Zabytki Krakowa

KrakówKraków - dawna stolica Polski zachwyca ogromną ilością zabytków oraz zakątków, które wciąż urzekają swym historycznym charakterem. Kto chce odbyć wyjątkową podróż w czasie, ten koniecznie powinien tu zajrzeć. Na jakie atrakcje warto zwrócić uwagę podczas wycieczki po tym mieście? Gdzie szukać miejsc, o których każdy tak wiele słyszał w trakcie lekcji historii?

Kraków i jego dzieje

O wspaniałej przeszłości Krakowa do dziś przypomina nam imponująca kolekcja zabytków, składająca się z około 6 tysięcy obiektów. Większość z nich znajduje się na terenie Starego Miasta i Kazimierza, jednak i inne dzielnice mają się czym pochwalić. Każdy z tych obiektów przypomina o losach miasta, które już w 1000 roku stało się biskupstwem, a w 1038 roku - stolicą Polski. Wiadomo jednak, że dzieje Krakowa nie zaczynają się okresie wczesnego średniowiecza, a badacze twierdzą, że osadnictwo na terenie Grodu Kraka zaczęło się rozwijać 50 tysięcy lat temu.

O jakich wydarzeniach powinni pamiętać turyści zwiedzający Kraków?

Rok 1038 i początek kariery Krakowa jako stolicy państwa to ważna, lecz nie jedyna data, którą warto zapamiętać. Połowa XIII wieku to czas najazdów tatarskich, które zmusiły księcia Bolesława Wstydliwego do wzmocnienia miejskich fortyfikacji i odbudowania miasta po zniszczeniach wojennych. To właśnie po tej odbudowie powstał "ten" Kraków, który w 1257 roku otrzymał prawa miejskie. Już wtedy w centrum średniowiecznego miasta główną rolę odgrywał potężny rynek, z którego wybiegały ulice do dziś tworzące szachownicowy układ. Pozostawiono tu kilka obiektów romańskich, które powstały jeszcze przed lokacją miasta. Burzą one nieco ów szachownicowy układ, są za to cennymi zabytkami i wielkimi atrakcjami turystycznymi. Obiekty gotyckie, których nie brak na terenie krakowskiej starówki, są już dopasowane do przebiegu wytyczonych w połowie XIII stulecia ulic. Gotycki Kraków to m. in. bramy i baszty, wspaniałe kościoły, ratusz oraz Sukiennice, które w późniejszym okresie znacznie zmieniły swój wygląd. Wkrótce, czyli w połowie XIV wieku, powstały dwa nowe miasta, będące dziś ważnymi dzielnicami Krakowa. To Kazimierz i Kleparz.

Kolejna data, która w dziejach Krakowa odgrywa ogromną rolę, to rok 1364. To właśnie w tym czasie Kazimierz Wielki założył uniwersytet, któremu w późniejszym okresie tak wielkiego wsparcia udzielili królowa Jadwiga i Władysław Jagiełło. Akademia Krakowska, dzisiejszy Uniwersytet Jagielloński, przyciągał znane osobistości do Krakowa i sprawił, że miasto to stało się jednym z najważniejszych punków na mapie ówczesnej Europy. Znani wykładowcy, tak ważni absolwenci, jak Mikołaj Kopernik - wszystko to najlepiej świadczy o renomie, jaką cieszyła się Akademia Krakowska.

Uniwersytet Jagielloński

Wiek XVI to dalszy rozwój miasta. Kraków staje się ważnym ośrodkiem sztuki i nauki, a o jego silnej pozycji świadczyć mają m. in. nowe, reprezentacyjne budowle. Do dziś na terenie miasta ujrzeć można wiele skarbów architektury renesansowej, przy czym Zamek Królewski na Wawelu staje się wizytówką XVI-wiecznego miasta. Koniec XVI wieku to czas, gdy Kraków zaczyna tracić na znaczeniu. Po unii z Litwą traci na znaczeniu, stając się miastem leżącym na skaju wielkiego państwa. W 1609 roku król opuszcza Kraków i przenosi się do Warszawy, która staje się nową stolicą państwa.

Co wpłynęło na decyzję Zygmunta III Wazy? Przede wszystkim fakt, iż z Warszawy łatwiej było zarządzać tak wielkim państwem, jakim stała się Rzeczpospolita Obojga Narodów. Warto jednak podkreślić, że choć Kraków stracił tytuł stolicy, katedra na Wawelu pozostała katedrą koronacyjną. Wiek XVII to dla Krakowa burzliwe wydarzenia związane z reformacją i kontrreformacją, to również czas wielkich zniszczeń, do których doprowadził najazd szwedzki. Kolejny wiek to kolejne oblężenia miasta. Pod Krakowem pojawiają się wojska austriackie, rosyjskie i pruskie, a wojenne zniszczenia sprawiają, że koronacja Stanisława Augusta odbyła się w Warszawie - ze względu na zły stan budowli na Wawelu.

Czas zaborów to trudny okres dla Krakowa, który staje się świadkiem wielu zrywów wolnościowych. Jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach XVIII-wiecznego miasta jest przysięga, którą 24 marca 1794 roku złożył na krakowskim Rynku Głównym Tadeusz Kościuszko. Jesienią 1795 roku Kraków zostaje zajęty przez wojska pruskie, co wiąże się z kolejnymi zniszczeniami. Po trzecim rozbiorze Kraków staje się częścią Galicji, jednak władza Austriaków w mieście szybko zostaje ograniczona. Najpierw funkcjonuje Rzeczpospolita Krakowska, a w 1866 roku Kraków staje się autonomicznym miastem. Skutek? Dawna stolica Polski staje się jednym z najważniejszych ośrodków polskości w okresie zaborów. To tu już w połowie XIX wieku zaczyna się dynamicznie rozwijać przemysł, tu na przełomie XIX i XX stulecia rodzi się artystyczna awangarda. Gdy w 1918 roku Polska odzyskuje niepodległość, Kraków staje się jednym z najważniejszych miast na terenie państwa. To tu w 1919 roku powstaje Akademia Górnicza, to tu powstają ważne placówki oświatowe, naukowe i kulturalne. Rozwój ten hamuje jednak wybuch II wojny światowej. Kraków, jako stolica Generalnej Guberni, staje się świadkiem wielu tragicznych wydarzeń. Zagłada Żydów z krakowskiego Kazimierza, śmierć krakowskiej inteligencji, spore zniszczenia materialne - wszystkie te plagi spadają na Kraków. Mimo to po 1945 roku Kraków szybko odzyskuje swą silną pozycję, stając się ważnym ośrodkiem przemysłowym, naukowym i kulturalnym. Dzisiejszy Kraków wciąż zajmuje w tych dziedzinach bardzo ważne miejsce, choć dla wielu osób jest przede wszystkim bardzo ważnym ośrodkiem turystycznym. Jakie atrakcje czekają na tych, którym marzą się wycieczki po dawnej stolicy państwa polskiego?

Kraków i jego najcenniejsze zabytki

Kto chce poczuć magię dawnego Krakowa i ujrzeć jego najwspanialsze budowle, ten koniecznie powinien wybrać się na spacer słynną Drogą Królewską. To przy niej skupiły się najważniejsze atrakcje miasta. Kleparz z kościołem św. Floriana, plac Matejki z Pomnikiem Grunwaldzkim, Barbakan i Brama Floriańska, Rynek Główny, a wreszcie Wawel - oto miejsca, które łączy słynna Droga Królewska.

Barbakan Kraków

Po drodze warto lepiej poznać krakowskie Planty - wspaniały park miejski, który powstał w miejscu zburzonych murów miejskich, otaczających dawniej Stare Miasto. Spacer ulicą Floriańską, wizyta w Sukiennicach oraz w Kościele Mariackim, wypoczynek na Rynku Głównym - te punkty w programie każdej wycieczki koniecznie powinny się pojawić.

Kościół Mariacki w Krakowie

Rynek Starego Miasta to najstarsza część Krakowa, otoczona pięknymi Plantami. Rynek wraz ze znajdującymi się tam zabytkami jest wpisany na listę UNESCO. Do najważniejszych atrakcji należą: Sukiennice, Kościół Mariacki, Brama Floriańska i Barbakan. Na Rynku znajduje się też słynny pomnik Adama Mickiewicza.

Stary Rynek w Krakowie

W drodze na Wawel warto zobaczyć słynną ulice Grodzką, z takimi zabytkami, jak kościół św. Piotra i św. Pawła oraz sąsiadującą z nim świątynię św. Andrzeja. Sam Wawel to moc zabytków, przy czym Zamek Królewski i katedra zasługują na szczególne wyróżnienie. Wawel, czyli zabytkowa królewska rezydencja, gdzie przebywali za czasów swojego panowania między innymi: Władysław Łokietek, Kazimierz Wielki, Jadwiga Andegaweńska i jej małżonek Władysław Jagiełło, Zygmunt III Waza czy Stanisław August Poniatowski. Rezydencja jest bardzo okazała, cechuje się bogatą, piękną architekturą. Zachwyca każdego turystę i sprawia, że na chwilę przenosimy się o odległe, przeszłe czasy.

Wawel - Kraków

Tu kończy się Droga Królewska, nie kończą się jednak krakowskie atrakcje. Wszak z wawelskiego wzgórza blisko już na Skałkę - miejsce śmierci biskupa Stanisława, o którym do dziś przypomina sanktuarium, funkcjonujące przy klasztorze Paulinów. Ze Skałki, leżącej już na terenie Kazimierza, w ciągu paru minut można się dostać na teren dawnego żydowskiego miasta - części Kazimierza, która do dziś przyciąga uroczymi kamienicami i synagogami.

Gdzie jeszcze warto się wybrać?

W poszukiwaniu ciekawych zabytków warto odwiedzić takie dzielnice, jak Podgórze czy Nowa Huta. Ta pierwsza może się pochwalić słynną Fabryką Schindlera, ta druga - ciekawym układem urbanistycznym oraz perełkami architektury socrealistycznej. poza centrum miasta czekają też na nas tak cenne zabytki, jak Willa Decjusza czy tereny Lasku Wolskiego, znanego m. in. z takich atrakcji, jak Kopiec Piłsudskiego czy ogród zoologiczny. Przegorzały kuszą ciekawym zamkiem, na Bielanach zachwyca klasztor Kamedułów, a w Tyńcu - opactwo Benedyktynów. Wszystkie te atrakcje mają wiele uroku, warto im zatem poświęcić nieco więcej uwagi podczas wycieczki historycznej po terenie Krakowa.

Stolica Małopolski to moc niezwykłych zabytków, które swym pięknem i ciekawą historią mogą oczarować każdego z nas. Wycieczki po tym mieście stają się niezwykłą przygodą i podróżą w czasie, a zwiedzanie Grodu Kraka dla każdego z nas stanie się jedyną w swoim rodzaju lekcją historii.

Komentarze

Ania
Przepiękny obraz Krakowa znalazłam w tym archiwalnym filmie cyfrowa.tvp. pl/video/sztuki -plastyczne-i-u zytkowe,od-stro ny-wisly-patrza c,58548278 polecam jak ktoś lubi takie ciekawostki