Zamek w Golubiu-Dobrzyniu - historia, zwiedzanie, atrakcje

Zamek golubski - w Golubiu-DobrzyniuGolub-Dobrzyń to miasto w województwie kujawsko-pomorskim, położone po obu brzegach rzeki Drwęcy. Zasługuje na uwagę zarówno ze względu na swoją ciekawą historię ale i na zabytki, jakie się w nim znajdują. Najbardziej znanym jest oczywiście zamek golubski, średniowieczna warownia, która góruje nad miastem i czyni je tak atrakcyjnym turystycznie.

Historia Golubia-Dobrzynia

Niezwykle interesująca historia miasta sięga wieku XIII, kiedy to pojawiały się pierwsze wzmianki na temat prawobrzeżnego Golubia, dziś dzielnicy miasta, dawniej siedziby biskupów kujawskich. Na początku XIV wieku założono tam miasto krzyżackie i zbudowano zamek. Pod koniec XV wieku Golub został zdobyty przez wojska polskie i przyłączony do naszego kraju. W wieku XVII na lewym brzegu rozwijało się kolejne miasto: Dobrzyń. Oba znalazły się pod zaborem pruskim oraz okupacją niemiecką. W roku 1951 połączono oba miasta i powstał znany dzisiaj Golub-Dobrzyń.

Zabytki Golubia-Dobrzynia: zamek golubski

Największym zabytkiem Golubia-Dobrzynia jest, wspomniany już wcześniej, zamek golubski. Poza tym, w mieście warto zobaczyć również kościół świętej Katarzyny w dzielnicy Golub. Świątynia pochodzi z wieku XIV, w późniejszych stuleciach była przebudowywana, dziś łączy w sobie elementy pierwotnego gotyku z renesansowymi dodatkami, w tym kapliczką. Kościół tej samej patronki znajduje się w lewobrzeżnym Dobrzyniu, pochodzi jednak z XIX wieku. W mieście znajdują się też zabytkowe kapliczki oraz zachowane fragmenty murów miejskich.

Historia zamku w Golubiu-Dobrzyniu

Zamek w Golubiu-Dobrzyniu, największa atrakcja okolicy, to gotycko-renesansowy zamek krzyżacki, wzniesiony na przełomie XIII i XIV wieku. Przebudowany został w wieku XVII. Leży w granicach miasta na wzgórzu nad rzeką Drwęcą. Zbudowany na planie prostokąta, powstawał jako budynek, łączący w sobie cechy zamku-twierdzy oraz klasztoru. Jest to zamek pierwotnie gotycki, trzykondygnacyjny, podpiwniczony. Zniszczony został w trakcie wojny golubskiej oraz wojny trzynastoletniej, a odbudowa w XVII wieku nadała mu charakteru renesansowego. Przebywał tam między innymi król Polski Zygmunt III Waza oraz Anna Wazówna, jego siostra. Już w rok 1920 otwarto tu muzeum. Dopiero jednak po wojnie rozpoczęto prace renowacyjne, które pozwoliły na doprowadzenie warowni do stanu dzisiejszego.

Zwiedzanie zamku

Obecnie zamek można zwiedzać w towarzystwie przewodnika, trasa jest wyjątkowo interesująca. Zwiedzanie zaczynami na dziedzińcu, który otoczony jest przez drewniane krużganki na murowanych filarach, który łączy wszystkie skrzydła zamku na wysokości pierwszego piętra. Ponad korytarzami krużganków znajduje się piękny renesansowy sufit z reliktami. Tematyka obejmuje postaci z mitologii. Pośrodku dziedzińca dawniej znajdowała się głęboka studnia. Na murach również wykonane są piękne attyki i zdobione elewacje, które w XVII wieku prezentowały się jeszcze bardziej okazale. Z dziedzińca schodzimy do zamkowych piwnic. Prowadzą tam kręte schody, tak zwane gęsie szyje. Kiedyś znajdowały się tutaj spiżarnie. W piwnicach widoczne są elementy stylu gotyckiego, w tym ceglaste mury, posadzki oraz sklepienia żebrowe. Zwiedzamy tu również loch głodowy. Z podziemi przenosimy się na partner zamku, gdzie znajduje się między innymi palenisko, które przenosi nas w czasy średniowieczne, kiedy to paleniska były najważniejszą częścią ogrzewania zamku. Do dziś na ścianach komnaty widoczne są ściany dymu od palącego się tu niegdyś ognia. Na parterze zamku znajdują się liczne pomieszczenia gospodarcze ale i sala tortur. Później wchodzimy na piętro za pomocą klatki schodowej z XVII wieku, zwanej końskimi schodami. Rycerze zakonni pokonywali je bowiem konno. Podążamy na piętro, gdzie w jednej w sal znajduje się Muzeum Etnograficzne z niezwykle interesującymi zbiorami. Spacerujemy krużgankami i zwiedzamy kapliczkę zamkową wraz z celą pokutniczą. Na piętrze znajdują się też sala szpitalna oraz refektarz w części wschodniej. To nic innego jak sala jadalna, gdzie spożywano posiłki ale i wyprawiano uczty. Ciekawym punktem jest zwiedzanie kapitularza, przestronnej sali, która służyła jako miejsce spotkań zakonników. Zwiedzamy też dormitoria, czy pokoje sypialne rycerzy, dziś znajdują się tam wystawy muzealne.

Atrakcje na zamku golubskim

Poza zwiedzaniem, zamek w Golubiu-Dobrzyniu oferuje nam szereg innych atrakcji. Przed wszystkim mieści się tam luksusowy hotel, który oferuje wygodne noclegi w przestronnych komnatach, w tym nocleg ze śniadaniem w zamkowej restauracji. Proponuje ona smaczne posiłki oraz organizację imprez okolicznościowych. Warto zastanowić się nad organizacją wesela na zamku. Poza udostępnieniem pięknej sali na samą uroczystość, możemy skorzystać z wielu innych atrakcji, w tym poloneza z pochodniami po zamkowym krużgankach, powitania młodych chlebem i solą, przejazdu bryczką czy zorganizowaniu nastrojowego ogniska na zamku, które uświetni ceremonię.

Ponadto zamek golubski przygotował rozbudowaną ofertę dla szkół. Proponuje ciekawe pakiety dla uczniów z możliwością zgłębienia historii zamku oraz przeżycia niesamowitej przygody. W skład pakietów schodzi między innymi zwiedzanie zamku w ciągu dnia i w nocy, zajęcia w muzeum, żywe lekcje historii, pokazy konne, a także noclegi w zamkowych komnatach, posiłki w restauracji, jak również pełne wrażeń ognisko na zamku. Oferta obejmuje także organizację konferencji. Poza udostępnieniem klimatycznych i w pełni wyposażonych sal, zamek proponuje też dodatkowe atrakcje, w tym zwiedzanie, pokaz sokolniczy, zabawy strzeleckie, pieczenie prosięcia na zamkowym dziedzińcu, nocną zabawę na zamku oraz komfortowe noclegi po zakończonej konferencji.

To jednak nie koniec atrakcji. Jak na zamek przystało… w Golubiu również straszą duchy. Jedną ze zjaw jest oczywiście postać byłej mieszkanki zamku, Anny Wazówny. Kobieta przechadza się po zamku w zwiewnej szacie i królewskim diademie. Nie ma złych zamiarów. Według legendy, gdy podczas zwiedzania zamku wypowie się życzenie w jej sypialni, spełni się ono niedługo. Krążą również pogłoski, że na zamku słychać jęki umęczonych jeńców, torturowanych przez rycerzy zakonnych. Historie te potwierdzają pracownicy, pełniący służbę po zmroku.

Golub-Dobrzyń ma nam wiele do zaoferowania. To piękne miasto proponuje nam szereg zabytków z majestatycznym zamkiem na czele, gdzie czeka na nas niemało atrakcji. Warto poznać jego historię i zachwycić się pięknem zamkowych komnat.

Komentarze