Zamek Dunajec w Niedzicy - niezwykły skarb dawnej architektury

Zamek Dunajec - NiedzicaMiłośnicy średniowiecza i obronnych budowli z pewnością chętnie odwiedzą Niedzicę. Ta miejscowość znana jest z zamku - jednej z największych atrakcji polskiego Spisza oraz najpotężniejszej twierdzy w dolinie Dunajca. Co warto wiedzieć na jej temat?

Zamek Dunajec i jego lokalizacja

Wielkim walorem zamku Dunajec w Niedzicy jest jego lokalizacja. Ta potężna warownia górska powstała na szczycie stromej skały, która dziś wznosi się dumnie nad wodami utworzonego nie tak dawno Jeziora Czorsztyńskiego. Dawniej zamek ten wznosił się nad doliną Dunajca, a skała, na której został wzniesiony, robiła jeszcze większe wrażenie na odwiedzających to miejsce turystach. Bliskość zamku Czorsztyn oraz malowniczych gór to dodatkowe walory zamku, który cieszy się wyjątkowym zainteresowaniem ze strony zwiedzających.

Zamek w Niedzicy: co można tu zobaczyć?

Zamek w Niedzicy ma się czym pochwalić. Uwagę turystów przyciąga jego najwyższa i najstarsza zarazem część, czyli zamek górny. Wzniesiony z wapiennego kamienia, może się pochwalić charakterystyczną wieżą, kaplicą oraz budynkiem mieszkalnym. Legendy głoszą, że pod zamkiem górnym istniało więzienie, w którym przetrzymywany był sam Janosik. Otynkowany zamek dolny to kolejna atrakcja, której warto się dokładniej przyjrzeć. Młodsza część zamku w Niedzicy może się pochwalić aż trzema basztami i bastejami, wspaniale prezentują się tu również pozostałości dawnej bramy wjazdowej. W trakcie zwiedzania tej części zamku warto też zwrócić uwagę na mury obwodowe, które zwieńczone są renesansową attyką.

Ciekawą zabudową mieszkalną może się też pochwalić zamek średni, wzniesiony pomiędzy zamkiem górnym i dolnym. Kto zechce w czasie wizyty na zamku zwiedzić dawne komnaty, ten będzie mógł zajrzeć do wnętrza zamku górnego i średniego. To właśnie w ich murach urządzona została ciekawa placówka muzealna, mająca przybliżać turystom dzieje zamku oraz cieszyć ich oczy cennymi pamiątkami po dawnej szlachcie. Budowla jest jednocześnie rewelacyjnym punktem widokowym, a z jej murów można podziwiać dolinę Dunajca, taflę Jeziora Czorsztyńskiego oraz panoramę Pienin. Kto trafi do Niedzicy przy dobrej pogodzie, ten być może dojrzy nawet Tatry.

W mrokach historii

Zamek Dunajec przyciąga też swą historią, która sięga czasów średniowiecza. Wiadomo, że drewniana strażnica w tym miejscu istniała już w XIII wieku, jednak pierwsza wzmianka o zamku pojawia się dopiero w 1325 roku, kiedy to zamek stał się własnością rodu Berzeviczych. W 1470 roku Niedzicę przejął żupan spiski Emeryk Zapolya, który przyczynił się do znacznej rozbudowy oraz do umocnienia zamku. Po czterech dekadach zamek Dunajec znów zmienia (na 20 lat) właściciela. Tym razem staje się własnością znanego szlacheckiego rodu Horvathów. Ci jednak, ze względów finansowych, muszą zastawić zamek. Niedzica trafia w ten sposób najpierw w ręce węgierskiego króla, następnie - polskiego szlachcica Hieronima Łaskiego. Ten ostatni prowadzi dość rozrzutny tryb życia, czego efektem jest przekazanie zamku w zastaw Janowi Horvathowi. To jeszcze nie koniec częstych zmian właścicieli tej górskiej twierdzy. W XVII i XVIII wieku na zamku Dunajec urzędował ród Giovanellich, a ostatnimi jego panami byli przedstawiciele rodu Salamonów. W czasie II wojny światowej opuścili oni zamek, który po 1945 roku został znacjonalizowany, przekazany Ministerstwu Kultury i Sztuki, a następnie - udostępniony turystom jako jedna z najważniejszych atrakcji na polskim Spiszu.

Zamek Dunajec w Niedzicy to wyjątkowa atrakcja, a jego zwiedzenie każdemu miłośnikowi zabytków sprawi wiele radości. To miejsce to kuszący cel wycieczki dla tych, których fascynuje historia, legendy o ukrytych skarbach oraz architektura obronna, do dziś zachwycająca swym pięknem i potęgą.

Komentarze