Z wizytą na zamku w Pszczynie

Zamek w PszczynieZamek w Pszczynie jest jedną z najpiękniejszych rezydencji magnackich na terenie województwa śląskiego i najcenniejszym zabytkiem, jakim może się pochwalić Pszczyna. Tutejszy zamek to wspaniała budowla, która zachwyca swą architekturą, wspaniałymi wnętrzami oraz ciekawą historią.

Ta rezydencja to jedno z najchętniej odwiedzanych przez wycieczki miejsc na Śląsku, a każdy miłośnik historii może tu miło i pożytecznie spędzić czas. Dlaczego pszczyński zamek stał się tak ważną atrakcją turystyczną?

Z kart historii - dzieje zamku i jego panów

Dla wielu turystów poznawanie historii Pszczyny jest bardzo ważnym celem wycieczki po terenie tutejszego kompleksu zamkowego. Z tym miejscem wiążą się losy wielu znanych rodów europejskich, a liczne pamiątki po dawnych panach sprawiają, że odkrywanie ich tajemnic staje się dla każdego turysty ciekawym doświadczeniem. Co warto wiedzieć na temat przeszłości okazałej rezydencji, która powstała jeszcze w średniowieczu jako budowla obronna?

Wiadomo, że od XV wieku zamkiem pszczyńskim władali książęta piastowcy. Później zamek był sprzedawany kolejnym panom. Pierwszym rodem, który odegrał bardzo ważna rolę w dziejach i zamku, i Pszczyny, byli Promnitzowie. Nabyli oni Pszczynę w XVI wieku, a z tutejszego zamku uczynili piękną rezydencję w stylu renesansowym. Z czasem założyli oni i zamkowy park, a kolejni panowie z tego rodu przemienili renesansowy zamek w obiekt w stylu barokowym. Skutkiem prowadzonych przez Promnitzów prac było zatarcie wszelkich cech obronnych, dzięki czemu w XVIII wieku o obronnej roli tego miejsca przypominała już tylko nazwa - zamek. Zarówno Anhaltowie, jak i urzędujący tu po nich Hochbergowie, starali się upiększać zamek. Ostatnia wielka przebudowa miała miejsce w drugiej połowie XIX wieku, za Hochbergów, którzy uczynili z Pszczyny ważny ośrodek kulturalny oraz miejsce, w którym kwitło życie towarzyskie. O wspaniałych uroczystościach urządzanych na pszczyńskim dworze krąży wiele opowieści, a o potędze dawnych właścicieli najlepiej świadczy ogromna ilość otaczających zamek budowli oraz jego wspaniałe wnętrza. Przypominają one o tym, jak ważnym miejscem był w początkach XX wieku pszczyński zamek. Wszak to właśnie tu w latach 1914-1917 mieściła się główna kwatera cesarska oraz sztab wojsk niemieckich, tu w czasie I wojny światowej urządzono wspaniałe apartamenty dla Wilhelma II - cesarza niemieckiego. Choć w czasie II wojny zamek był siedzibą różnych instytucji niemieckich, a w ostatniej fazie wojny - radzieckim szpitalem przyfrontowym, szczęśliwie przetrwał ten burzliwy okres. Dzięki temu już w 1946 roku udało się udostępnić jego wnętrza zwiedzającym, a utworzone tu Muzeum Zamkowe do dziś jest jedną z największych atrakcji turystycznych województwa śląskiego.

Muzeum Zamkowe - wspaniałe wnętrza i ich skarby

Zamek w Pszczynie to wspaniałe wnętrza, do których w czasie wycieczki po mieście koniecznie trzeba zajrzeć. Wśród tych pomieszczeń, którym warto poświęcić więcej uwagi, znajdują się apartamenty cesarza Wilhelma II. Uwagę przyciąga też westybul z paradnymi schodami, które prowadzą na pierwsze piętro. Są one wzorowane na schodach w pałacu wersalskim, a ich największą ozdoba jest wspaniała balustrada. Turystów oczarować może także wspaniały korytarz, znany jako Galeria Lustrzana. Jego najstarsza część powstała w XVIII wieku, a jego największym walorem jest ciekawa dekoracja stiukowa. Znalazły się tu również obrazy, na których przedstawiono m. in. zamek w Książu oraz myśliwski zameczek w Promnicach. Ze względu na postać księżnej Daisy, wielkim zainteresowaniem turystów cieszą się też te wnętrza, które należały właśnie do niej. Sypialnia oraz salon mogą się pochwalić ciekawym wyposażeniem, choć i łazienka z wanną - basenem intryguje zwiedzających. Warto w czasie zwiedzania zamku zajrzeć i do tak ważnych pomieszczeń, jak apartamenty pana domu, biblioteka oraz Wielki Salon. Tu czekają na gości wspaniałe boazerie oraz imponujące żyrandole, które na każdym mogą zrobić ogromne wrażenie. Najważniejszym celem wycieczki do pszczyńskiego zamku jest jednak znajdująca się na I piętrze Sala Lustrzana - największa sala w pszczyńskiej rezydencji. To dwukondygnacyjne pomieszczenie znane jest dzięki licznym koncertom, które już w XVIII wieku stały się ważną atrakcją na tutejszym zamku. Utrzymana w neobarokowym stylu, jest uznawana za najpiękniejsze pomieszczenie w rezydencji pszczyńskiej. Na drugim piętrze czeka kolejnych kilka pomieszczeń, jednak nie mają one już tak reprezentacyjnego charakteru. Wyjątkiem może tu być niewielki Gabinet Miniatur.

Pszczyna to wyjątkowe zabytki, a tutejszy zamek jest najważniejszym z nich. Nic dziwnego, że to miasto jest tak chętnie odwiedzane przez wycieczki z całego kraju. Tu nauka historii staje się przyjemnością, a z możliwości zwiedzania zabytkowych wnętrz chętnie korzystają nie tylko polscy turyści.

Komentarze