Będzin - atrakcje znane i mniej znane

Zamek BędzinJest jednym z ciekawszych miast leżących na terenie województwa śląskiego oraz ważnym punktem dla tych, którzy chcą odkryć piękno i bogactwo Zagłębia Dąbrowskiego. Będzin to ciekawy kierunek wycieczki i dla miłośników historii, i dla tych, którzy cenią sobie piękne widoki. Na jakie atrakcje warto zwrócić uwagę podczas wizyty w tym miejscu?

Historyczny układ urbanistyczny

Będzin jest jednym z tych ośrodków miejskich, które do dziś mogą nas oczarować swym układem urbanistycznym. Przypomina on o tym, iż Będzin jest jednym z najstarszych miast leżących w granicach dzisiejszego województwa śląskiego. Już w IX wieku istniał tu gród obronny, wokół którego z czasem rozwinął się spory ośrodek miejski. O jego dawnym założeniu przypominają nam m. in. pozostałości dawnych murów miejskich. Od XIV wieku może się Będzin pochwalić prawami miejskimi oraz kamienną warownią, którą w czasach Kazimierza Wielkiego wzniesiono na tutejszym wzgórzu. Dziś zamek ten jest symbolem Będzina, jedną z jego najważniejszych atrakcji turystycznych oraz siedzibą bardzo ważnej dla mieszkańców Zagłębia placówki muzealnej.

Zamek będziński

Będziński zamek, znany dziś jako główna siedziba Muzeum Zagłębia, jest cennym zabytkiem i atrakcją, obok której nie można przejść obojętnie. Kojarzony powszechnie z rządami Kazimierza Wielkiego, w istocie może się pochwalić historią sięgającą XIII stulecia. Dlaczego warto odwiedzić to miejsce? Bo w zamkowych murach czeka na nas wyjątkowa kolekcja broni oraz zabytków związanych z historia miasta, a zamkowa wieża jest rewelacyjnym punktem widokowym.

Kościół parafialny pod wezwaniem Świętej Trójcy

Sąsiadujący z zamkiem kościół parafialny pod wezwaniem Świętej Trójcy jest cennym zabytkiem sakralnym oraz unikalną pamiątką z XIV stulecia. Choć świątynia ta obecną formę zyskała pod koniec XIX wieku, jej najstarsze fragmenty pochodzą z czasów Kazimierza Wielkiego.

Pałac Mieroszewskich

Z obronnym zamkiem sąsiaduje reprezentacyjna rezydencja dawnych panów Będzina. Pałac Mieroszewskich, również wykorzystywany jako siedziba muzeum, jest ciekawym zabytkiem z początków XVIII wieku. W budowli tej łączą się ze sobą dwa style: barokowy i klasycystyczny. Piękna sylwetka, wspaniałe wnętrza oraz park, który rozciąga się wokół tej rezydencji – oto powody, dla których warto odwiedzić to miejsce.

Cmentarz żydowski na Górze Zamkowej

Przedwojenny Będzin był jednym z ważniejszych ośrodków osadnictwa żydowskiego w tej części kraju. Do dziś o społeczności żydowskiej przypomina tu wiele ciekawych obiektów. Jednym z nich jest cmentarz, znajdujący się na Górze Zamkowej, w niewielkiej odległości od zamku. Założony w pierwszej połowie XIX wieku, może się pochwalić ciekawa kolekcją macew. Jest ich tu około 850. Wiele z nich do dziś zadziwia swą symboliką oraz pięknym wykonaniem, zatem nekropolię tą z pewnością warto uwzględnić w programie swej wycieczki po Będzinie.

Dom Modlitwy Mizrachi

O społeczności żydowskiej w Będzinie przypominają też takie miejsca, jak tereny dawnego getta, miejsce po zniszczonej w 1939 roku synagodze oraz dawne domy modlitwy. Przed wojną było ich tu kilkadziesiąt. Dziś turyści mogą zwiedzać dwa z nich. Pierwszy z nich to Dom Modlitwy Cukermana, drugi - Dom Modlitwy Mizrachi. Ten drugi, ze względu na unikalne polichromie, stanowi wyjątkową atrakcję dla każdego miłośnika kultury żydowskiej.

Kościół św. Doroty

W będzińskiej dzielnicy Grodziec zabytkiem wyjątkowym jest XVII-wieczny kościół św. Doroty. Zbudowany na szczycie wzgórza zwanego dziś Dorotką lub Zagłębiowskim Olimpem, jest miejscem chętnie odwiedzanym i przez turystów, i przez wiernych. Cudowny obraz Matki Boskiej, ciekawa sylwetka nawiązująca do romańskich wzorców oraz piękne widoki – oto główne powody, dla których w czasie wycieczki po Będzinie warto odwiedzić i to miejsce.

Cementownia Grodziec

Ten ciekawy zabytek techniki przyciąga uwagę mimo kiepskiego stanu. Cementownia Grodziec to cenna pamiątka z połowy XIX wieku. Była to pierwsza w Polsce fabryka cementu portlandzkiego i piąta cementownia na świecie, zatem zainteresowanie jej pozostałościami dla nikogo nie powinno być zbyt wielkim zaskoczeniem. Cementownia ta działała do 1979 roku. dziś jest ciekawym zabytkiem techniki, który wciąż zadziwia swymi rozmiarami. Co można tutaj zobaczyć? Uwagę przyciągają hale o długości 70 metrów oraz baterie silosów cementowych. Zachowały się tu również ruiny pakowni z rampą, którym turyści zaglądający na teren opuszczonego zakładu chętnie poświęcają swój czas.

Elektrownia Łagisza

Jest dość specyficzną atrakcją, jednak w krajobrazie Będzina zajmuje tak ważne miejsce, iż nie można obok niej przejść obojętnie. Elektrownia Łagisza, widoczna doskonale już z daleka, to potężny zakład stworzony w latach 1960-1970. Potężne chłodnie kominowe przyciągają uwagę, mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, iż elektrownia ta może się pochwalić potężnym blokiem energetycznym - najnowocześniejszym obiektem tego typu w całej Europie.

Będzin to ciekawy ośrodek miejski, któremu z pewnością warto poświecić nieco więcej uwagi. Ciekawe atrakcje i cenne zabytki sprawiają, że każdy turysta miło spędzi czas w tym mieście, a jednocześnie poszerzy swą wiedzę na temat Zagłębia Dąbrowskiego i województwa śląskiego.

Komentarze