Wyjazd na gorące źródła w górach - dlaczego warto?

Gorące źródła w górachZimno, prawda? Nieprzyjemna aura zaczyna się nam mocno dawać we znaki i jest to dobry powód, aby poszukać dla siebie jakiegoś atrakcyjnego wyjazdu. Wcale nie musisz wydawać dużych pieniędzy na zagraniczną wycieczkę. Znacznie tańszym, a nie gorszym pomysłem będzie wyjazd na gorące źródła w górach. Zwłaszcza, że jest tutaj w czym wybierać. Dowiedz się, dlaczego warto sobie zafundować taki wypad, nawet tylko na kilka godzin.

Czas się wygrzać!

Gorące źródła w górach to najlepsze „lekarstwo” na wychłodzenie organizmu, którego o tej porze roku doświadcza większość z nas. Jeśli całymi dniami trzęsiesz się z zimna i masz już tego serdecznie dość, to wsiadaj w samochód i wybierz się na termy, gdzie zażyjesz kąpieli w naturalnie ciepłej wodzie. Kilka godzin takiej sesji zrobi więcej dobrego dla Twojego organizmu, niż hektolitry wypitej herbaty z miodem. Uwierz na słowo!

To warto wiedzieć

Woda termalna w basenach zwykle ma temperaturę między 30 a 38 stopni Celsjusza.

Korzyści dla zdrowia

Wyjazdy na gorące źródła w górach nie są odkryciem naszych czasów. Na podobne atrakcje pozwalano sobie w Polsce już na początku XX wieku, kiedy to wiele osób - głównie dla ratowania zdrowia - odwiedzało region Zakopanego, będący zagłębiem ujęć bezcennej wody termalnej.

Dziś mamy do wyboru wiele atrakcyjnych, nowoczesnych kompleksów basenowych zasilanych wodą termalną, które stwarzają doskonałe warunki tak do rekreacji, jak i terapii wielu schorzeń. Woda termalna, zwłaszcza pozyskiwana na Podhalu, ma wybitne właściwości zdrowotne, zawiera mnóstwo minerałów, a przy tym jest całkowicie wolna od zanieczyszczeń z działalności rolniczej i przemysłowej człowieka.

Kąpiele termalne sprawdzają się w terapii takich problemów zdrowotnych, jak:

  • zaburzenia metaboliczne,
  • nadwaga i otyłość,
  • zaburzenia hormonalne,
  • choroby o podłożu reumatycznym w okresie bezobjawowym,
  • problemy dermatologiczne,
  • zaburzenia pracy układu oddechowego i sercowo-naczyniowego,
  • bóle mięśniowe i stawowe,
  • problemy z kręgosłupem.

Zrób coś dobrego dla swojej psychiki

Kąpiele termalne to uczta dla ciała, ale też dla ducha. Szczególnie teraz, w okresie zimowym, możesz docenić pozytywny wpływ wody termalnej na Twoją psychikę. Prawdopodobnie miewasz, i to coraz częste, stany depresyjne, chwile obniżonego nastroju i zniechęcania oraz skrajnego zmęczenia.

Wszystko to ma związek z niedoborami minerałów (uboga dieta) oraz witaminy D, której ludzki organizm nie jest w stanie syntetyzować z pożywienia. Dlatego wizyta w kompleksie termalnym jest tak dobrą propozycją właśnie w okresie zimy oraz wiosennego przesilenia.

Woda termalna stymuluje ludzki mózg do produkcji zwiększonej ilości serotoniny. Jednocześnie zahamowane zostaje uwalnianie kortyzolu, potocznie nazywanego hormonem stresu. Efekt? Po kąpieli w gorących źródłach poczujesz błogość, totalne odprężenie i zupełnie inaczej spojrzysz na problemy, z którymi się mierzysz.

Przyjemna kuracja anti-aging

Woda termalna jest cudownym, naturalnym kosmetykiem, o czym wiedziano już w starożytności. Kąpiele w takiej wodzie mogą stanowić kurację zahamowującą procesy starzeniowe - nie tylko na poziomie komórek, ale także wyglądu skóry.

Woda termalna ma doskonałe właściwości nawilżające. Regularne kąpiele w gorących źródłach mogą więc przywrócić Twojej skórze elastyczność, wygładzić płytkie zmarszczki, przywrócić równy koloryt oraz załagodzić dermatozy, które są szczególnie uciążliwe zimą (atopowe zapalenie skóry, liszaje, skrajne przesuszenie).

Gdzie warto się wybrać na gorące źródła w górach?

Wybór jest całkiem spory, ponieważ w ostatnich latach powstało wiele nowoczesnych kompleksów basenowych zasilanych wodą termalną. Głównym kryterium powinna być jakość wody, co ma bezpośrednie przełożenie na jej walory terapeutyczne.

Pod tym względem na pewno wyróżniają się Termy BUKOVINA w Bukowinie Tatrzańskiej, które są zasilane wodą pozyskiwaną z głębokości 2400 metrów, charakteryzującą się bardzo wysokim stopniem mineralizacji, zawierającą 28 najcenniejszych składników mineralnych oraz składniki specyficzne, jak siarka dwuwartościowa i fluorki.

Ważną zaletą Term BUKOVINA jest lokalizacja - w sąsiedztwie Tatrzańskiego Parku Narodowego, z bajecznymi widokami na Tatry Wysokie i Tatry Zachodnie. Kompleks kusi również dużym wyborem atrakcji dla gości w każdym wieku (m.in. 20 basenów, 3 zjeżdżalnie, jacuzzi, efektowna strefa saun).

Więcej o tym, dlaczego warto się wybrać na gorące źródła w górach, szczególnie w okresie zimowym, przeczytasz w artykule na stronie https://www.termybukovina.pl/blog/gorace-zrodla-w-gorach-naturalny-wybor-gdy-liczy-sie-dla-ciebie-jakosc.

Komentarze