie o dwóch rzeczach: wygodnym obuwiu i właściwej odzieży. Te dwa elementy w największym stopniu przekładają się na komfort chodzenia po górach, a po części również na nasze bezpieczeństwo na szlaku. Dobrze dobrane buty chronią przez skręceniem kostki i bolesnymi odciskami. Właściwie dobrana odzież zapobiega gwałtownemu wychłodzeniu lub szybkiemu przegrzaniu organizmu, co może skutkować szybkim złapaniem dokuczliwego przeziębienia. W tym konkretnym przypadku interesuje nas przede wszystkim kwestia doboru właściwego obuwia. Na co zatem powinniśmy zwrócić największą uwagę szukając nowej pary butów do chodzenia po górach? Jakie dobrać górskie obuwie, by wygodnie i bezpiecznie przemierzać górskie ścieżki?

Dopasowanie to podstawa

Najważniejsze jest właściwe dopasowanie butów do wielkości i kształtu stopy, a tego nie da się sprawdzić bez wcześniejszego przymierzenia butów. Buty na górską wycieczkę, a tym bardziej buty przeznaczone do wspinaczki, muszą dobrze leżeć na Twoich stopach, inaczej staną się przyczyną bolesnych otarć i odcisków. Zbyt ciasne lub zbyt luźne buty to również większe ryzyko urazu, a o to przecież na górskim szlaku nietrudno.

Pora roku ma znaczenie

Buty do chodzenia po górach dobieramy nie tylko pod kątem ich dopasowania do wielkości czy kształtu stopy, ale także pod kątem ich przeznaczenia. Na rynku znaleźć możemy zarówno buty do chodzenia po górach latem czy wczesną jesienią, jak również buty do chodzenia po górach zimną i wczesną wiosną, gdy na górskich ścieżkach wciąż zalega sporo śniegu. Zakup określonego typu butów dostosowujemy zatem do pory roku, w której planujemy wyjazd w góry. W praktyce najlepiej zdecydować się na zakup dwóch różnych par takiego obuwia. Jedna para to mniej zabudowane buty do chodzenia po górach w cieplejszych okresach roku oraz druga, bardziej zabudowana para do chodzenia po górach w niesprzyjających warunkach pogodowych, głównie zimą.

Spacery, trekking czy wspinaczka?

Rodzaj obuwia górskiego dobieramy względem interesującego nas rodzaju aktywności, a nie tylko względem pory roku, podczas której zamierzamy chodzić po górach. Jeśli zamierzamy jedynie spacerować po górskich szlakach unikając większych wyzwań wspinaczkowych, optymalnym rozwiązaniem będzie zakup obuwia podejściowego, o niskiej cholewie i dość elastycznej podeszwie z grubszym protektorem. Takie buty powinny być lekkie, co przełoży się na większą wygodę podczas przemierzania górskich ścieżek i popularnych szlaków turystycznych. Jeśli na pieszych wędrówkach zamierzamy spędzić więcej czasu i przy okazji zdobyć kilka górskich szczytów, najlepszym wyborem będą wysokie buty trekkingowe z grubą podeszwą i wzmocnionym czubkiem, co chroni palce i staw skokowy przed urazami natury mechanicznej. Dla miłośników wspinaczki optymalnym wyborem będą specjalistyczne buty wspinaczkowe o charakterystycznym, szpiczastym kształcie cholewy.

Autor: www.butomania.pl.