Zamek Krzyżacki w Malborku - największa średniowieczna twierdza na świecie

Zamek Krzyżacki w MalborkuJeśli ktoś poprosiłby nas o wymienienie najbardziej popularnego zamku w Polsce, to jaka budowla zasługiwałaby na to miano? Z pewnością większość wymieniłaby Zamek Krzyżacki z Malborku.

Zasługuje on na uwagę, gdyż jest to największy pod względem powierzchni zamek nie tylko w Polsce ale… na świecie.

Znajduje się w Malborku na prawym brzegu rzeki Nogat, budowany od XIII do XV wieku przez rycerzy zakonu krzyżackiego. Pełnił funkcje obronno-rezydencyjne.

Historia Zamku w Malborku

Zamek Krzyżacki w Malborku, wznoszony przez blisko trzy stulecia, zachwyca do chwili obecnej. W XIII i XIV wieku pełnił funkcję rezydencji komtura zakonu krzyżackiego oraz władz pruskich. W kolejnych latach rezydowali w nim polscy władcy, w tym królowie z dynastii Jagiellonów. Po II wojnie światowej został zniszczony, ale sukcesywnie odbudowywanie Zamku sprawiło, że dziś możemy cieszyć się jego pięknem w pełnej okazałości.

Wygląd i części malborskiego Zamku

Malborski Zamek to budowla  składa się z trzech części. Są to Zamek Wysoki, Zamek Średni oraz Zamek Niski.

Zamek Wysoki

Zamek Wysoki posiada krużganek i jest otoczony dziedzińcem. Obejmuje kapitularz, kuchnię, celę, kościół pw. Najświętsze Marii Panny, kapliczkę świętej Anny oraz wieżę, która dawniej pełniła funkcję… toalety.

Zamek Średni

Zamek Średni to część reprezentacyjna. Znajdują się tam jadalnia, zwana Wielkim Refektarzem, komnaty dla rycerzy oraz Wielka Komturia, kaplica, dziedziniec, Refektarz Letni i Zimowy, Pałac Wielkich Mistrzów czy Wieża Kurza Noga.

Zamek Niski

Kolejnym elementem jest Zamek Niski, zwany również Przedzamczem to część, gdzie zamieszkiwała służba. Znajdowały się tam zamkowe kuchnie, piekarnia, magazyny, stajnie, browar oraz kaplica świętego Wawrzyńca.

Zamek w Malborku dzisiaj - Muzeum Zamkowe

Zamek w Malbork zachwyca do dnia dzisiejszego. Zwiedzającym udostępnionych jest wiele pomieszczeń, co sprawia, że zamek jest atrakcją dla turystów. Można również zwiedzić ciekawe Muzeum Zamkowe z bogatymi zbiorami. Mieści się ono na terenie zamku. Pozwala na lepsze poznanie historii zamku. Znajduje się tam Kolekcja Bursztynu, którego zakon krzyżacki był monopolistą, zarówno jeśli chodzi o wydobywanie, jak i handel. W kolekcji muzealnej znajduje się około 700 eksponatów z bursztynu, w tym okazy przyrodnicze, historyczne (np. biżuteria), jak i wybory współczesne, w tym wyroby anonimowych projektantów z lat 60-tych.

Popularnością w muzeum cieszy się Dział Dokumentacji Historycznej, gdzie zgromadzone są archiwalne pisma, dokumentujące przebieg budowy zamku, obiekty kartograficzne, w tym mapy, jak również ponad 700 zabytkowych pocztówek. Na uwagę zasługuje też Kolekcja Porcelany, w tym wyroby garncarskie oraz porcelanowe naczynia. Łącznie znajduje się tam 500 sztuk eksponatów. Kolejne grupy zbiorów to Kolekcja Mebli, gdzie znajdują się meble w stylu gotyckim oraz meble nowożytne. Warto zobaczyć również Kolekcję Malarstwa oraz Kolekcję Rzeźby. Znajdują się tam cenne pejzaże, ikony władców polskich, dzieła abstrakcyjne, rzeźby sakralne, w tym wiele rzeźb, przedstawiających Najświętszą Marię Pannę, patronkę zakonu krzyżackiego.

Ciekawym jest też Gabinet Numizmatyczny, gdzie zebrane są monety, medale ale i portfele, portmonetki oraz skarbonki. Popularnością cieszy się Gabinet Rycin, gdzie możemy przyjrzeć się planom, rysunkom, portretom królewskim oraz trzem, unikatowym przedstawieniom bitwy pod Grunwaldem. Bogactwem zbiorów zachwyca również Kolekcja Militariów. Obejmuje ona ponad 650 eksponatów z zakresu militariów europejskich oraz wiele okazów broni i uzbrojenia światowego, w tym perskiego czy tureckiego.

Ciekawe są również takie wystawy jak: Płyty i Pomniki Nagrobne czy Albumy Odbudowy Zamku.

Zwiedzanie Zamku w Malborku

Muzeum jest czynne cały rok. W sezonie letnim, tj. od kwietnia do września może oglądać wystawy od 9.00 do 19.00. W sezonie zimowym nieco krócej, od 10.00 do 15.00. Pełna cena dla osoby dorosłej w sezonie letnim wynosi niecałe 40 złotych, cena biletu ulgowego to niecałe 30 złotych. W sezonie zimowym są nieco tańsze, odpowiednio 30 i 20 złotych. Pod koniec dnia zwiedzania cena jest obniżana o 10 złotych. Muzeum oferuje także bilety na rodzin i grup zorganizowanych. Dodatkowo płatne jest wejście na zamkową wieżę widokową. W poniedziałki wstęp na teren muzeum przez cały dzień jest bezpłatny. Muzeum zwiedzamy tylko z przewodnikiem. Pod koniec otwarcia zamku możliwe jest wejście na jego teren bez przewodnika, ale jedynie na zewnętrzne tereny zamkowe. Na grupy z zagranicy czekają wykwalifikowani przewodnicy, porozumiewający się w języku obcym.

Atrakcje na Zamku w Malborku

Zwiedzanie zamku to nie jedyna, czekająca na turystów atrakcja. Odbywają się tam interesujące wydarzenia i imprezy cykliczne. Popularnością cieszy się Nocne Zwiedzanie Zamku, organizowane w sezonie letnim oraz zimowym. Obejmuje ono wejście na teren zamku w określone dni około godziny 21.00, czas spędzony na zwiedzaniu to 1,5 do 2 godzin. Ilość biletów jest ograniczona. Wizyta po zmroku jest wydarzeniem niezwykle interesującym i dostarczającym wielu emocji. W sezonie letnim zamek zaprasza także na zachwycające przedstawienia typu światło i dźwięk, polegające na wyświetlaniu na zamkowych murach iluminacji w towarzystwie nastrojowej muzyki. Spektakle trwają około godziny. Latem tutaj odbywa się też inne, ważne wydarzenie, a mianowicie Oblężenie Malborka. To inscenizacja, która przybliża nam życie zamku w czasach jego największej świetności, czyli za czasów krzyżackich. W ramach imprezy odbywają się również pokazy rycerskie, sokolnicze, teatr średniowieczny, animacje dla dzieci oraz jarmark rzemiosł średniowiecznych.

Na terenie Zamku znajduje się także nowoczesna restauracja Gothic Cafe & Restaurant, gdzie możemy skosztować smacznych dan kuchni polskiej i europejskiej. Na uwagę zasługuje także karta win oraz oferta drink bar. Restauracja zajmuje się również organizowaniem imprez okolicznościowych, w tym wesel, przyjęć komunijnych czy imprez firmowych. Znajdujący się przy restauracji sklep zajmuje się dystrybucją produktów, wytworzonych przez pracowników lokalu.

Inne zabytki w Malborku

Oprócz zamku w Malborku warto zobaczyć również Bramę Mariacką, mury obronne z basztami, czternastowieczny kościół świętego Jana, Bramę Maślankową, Garncarską, Młyn Piekarski, gmach Szkoły Łacińskiej czy pozostałości malborskiej twierdzy. Na uwagę zasługuje także Miejski Ratusz. W mieście realizowano wiele znanych filmów. Kręcono tu sceny do Krzyżaków, Królowej Bony, Wiedźmina, filmu biograficznego o Mikołaju Koperniku czy produkcji Hans Kloss - Stawka większa niż śmierć.

Na wielbicieli zamków krzyżackich czekają również inne miejscowości, gdzie znajdują się tego typu budowle. Ciekawy jest zamek w Gniewie, gdzie czeka na nas również klimatyczny hotel w pomieszczeniach zamkowych. Kolejne zamki krzyżackie znajdują się w Nowem nad Wisłą, Giżycku, Nidzicy na Mazurach, Bytowie na Pomorzu, Brodnicy, Świeciu i Toruniu na Kujawach.

Zamek Krzyżacki w Malborku, warowna twierdza z czasów średniowiecznych, do dziś zachwyca swoim pięknem oraz ciekawą historią. Dziś jest żywym muzeum, w którym znajdują się nie tylko interesujące ekspozycje i wystawy ale również odbywają się wydarzenia, przybliżające nam dzieje zamku oraz ówczesne zwyczaje. Pozwala nam to poczuć klimat zamku oraz przenieść się w przeszłość: do mrocznego ale interesującego średniowiecza.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem wyjazdy-weekendowe.pl.

Komentarze