Wybieramy plecak wojskowy - jak to zrobić poprawnie?

Wojskowy plecakCzas na Twoją pierwszą wyprawę survivalową? Może po prostu jesteś zwolennikiem stylu militarnego? W takim wypadku polecamy zakup plecaka taktycznego. Jednak w tym czasie nie zapomnij o kilku ważnych kwestiach, które zaważą na decyzji. Szczególnie modele przeznaczone w teren powinny być wytrzymałe i chronić przed deszczem, o czym jeszcze powinieneś pamiętać?


Plecak taktyczny a zwykły - różnice

Oczywiście oprócz nazwy, plecak taktyczny wyróżnia się od modelu zwykłego kilkoma ważnymi aspektami. Przede wszystkim materiały, te w modelach wojskowych od sprawdzonych producentów są świetne jakościowo, mają mocne sploty, trudno je uszkodzić, rozerwać czy przetrzeć. To z kolei sprawia, że nawet gdy podróżujesz w gęstych zaroślach, na terenie, gdzie występuje wiele głazów czy ciasnych przejść, nie ma ryzyka, że na Twoim wojskowym plecaku pojawi się na przykład dziura. Kolejna różnica to bez dwóch zdań kolor, modele taktyczne są zazwyczaj jednobarwne, ma to ułatwić kamuflaż osoby, która je nosi. Wnętrze także jest nieco inne w zwykłych plecakach, bo w tych wojskowych znajdziesz naszyte pasy do stabilizacji wyposażenia, tak zwane organizery.

Podobieństwem pomiędzy tradycyjnym a taktycznym plecakiem jest na pewno różnorodność wyboru ze względu na pojemność. Producenci udostępniają swoim wymagającym klientom egzemplarze przede wszystkim z myślą o długości wędrówki czy dni spędzonych na łonie natury. Dlatego na jednodniowe wycieczki warto wybrać model o pojemności nie większej niż 30 litrów. Amatorzy mogą zdecydować się na nieco większe produkcje, aby zmieścić w nich więcej sprzętu czy prowiantu. Na kilkudniowe wycieczki zdecydowanie polecamy plecaki wojskowe o pojemności 60 litrów. Ciekawą propozycją są z kolei plecaki taktyczne rozkładane, składające się z kilku części, dzięki czemu kupujesz jeden model i zabierasz go ze sobą na jedno, dwu, a nawet pięciodniowe wycieczki. Takie plecaki dostępne są pod tym linkiem: https://www.hobby4men.com/plecaki-torby-nerki/plecaki-taktyczne-i-wojskowe.html.

Dedykowane miejsce na wyposażenie w plecakach taktycznych

Wojskowy plecak

Bieg, trucht, marsz, czołganie się i znów to samo - żołnierze nie mają lekko, przyjmują bardzo różne pozycje podczas swojej służby. Idąc tym tokiem myślenia, producenci plecaków taktycznych postanowili stworzyć egzemplarze, które wewnątrz mają organizatory, a więc dedykowane miejsca na konkretne wyposażenie, dzięki czemu to zawsze pozostaje w tym samym miejscu. Znajdziesz tam między innymi kieszenie na smartfon czy nóż myśliwski, opaski na latarkę, scyzoryk czy preparat do odkażania ran. Nie brak siatkowych kieszonek na podstawowe elementy apteczki, takie jak plastry czy bandaż. Oczywiście w takich plecakach wojskowych nie zabraknie miejsca na prowiant czy pozostałe wyposażenie.

Plecaki taktyczne z Cordury - dobry wybór

Producenci plecaków wojskowych stosują różne materiały. Do zastosowań taktyczno-outdoorowych doskonale sprawdza się między innymi DuPont Cordura, której gęstość może sięgać od 500 do 1000 D. To w połączeniu z niską masą materiału sprawia, że użytkownik otrzymuje ultralekki plecak taktyczny o niebywałej wręcz wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne. Co więcej, tkanina ta jest odporna na niesprzyjające warunki atmosferyczne, między innymi nie przemaka, nie traci koloru i nie przepuszcza wiatru. To bardzo dobry wybór na długie lata użytkowania. Alternatywą dla Cordury może być poliester powlekany poliuretanem, jest tańszy, a więc mniej odporny na uszkodzenia, ale ma identyczną gęstość, spełni więc swoją rolę w terenie. Oczywiście ostateczny wybór plecaka taktycznego należy do Ciebie!

Komentarze