Beskidy Śląski i Mały mogą urzec nas swym pięknem. Nie brak tu ciekawych tras pieszych i rowerowych, nie brak też miejsc, w których można poszaleć na nartach. Miłośnikom aktywnego wypoczynku nuda z pewnością tu nie zagrozi. A co z miłośnikami historii i sztuki? Jak się okazuje, wspaniałe atrakcje czekają nie tylko na górskich szlakach, ale i w beskidzkich miejscowościach. Na co powinni zwrócić uwagę ci turyści, którzy spędzają urlop w rejonie Bielska?
Bielsko-Biała: co warto zobaczyć?
Bielsko-Biała to doskonały punkt wypadowy w Beskid Śląski oraz Mały. Miasto to samo w sobie jest ciekawym celem wycieczki, a cennych zabytków architektury na jego terenie nie brakuje. Malowniczy rynek, okazała katedra św. Mikołaja oraz zamek Sułkowski, służący obecnie jako siedziba muzeum - oto atrakcje, których nie można pominąć. W czasie wizyty w tym mieście warto też zajrzeć do Starej Fabryki oraz Domu Tkacza. Są to cenne zabytki techniki, dzięki którym możemy w ciekawy sposób poszerzać swą wiedzę na temat miasta i jego przeszłości. Bielsko-Biała może się też pochwalić pięknym dworcem kolejowym oraz Studiem Filmów Rysunkowych, znanym dzięki takim bohaterom, jak Reksio czy Bolek i Lolek.
Szczyrk: nie tylko dla narciarzy
W niewielkiej odległości od Bielska rozłożył się jeden z najważniejszych ośrodków sportów zimowych w Polsce. Szczyrk to świetnie rozwinięta baza noclegowa oraz gęsta sieć szlaków pieszych to czynniki, dzięki którym turyści chętnie zaglądają do tego miasta o każdej porze roku. Stoki Skrzycznego oraz Klimczoka są przecież dobrymi miejscami i dla amatorów sportów zimowych, i dla tych, którzy preferują piesze wędrówki po Beskidzie Śląskim. Nie brak w tym mieście i ciekawych zabytków, w gronie których na szczególne wyróżnienie zasługuje drewniany kościół św. Jakuba Starszego.
Bystra: spotkanie z Fałatem
Dla miłośników górskich wędrówek oraz sztuki, godną polecenia miejscowością stać się może niewielka Bystra. Tu, w niewielkiej odległości od centrum Bielska, można spędzić wczasy w ciszy i spokoju, a jednocześnie cieszyć się sztuką. Bystra to nie tylko dobry punkt wypadowy na Klimczok oraz Kozią Górę, ale i letnisko, na terenie którego ostatnie lata swego życia spędził Julian Fałat. Obecnie w jego willi czeka na zwiedzających ciekawe muzeum, w którym można zdobyć wiele ciekawych informacji na temat tego artysty, a jednocześnie zapoznać się z jego twórczością.
Jaworze, czyli skarby dawnego uzdrowiska
Leżące na terenie powiatu bielskiego Jaworze było swego czasu dość popularnym uzdrowiskiem. Dziś jest to przede wszystkim ciekawy ośrodek turystyczny, na terenie którego każdy z nas może dla siebie znaleźć moc atrakcji. Zachwyca tutejszy zespół parkowo-pałacowy, którego historia sięga przełomu XVIII i XIX stulecia. Kościół katolicki i ewangelicki, gmach dawnej szkoły ewangelickiej oraz niewielki skansen Zygmunta Podkówki - oto kolejne atrakcje, które koniecznie trzeba zobaczyć w tej miejscowości.
Z wizytą w Porąbce
Porąbka to jedna z ciekawszych miejscowości w rejonie Bielska-Białej. Dzięki pięknej okolicy oraz szlakom pozwalającym na urządzanie wędrówek po Beskidzie Małym, miejscowość ta stała się jednym z popularniejszych letnisk w województwie śląskim. Turystów przyciąga tu również malownicze Jezioro Międzybrodzkie oraz zapora, zbudowana w okresie międzywojennym według projektu Gabriela Narutowicza. Wizytę w Porąbce można połączyć z wędrówką po wzgórzu Wołek w Kobiernicach Małych, gdzie na turystów czekają ruiny średniowiecznej warowni. Ciekawie prezentują się też pobliski Czaniec z dworem szlacheckim z XVII wieku oraz Kobiernice, kuszące dworkiem z XIX stulecia.
Grodziec Śląski i jego skarby
W czasie wycieczki po terenie powiatu bielskiego warto zajrzeć też do Grodźca Śląskiego. Jest to jedna z tych miejscowości, które mogą oczarować miłośników historii. Wiadomo, że już w XIV wieku w miejscu tym istniała warownia, wchodząca w skład ówczesnej kasztelanii cieszyńskiej. Do dziś w miejscowości tej można zobaczyć ciekawy zamek, w którego bryle łączą się ze sobą cechy typowe dla architektury gotyckiej i renesansowej. Jest on pamiątką po Grodeckich herbu Radwan - dawnych właścicieli tej miejscowości. Ciekawie prezentuje się też kaplica grobowa, która powstała na wzniesieniu Goruszka. Zbudował ją dla siebie hrabia Henryk Zobel, który - jako osoba żyjąca w związku niesakramentalnym - nie mógł zostać pochowany na cmentarzu katolickim. Ciekawym obiektem w tej miejscowości jest również neogotycki kościół św. Bartłomieja, do którego również warto zajrzeć.
Wzgórze Goruszka będzie też nie lada gratką dla każdego miłośnika przyrody. Na jego południowo-zachodnich stokach nie brak ciekawych wąwozów oraz lasów grądowych. Zostały one objęte ochroną, a stworzony w ten sposób rezerwat Morzyk cieszy się sporym zainteresowaniem wśród amatorów wypoczynku na łonie natury.
Oferta dla aktywnych
Kto znajdzie tanie noclegi w rejonie Bielska-Białej, ten będzie mógł urządzać ciekawe wycieczki po Beskidach: Śląskim oraz Małym. Z tego miasta można się wybrać w rejon Czupla i Magurki Wilkowickiej, można też postawić na wędrówkę w rejonie dwóch najpopularniejszych szczytów w Beskidzie Śląski. To Klimczok oraz Szyndzielnia, do których można dotrzeć bez problemów dzięki kolejce gondolowej na Szyndzielnię. Kusi też piękna polana na zboczach Dębowca, znana z pięknych widoków na Bielsko oraz takich atrakcji, jak tor saneczkowy czy trasa stworzona z myślą o tych, którzy chcą się nauczyć jazdy na nartach.
Okolice Bielska-Białej to moc atrakcji dla każdego. Ciekawa oferta krajoznawcza, wiele interesujących propozycji spędzania czasu w aktywny sposób oraz piękna sceneria, dzięki której wypoczynek w tej części kraju staje się przyjemnością - oto czynniki mające istotny wpływ na rozwój turystyki w rejonie tego miasta.
Komentarze