Beskid Śląski - atrakcje, mapa, miejscowości, szlaki, szczyty

Beskid Śląski - panoramaBeskid Śląski kusi świetnym zagospodarowaniem i licznymi atrakcjami turystycznymi, z których korzystać może każdy - bez względu na wiek. To niezwykła grupa górska, która może oczarować zarówno miłośników aktywnego wypoczynku, jak i tych, którzy wolą spędzać czas nieco spokojniej. Dla kogo wczasy w tych górach będą dobrą propozycją? Na jakie atrakcje warto zwrócić uwagę w tej części kraju?

Beskid Śląski w pigułce

Beskid Śląski jest najbardziej na zachód wysunięta grupą górską w Karpatach, przy czym spora jego część znajduje się już na terytorium Czech. Góry te są idealnym miejscem dla tych, którzy lubią piesze wycieczki. Na turystów czeka tu gęsta sieć szlaków pieszych i rowerowych. Piękne widoki, liczne schroniska - oto czynniki, dzięki którym wędrówki po tych górach mogą się stać ciekawym doświadczeniem. Błędem jest jednak zakładanie, że wczasy w Beskidzkie Śląskim będą dobrym rozwiązaniem tylko dla miłośników aktywnego wypoczynku na łonie natury, przeciwnie - w beskidzkich miejscowościach czekają ciekawe atrakcje i cenne zabytki, którym również warto poświęcić nieco więcej uwagi.

Mapa Beskidu Śląskiego

Mapa Beskid Śląski

Mapa grogowa Beskidu Śląskiego

Z wizytą w Bielsku-Białej

Bielsko-Biała jest największą aglomeracją w Beskidzie Śląskim. Na gości czeka tu zarówno ciekawe studio filmów rysunkowych, jak i sporo ciekawych zabytków techniki. Bielsko-Biała może się też pochwalić wspaniałą architekturą, przy czym na szczególne wyróżnienie zasługują tu takie gmachy, jak Teatr Polski czy ratusz w Białej. Obiektem, do którego z pewnością warto zajrzeć w czasie wycieczki, jest potężny Zamek Sułkowskich. Dawna rezydencja panów tej miejscowości obecnie służy jako siedziba muzeum, w którym można w ciekawy sposób odkryć dzieje miasta i poznać losy jego wybitnych mieszkańców.

Bielsko-Biała - Beskid Śląski

Bielsko-Biała dla aktywnych

Dla miłośników aktywnego wypoczynku i górskich wędrówek Bielsko-Biała może się stać dobrym punktem wypadowym w pobliskie góry. Kusi Beskid Mały, choć to pobliskie szczyty Beskidu Śląskiego stają się najbardziej atrakcyjnymi celami wypraw. Wycieczki na Szyndzielnię oraz na Klimczok to wspaniała propozycja dla tych, którzy chcą poznać beskidzkie szlaki. Na tych szczytach czekają na turystów klimatyczne schroniska górskie oraz punkty widokowe, dzięki którym można spojrzeć z niezwykłej perspektywy i na Beskidy, i na Bielsko wraz z okolicą.

Ustroń - nie tylko dla kuracjuszy

Ustroń - Beskid Śląski

Kojarzony z sanatoriami i szpitalami Ustroń jest jednym z najważniejszych ośrodków turystycznych na terenie Beskidu Śląskiego. To znane letnisko, którego wielkim walorem jest bliskość tak pięknych szczytów, jak Równica oraz Czantoria Wielka. To one są głównymi celami niemal każdej wycieczki w rejon tego miasta. Sam Ustroń również może się stać ciekawym miejscem - szczególnie dla tych, których fascynują zabytki techniki. Największą atrakcją Ustronia jest bowiem Muzeum Hutnictwa i Kuźnictwa, urządzone na terenie dawnej huty "Klemens".

Wisła - kurort nie tylko dla narciarzy

Wisła - Beskid Śląski

Wypoczynek w Wiśle to idealna oferta dla miłośników sportów zimowych, jednak nie tylko oni mogą tu spędzić czas w ciekawy sposób. Rodzinne miasto Adama Małysza ma się czym pochwalić, a piękna okolica i ciekawe szlaki turystyczne zachęcają do aktywnego spędzania czasu w rejonie tego kurortu. W Wiśle nie brak też ciekawych miejsc, którym warto poświęcić trochę więcej uwagi. Spacer w rejonie placu Hoffa, udział w imprezach organizowanych w ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej czy też wizyta w muzeum, poświęconym historii i kulturze miejscowych górali - oto wybrane propozycje dla tych, którzy chcą w przyjemny i pożyteczny sposób spędzić wolny czas w ścisłym centrum tej beskidzkiej miejscowości. Z Wisły warto też wybrać się na wędrówkę na szczyt Baraniej Góry, na zboczach której ma swe źródła królowa polskich rzek - Wisła.

Szczyrk - letnisko u stóp Skrzycznego

Szczyrk - Beskid Śląski

Szczyrk to znany i ceniony ośrodek narciarski, jednak i miłośnicy pieszych wędrówek po górach nie mogą tu narzekać na nudę. Z centrum Szczyrku można się wybrać zarówno na Klimczok, jak i na przełęcz Karkoszczonka. Kusi też pobliska przełęcz Salmopolska, będąca dla jednych punktem wypadowym w góry, dla innych - miejscem idealnym do jazdy na nartach. Największą atrakcją Szczyrku jest jednak Skrzyczne - najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego, kuszący pięknymi panoramami i klimatycznych schroniskiem turystycznym. Wyciąg oraz trasy zjazdowe dla narciarzy, ciekawe szlaki piesze - to możliwości, z których tu mogą skorzystać turyści.

Trójwieś Beskidzka i jej skarby

Istebna, Jaworzynka i Koniaków - to trzy wsie, na terenie których Beskid Śląski prezentuje również swoje wspaniałe oblicze. Tu wciąż żywa jest tradycja góralska, tu w dalszym ciągu czekają na nas perełki dawnej kultury i architektury ludowej. Chata Kawuloka, izba pamięci Jerzego Kukuczki, wystawa koronek w Koniakowie - to ciekawe atrakcje, z którymi można się spotkać na terenie słynnej Trójwsi Beskidzkiej. Dodatkowym walorem jest piękna sceneria oraz kameralna atmosfera, dzięki którym wczasy w górach mogą stać się dla każdego wyjątkową szansą na relaks i ucieczką od codziennych problemów.

Szczyty górskie (wybrane)

 • Skrzyczne (1257 m n.p.m.),
 • Barania Góra (1220 m n.p.m.),
 • Malinowska Skała (1152 m n.p.m.),
 • Zielony Kopiec (1152 m n.p.m.),
 • Magurka Wiślańska (1140 m n.p.m.),
 • Klimczok (1117 m n.p.m),
 • Magura (1109 m n.p.m),
 • Trzy Kopce (1082 m n.p.m.),
 • Glinne (1034 m n.p.m.),
 • Szyndzielnia (1028 m n.p.m.),
 • Kiczory (989 m n.p.m.),
 • Czantoria Wielka (995 m n.p.m.),
 • Stożek Wielki (979 m n.p.m.),
 • Cieślar (920 m n.p.m.),
 • Gańczorka (909 m n.p.m.),
 • Tyniok (892 m n.p.m.),
 • Soszów Wielki (886 m n.p.m.),
 • Sołowy Wierch (850 m n.p.m.),
 • Stożek Mały (843 m n.p.m.),
 • Równica (885 m n.p.m.).

  Beskid Śląski to świetnie rozwinięta infrastruktura. Dobre połączenia drogowe i kolejowe, rewelacyjnie rozwinięta baza noclegowa. To czynniki, dzięki którym bez większych problemów każdy może zaplanować dłuższy wypoczynek w tym miejscu.

  Jedno jest pewne - wczasy na terenie Beskidu Śląskiego będą  niewątpliwie udane.

  Źródła:

  • mapa krain: www.geografia24.eu
  • mapa drogowa: www.google.pl
  • zdjęcie panorama Wisły: www.wisla.pl

  Komentarze