Zwiedzanie Krakowa w trzy dni

KrakówStołeczne Królewskie Miasto Kraków wypełniają świadectwa jego długiej historii. Rynek Główny, Wawel, Kazimierz - miejsca te każdy powinien zwiedzić.

Dzień pierwszy: Stare Miasto

Stare Miasto w Krakowie

Na początek Barbakan i Brama Floriańska. Niegdyś te dwa elementy fortyfikacji łączyła długa szyja, razem broniły dostępu do krakowskiego grodu. Przy nich zaczyna się ulica Floriańska, wytyczona już w XIII wieku, a prowadzące na Rynek Główny.

Pierwszym zabytkiem, który przykuwa uwagę osób zbliżających się do historycznego serca Krakowa, jest Kościół Mariacki. Warto wspiąć się na wieżę, by podziwiać panoramę miasta. Ale i na dole znajduje się coś, czego przegapić nie wolno: słynny ołtarz Wita Stwosza.

Rynek otaczają kamienice wybudowane w czasach, gdy Polską rządzili królowie. Ale to, co najciekawsze, znajduje się pośrodku kwadratowego placu. Po pierwsze: Sukiennice. Po drugie: wieża ratuszowa. Dwieście lat temu stała tu także reszta ratusza, ale w roku 1817 zapadła decyzja o wyburzeniu.

I jeszcze jeden punkt obowiązkowy: Podziemia Rynku Głównego, wypełnione setkami pamiątek z ponad tysiącletnich dziejów królewskiego miasta. A także elementami multimedialnymi, w tym hologramami!

Dzień drugi: Wawel

Wawel

Zamek Królewski na Wawelu ma, podobnie jak Kraków, ponad tysiącletnią historię. Poznawać ją można podczas zwiedzania komnat, w których żyli monarchowie, a także zbrojowni i skarbca, baszt, dziedzińców i ogrodów.

Nie wolno zapominać o bazylice archikatedralnej, również znajdującej się na wawelskim wzgórzu. To druga, obok Kościoła Mariackiego, z najważniejszych świątyń Krakowa. Miejsce pochówku władców, wieszczów narodowych i innych wybitnych Polaków.

Na koniec - Smocza Jama, czyli leże legendarnego Smoka Wawelskiego.

Dzień trzeci: Kazimierz

Kazimierz

W XIV wieku nieopodal Wawelu założono nowe miasto, które pięć stuleci później włączono do Krakowa. U schyłku średniowiecza w okolicy osiedlili się Żydzi, ich liczna populacja mieszkała tu do II wojny światowej.

Atak Niemców na Polskę stanowił wyrok dla żydowskiej dzielnicy Krakowa. Do dziś pozostały jednak na Kazimierzu piękne synagogi:

  • Stara Synagoga, czyli jeden z najdawniejszych i najcenniejszych żydowskich
  • zabytków sakralnych w Europie;
  • renesansowa Synagoga Remuh, przy której znajduje się najstarszy cmentarz żydowski Krakowa;
  • Synagoga Wysoka, wzorowana na bożnicach weneckich;
  • Synagoga Izaaka, gdzie rolę gospodarzy pełnią chasydzi;
  • barokowa Synagoga Poppera;
  • Synagoga Tempel, do której uczęszczali żydzi reformowani.

Tekst został przygotowany przy współpracy z portalem noclegowym e-wczasy.pl oferującym sprawdzone noclegi w Krakowie

Komentarze