Zielona Góra - atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca

Zielona GóraZielona Góra to jedno z najciekawszych i najpiękniejszych polskich miast zlokalizowanych w zachodniej części kraju, na zboczu doliny rzeki Odry. Jest największym miastem, znajdującym się na terenie województwa lubuskiego. Z punktu widzenia geografii Zielona Góra położona jest na terenie podprowincji Pojezierza Południowobałtyckiego.

Miasto jest zarówno historyczną jak i kulturową jedną z najważniejszych części Dolnego Śląska. Przez wieki od swojego założenia miasto zmagało się z licznymi pożarami. Te największe i najbardziej tragiczne w skutkach miały miejsce w latach: 1456 r., 1582 r. (był to największy i najtragiczniejszy ze wszystkich pożarów w historii, gdyż w jego czasie zniszczeniu uległo całe miasto), 1608 r., 1627 r., 1631 r., 1651 r., 1689 r., 1735 r., 1793 r., 1834 r., 1893 r., 1902 r., 1903 r., 1948 r. - był to ostatni z historycznych pożarów, który tak bardzo spustoszył miasto i lokalną ludność.

Poza bez wątpienia niezwykle bogatą przeszłością historyczną, współczesna Zielona Góra może pochwalić się licznymi atrakcjami, wabiącymi do miasta zarówno lokalnych, jak i zagranicznych turystów. Co warto zobaczyć w Zielonej Górze będąc w najbliższych okolicach? Oto krótki przewodnik po najciekawszych miejscach i zabytkach miasta i okolic.

Atrakcje Zielonej Góry

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Zielonogórskiego powstał jeszcze przed wojną bowiem w roku 1925, później wskutek wielu wydarzeń historycznych musiał być kilkukrotnie odbudowywany i poddawany modyfikacjom. Dziś ogród zajmuje łączą powierzchnię 2 ha. Pierwszym projektantem ogrodu był inspektor budowy ogrodów Rickheben z Wrocławia, natomiast samo powstanie takiego miejsca zainicjowane zostało przez Miejskie Towarzystwo Kultury Rolnej. Park z różnych przyczyn przez wiele lar niszczał, dlatego też podjęto decyzję o jego odbudowie - wszystkie prace wykonano w roku 2006 oraz 2007. Ponowne uroczyste otwarcie Botanicznego Ogrodu miało miejsce 17 października 2007 roku. Od tego dnia całkowita piecza nad tym miejscem przekazana została zarządowi Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Współczesny Ogród Botaniczny Uniwersytetu Zielonogórskiego stanowi ogromne bogactwo jeśli chodzi florę - szacuje się bowiem, że znajdować się tu może nawet znacznie ponad 500 różnych gatunków i odmian roślin. Ogród przez jego zarządców został podzielony na sekcje:

  • dział roślin wilgociolubnych,
  • dział systematyki roślin,
  • dział geograficzny,
  • dział roślin górskich.

Ogród botaniczny, za symboliczną opłatą dostępny jest wszystkim chętnym do zwiedzania począwszy od kwietnia, a kończąc w październiku.

Muzeum Dawnych Tortur i Wina

Muzeum Dawnych Tortur i Wina w Zielonej Górze to dziś stała galeria Muzeum Ziemi Lubuskiej. Jest to na dzień dzisiejszy największa wystawa ukazująca stosowanie w praktyce zasad związanych z prawem karnym oraz systemem wymierzania kar za poszczególne przewinienia zarówno w czasach średniowiecznych jak i nowożytnych. Całe muzeum znajduje się w piwnicach i zajmuje powierzchnię około 200 m2. Jest to jedna z najciekawszych atrakcji w Zielonej Górze, która w jednych budzi strach, w innych ogromną ciekawość i fascynację. Na terenie muzeum znajduje się mnóstwo eksponatów związanych z sądownictwem. Niezależnie od odczuć i własnych przekonań bez wątpienia Muzeum Dawnych Tortur i Wina w Zielonej Górze to bardzo ciekawe miejsce na mapie miasta, do którego przynajmniej raz w czasie obecności w okolicy warto zajrzeć.

Palmiarnia w Zielonej Górze

Palmiarnia w Zielonej Górze to miejsce bardzo ważne dla miasta z wielu powodów. Jest to miejsce cenne dla mieszkańców między innymi ze względu na to, iż w miejscu tym znajduje się mnóstwo cennych i egzotycznych gatunków roślin, niejednokrotnie nie spotykanych nigdzie dotąd w innych zakątkach Polski. Palmiarnia zlokalizowana jest na dobrze wszystkim znanym Parku Winnym, w okolicy którego znajduje się między innymi zespół przemysłowy dawnego zakładu włókienniczego "Polska Wełna", co również stanowi okoliczną nie lada atrakcję. Zielonogórska Palmiarnia nie bez przypadku powstała właśnie na Winnym Wzgórzu. Co ciekawe, obecnie funkcjonująca Palmiarnia jest już piątą z kolei wersją tego miejsca. Kawiarnia w Palmiarni po raz pierwszy uruchomiona została w roku 1961 i do dnia dzisiejszego cieszy się niemal nie słabnącą popularnością, nie tylko wśród turystów, ale także wśród samych mieszkańców miasta i okolic. Przez lata wraz ze wzrostem popularności miejsca budynek był odpowiednio przebudowywany i powiększany. Początkowo znajdowało się w nim jedynie kilka i to bardzo niewielkich palm - dziś natomiast Palmiarnia pochwalić się może niezwykle imponującą kolekcją roślinności, głównie niespotykanej w kraju, bardzo egzotycznej. Bardzo ciekawym elementem obiektu, poza oczywiście bujną i niezwykłą roślinnością jest również niezwykła fontanna, wykonana z czarnego granitu. Fontanna przybrała formę pływającej kuli, na której wygrawerowana została imponująca mapa świata. Współczesna Palmiarnia jest nie tylko miejscem w którym podziwiać można piękne i egzotyczne rośliny, ale również dobrze zjeść czy potańczyć lub po prostu obserwować stąd piękno najbliższej okolicy.

Planetarium Wenus oraz Centrum Przyrodnicze

Planetarium Wenus w Zielonej Górze wraz z Centrum Przyrodniczym tworzy Centrum Nauki Keplera, będące filią Zielonogórskiego Ośrodka Kultury. Jest to jedno z najciekawszych miejsc na mapie miasta, które łączy doskonałą rozrywkę wraz z edukacją, co ucieszy nie tylko dzieci, ale również i ich rodziców. Co ciekawe, dzisiejszy budynek planetarium był dawniej kinem Wenus. Budynek powstał w roku 1961 i aż przez 47 lat służył ludziom jako kino, aby po upływie tego czasu poddać go przebudowie i zamienić na inne, równie ciekawe miejsce, będące obowiązkowym punktem do odwiedzenia dla każdego turysty, który z różnych powodów odwiedza miasto Zielona Góra. Kino Wenus zamknięto w roku 2008, natomiast Planetarium oficjalnie swoją działalność rozpoczęło dopiero w roku 2015, na co wpływ miało bardzo wiele różnorodnych czynników. Obecnie za najciekawsze atrakcje zielonogórskiego planetarium uznać można:

  • bardzo bogatą ekspozycję przedstawiającą wygląd całego Układu Słonecznego,
  • tak zwana jaskinia światła, czyli miejsce przedstawiające w bardzo ciekawy i naukowy sposób różnego rodzaju zjawiska optyczne znane człowiekowi,
  • wystawę meteorytów, na której znajduje się znacznie ponad 100 różnego rodzaju eksponatów pochodzących z różnych części świata,
  • salę planetaryjną, w której regularnie odbywają się pokazy na żywo oraz wyświetlane są filmy przedstawiające różnego rodzaju fakty, nie tylko te dotyczące zjawisk optycznych czy Układu Słonecznego. Planetarium dostępne jest dla każdego, przez cały rok. W zależności od rodzaju biletu i wybranej atrakcji za wejście należy zapłacić w granicach 5-17 zł.
Stary Rynek

    Będąc w mieście choćby przejazdem zawsze warto jest zajrzeć na Stary Rynek w Zielonej Górze. Jest to centralna część miasta, której sercem jest piękny i zabytkowy ratusz. Co ciekawe, forma placu Starego Rynku w Zielonej Górze pozostaje niemal niezmieniona jeszcze od czasów średniowiecza. Jedyne, co różni współczesny rynek od ówczesnego to zabudowa - wokół rynku niemal wcale nie da się odnaleźć zabytkowych budynków, liczących sobie setki lat. Wszystko przez to, że miasto od założenia bardzo często zmagało się z licznymi pożarami, które niszczycielsko za każdym razem wpływały między innymi na lokalną architekturę. Wokół rynku najstarsze kamienice pochodzą z XVIII wieku (znajdują się one przede wszystkim we wschodniej części rynku). Poza oczywiście ratuszem, największymi zabytkami Starego Rynku w Zielonej Górze są kościoły - św. Jadwigi oraz Matki Bożej Częstochowskiej.

    Pomnik Winiarki

    Bez wątpienia dużą atrakcją Zielonej Góry jest również Pomnik Winiarki, który ostatecznie ukończony został w roku 1937. Oczywiście ze względu na wojnę i niszczycielski upływ czasu pomnik kilkukrotnie poddawany był pracom renowacyjnym o mniejszym bądź szerszym zakresie. Obecnie rzeźba zlokalizowana jest na niewielkim skwerze przy ulicach Sobieskiego i Jedności. Pomnik przedstawia postać dziewczyny niosącej baryłki, którą otacza szpaler winorośli. Nie jest to przypadkowe, bowiem od wieków z tą właśnie rośliną niezmiennie kojarzone jest miasto Zielona Góra. Na dzień dzisiejszy rzeźba bez wątpienia stanowi jeden z najważniejszych symboli miasta, nic więc dziwnego, że kolejne władze dokładają wszelkich możliwych starań, aby posąg możliwie jak najdłużej pozostawał w doskonałej technicznej kondycji, ciesząc oczy zarówno mieszkańców Zielonej Góry, jak i przybywających turystów.

    Wieża Łazienna

    Mówiąc o atrakcjach Zielonej Góry nie sposób pominąć Wieży Łaziennej inaczej zwanej też Wieżą Głodową. Warto przy tym wspomnieć, że jest to jeden z nielicznych zabytków, które znajdują się na terenie miasta i pochodzą jeszcze z czasów średniowiecza, czyli momentu założenia miasta. Tak mała ilość zabytków, tych mających po kilkaset lat na terenie Zielonej Góry wynika przede wszystkim z faktu, iż miasto przez lata wielokrotnie nawiedzane było przez ogromne pożary, siejące bardzo duże spustoszenie zarówno wśród ludności jak budynków. Dawniej Wieża Łazienna stanowiła element trzeciej bramy miejskiej, która finalnie zbudowana została w 1487 r. Wysokość wieży wynosi 35 metrów, zatem jest ona jednym z najlepszych punktów widokowych ukazujących piękno miasta w całej okazałości. Co ciekawe, choć oficjalna nazwa wieży to Wieża Łazienna, to jednak znaczna część mieszkańców Zielonej Góry uparcie nazywa ją Wieżą Głodową. Gdzie szukać Wieży Łaziennej? Jest ona zlokalizowana u zbiegu ulic Krawieckiej i Masarskiej. Ze względu na to, że zabytek liczy sobie setki lat nie dziwi fakt, iż wieża była wielokrotnie poddawana przebudowom i modyfikacjom.

    Pomnik Bachusa

    Miasto Zielona Góra wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z winobraniem i świętem Bachusa. Nic wiec dziwnego, że jedną z największych lokalnych atrakcji jest Pomnik Bachusa. To między innymi właśnie wokół niego corocznie odbywają się obchody związane ze świętem winobrania, które do Zielonej Góry corocznie przyciąga mnóstwo osób, zarówno z różnych zakątków kraju, jak i spoza jego granic. Oficjalnie Pomnik Bachusa odsłonięto w dniu 2 września 2010 r. Pracami nad powstaniem rzeźby w całości zajęli się uznani krakowscy rzeźbiarze - chodzi tu o Jacka Gruszeckiego oraz Roberta Dyrcza.

    Kościół Najświętszego Zbawiciela

    Kościół Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze to z wielu powodów jedno z najważniejszych miejsc dla jego mieszkańców. Dwa lata temu kościół obchodził swoją setną rocznicę powstania. Nie ulega wątpliwościom, że jest to jedna z parafii w Zielonej Górze, która może pochwalić się zdecydowanie najbogatszą pod względem historycznym przeszłością, dlatego też ta parafia jest tak bliska sercu wielu mieszkańcom miasta. Kościół powstał z inicjatywy Georga Beuchelta, który w swoich czasach był jednym z najbardziej znanych lokalnych przedsiębiorców. Historia kościoła ściśle wiąże się z historią Zielonej Góry, dlatego też jest to miejsc tak ważne dla jej mieszkańców.

    Komentarze