Zakopane - poradnik dla rowerzystów

Rowerzysta w górachZakopane to miejsce, które zarówno w sezonie zimowym, jak i letnim przyciąga tłumy turystów. Zimą bardzo chętnie przyjeżdżają tu miłośnicy sportów zimowych, z kolei latem możemy spotkać na szlakach spacerowiczów lub wspinających się po górach.

Ale aktywny wypoczynek to nie tylko narty, piesze wędrówki czy górskie wspinaczki. Ci, którzy nie przepadają za takimi formami spędzania wolnego czasu, mogą zwiedzać okolicę na rowerze. Jakie trasy rowerowe w Zakopanem i okolicach są najatrakcyjniejsze zarówno dla początkujących, jak i wprawionych rowerzystów? Jak zaplanować aktywny wypoczynek w górach?

Trasy rowerowe dla początkujących

Dla osób, które po raz pierwszy decydują się spędzić urlop w górach na dwóch kółkach, proponujemy trasy z nawierzchnią asfaltową. Są łatwe do pokonania i prowadzą przez najciekawsze zakątki.

Warto rozpocząć od trasy biegnącej szlakiem architektury drewnianej - zaczynającej się przy dolnych Krupówkach, a więc niemalże w samym centrum Zakopanego. Pierwszym punktem wycieczki rowerowej jest drewniany Stary Kościółek oraz Stary Cmentarz na Pęksowym Brzyzku.

Dalej trasa prowadzi przez najstarszą ulicę Zakopanego - ulicę Kościeliską - na której możemy podziwiać tradycyjne, góralskie chaty oraz imponujący budynek w stylu zakopiańskim, w którym mieści się Muzeum Stylu Zakopiańskiego.

Dalej kierujemy się w stronę skoczni narciarskiej "Wielka Krokiew", a następnie Jaszczurówki - dzielnicy Zakopanego. Znajduje się tu drewniany kościółek zaprojektowany przez Stanisława Witkiewicza. Wracając kierujemy się w stronę Rówieni Krupowej, skąd możemy oglądać wspaniałą panoramę Tatr.

Wspomniana trasa jest stosunkowo lekka i zapewnia wspaniałe widoki. Świetnie sprawdzi się na wycieczkę rowerową dla rodzin z dziećmi.

Trasy rowerowe dla średnio zaawansowanych

Osobom, które mają pewne doświadczenie w wycieczkach rowerowych i cieszą się dobrą kondycją, proponujemy wypróbować trasę przez Gubałówkę, Chochołów i Witów. Początek trasy to grzbiet Gubałówki, z którego rozpościera się malowniczy widok na Tatry i Zakopane.

Rowerzysta w górach

Dalej szlakiem "Powstania Chochołowego" prowadzi droga terenowa i ścieżka polna. W trakcie wycieczki warto choć na chwilę zatrzymać się w Chochołowie i odwiedzić "Żywy skansen budownictwa podhalańskiego".

Następnie jadąc przez polanę Biały Potok możemy zobaczyć typowe góralskie szałasy z bacówką. Warto tu spróbować lokalnych przysmaków, na przykład wyrabianych serów - bryndzy lub oscypka.

Kolejny punkt wycieczki rowerowej to Krzeptówki, obok Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej, a koniec to Stary Kościółek niedaleko Krupówek. Ta trasa wymaga nieco więcej krzepy i kondycji, niemniej odwdzięczy się nam wyjątkowymi widokami i góralskim klimatem.

Trasy rowerowe dla zaawansowanych

Jedna z trudniejszych tras dla wprawionych rowerzystów prowadzi przez Drogę Królewską do Czarnej Góry. Zaczyna się w Białce Tatrzańskiej w kierunku wsi Trybsz. Znajduje się tu drewniany kościół z najstarszą polichromią z motywem tatrzańskim.

Następnie droga prowadzi przez wieś Czarna Góra w stronę Bukowiny Tatrzańskiej. Potem Drogą Królewską przez Przysiółek Rosiński i Głodowski Wierch. Stąd dojedziemy do Gliczarowa Górnego, by skierować się na grzbiet między Leśnicą a Białką Tatrzańską. Trasa kończy się w Kotelnicy.

Ośrodek kolarstwa ekstremalnego - dla żądnych wrażeń

Wychodząc naprzeciw rowerzystom i kolarzom, w Zakopanem powstał nawet ośrodek kolarstwa ekstremalnego "Harenda", przeznaczony do zjazdów downhillowych. Polegają one na zjazdach rowerami po stromych stokach górskich.

Rowerzysta w górach

Tego rodzaju aktywność jest przeznaczona dla wprawionych kolarzy, którzy nie obawiają się ekstremalnych warunków zjazdowych i chcą poczuć odrobinę adrenaliny.

Jak widać, Zakopane i Tatry to raj nie tylko dla piechurów i narciarzy, ale także osób lubiących jeździć na rowerze - rekreacyjnie lub zawodowo.

Nocleg w Zakopanem - co warto wiedzieć?

Wybór Zakopanego jako celu urlopowych wycieczek rowerowych wiąże się nie tylko ze znalezieniem odpowiednich tras rowerowych. Równie istotne jest zapewnienie sobie noclegu w dobrej lokalizacji. W sezonie, Zakopane pęka w szwach od turystów, dlatego o rezerwacji noclegu warto pomyśleć dużo wcześniej.

Baza turystyczna w Zakopanem i okolicach jest bardzo rozwinięta. Możemy wybierać spośród hoteli, pensjonatów, apartamentów czy domków w Zakopanem w stylu góralskim.

Jeżeli planujemy wyjazd z przyjaciółmi, warto znaleźć przestronny domek na kilkanaście osób w pięknej okolicy. Z kolei para, dobrze poczuje się w luksusowo urządzonym apartamencie w samym sercu Zakopanego z widokiem na Tatry.

Szukając dobrego noclegu w Zakopanem, weźmy pod uwagę bliskość tras rowerowych, z których chcemy skorzystać podczas pobytu. Aby obniżyć koszty całego wyjazdu, być może zechcemy sami przygotowywać śniadania i kolacje. W tej sytuacji przyda się pokój lub apartament z aneksem kuchennym. Sprawdź noclegi w sercu Tatr na zakopaneapartamenty.net.pl.

Większość miejsc noclegowych oferuje też dodatkowe udogodnienia, jak dostęp do grilla, basenu czy wypożyczalni sprzętu sportowego. Zastanówmy się więc, na czym zależy nam najbardziej i pod tym kątem szukajmy noclegu w Zakopanem. Z pewnością znajdziemy pokój, domek lub apartament odpowiadający naszym wymaganiom.

Komentarze