Rzeki w Polsce

Mapa rzek w PolsceWyjątkowy mikroklimat rzek sprawia, że wypoczynek nad ich brzegami to jeden z najlepszych sposobów na spędzenie urlopu lub weekendu. Okaże się on jeszcze atrakcyjniejszy, jeśli wybierzemy bardziej dziewicze cieki wodne, gdzie wciąż możemy obserwować ptactwo i dzikie zwierzęta w swym naturalnym środowisku.




Sieć rzek w Polsce jest bowiem na tyle rozwinięta, iż każdy znajdzie odpowiednie dla siebie miejsce.

Najdłuższe rzeki w Polsce

Wisła

Wisła z długością 1047 km to niekwestionowana królowa polskich rzek. Jej źródło znajduje się w południowej Polsce - w Beskidzie Śląskim. Przepływa ona przez aż osiem województw i sporo dużych miast, spośród których wymienić można przede wszystkim Kraków, Warszawę, Płock, Toruń czy Gdańsk, a następnie wpada do Morza Bałtyckiego, tworząc szeroką deltę.

Wisła przebiega przez wiele malowniczych terenów, zwłaszcza rozbudowanych kompleksów leśnych oraz obszarów chronionych. Wszelkiego rodzaju rezerwaty przyrody, parki krajobrazowe i tereny specjalnej ochrony ptaków i siedlisk uatrakcyjniają nadwiślański krajobraz, sprawiając, że wypoczynek nad jej brzegami to doskonały sposób na spędzenie czasu w pięknych okolicznościach przyrody.

Problemem Wisły jest jednak jej zanieczyszczenie, co sprawia, że wiele osób rezygnuje z kąpieli w jej wodach. Aż 56% rzeki nie mieści się bowiem w żadnej z klas czystości - dlatego też w wielu miejscach należy uznać ją po prostu za brudną. Pewną rekompensatą jest natomiast to, iż z powodzeniem można  w niej łowić ryby. Wisła to dla wielu wędkarzy ulubione łowisko, które w wielu miejscach urzeka swym dziewiczym wyglądem.

Warta

Warta to druga po Wiśle najdłuższa rzeka w Polsce. Jej długość sięga 808,2 km. Jeżeli chodzi o jej źródła, znajdują się one na w Kromołowie (Wyżyna Krakowsko-Częstochowska), który obecnie jest częścią Zawiercia. Warta przepływa przez Poznań i Gorzów Wielkopolski, a następnie wpada do Odry.

Wycieczka rowerowa lub piesza wzdłuż Warty to doskonały sposób na aktywne spędzenie wolnego czasu. Na szczególną uwagę zasługują malownicze przełomy wśród Wyżyny Krakowskiej, gdzie wody rzeki wdzierają się w wapienne skałki, tworząc piękne struktury. Ponadto, w pobliżu Warty znajduje się wiele miejsc posiadających niezwykłe walory historyczno-kulturalne i przyrodnicze, które warto zwiedzić.

Odra

Odra to trzecia pod względem długości rzeka w Polsce, ale pod warunkiem, iż weźmiemy pod uwagę tylko jej część leżącą w granicach kraju. Jej całkowita długość sięga bowiem 854 km, jednak na terytorium Polski jej długość wynosi 742 km i podobnie jak Wisła uchodzi do Bałtyku (a dokładniej do Roztoki Odrzańskiej, która jest częścią Zalewu Szczecińskiego). Źródło Odry znajduje się na terytorium Czech, w Sudetach Zachodnich. W Polsce rzeka przepływa przez pięć województw i miasta takie jak Opole, Wrocław oraz Szczecin.

W porównaniu z Wisłą, jest ona mniej zanieczyszczona. Stanowi raj dla miłośników wędkowania, gdyż znajduje się w niej wiele różnorodnych gatunków ryb. Malownicze brzegi, w niektórych miejscach bagniste, w innych trawiaste lub zalesione, to doskonałe miejsce do pieszych wędrówek.

Rzeki w polsce

Największe rzeki w Polsce pod względem dorzecza

Nie bez przyczyny Wisła określana jest mianem królowej polskich rzek. Nie tylko jej długość jest imponująca, ale również wielkość dorzecza. Zajmuje ono powierzchnię 194 424 km2 i znajduje się nie tylko na terytorium Polski, ale również Ukrainy oraz Białorusi. Do Wisły wpadają takie rzeki jak Dunajec, San, Wieprz, Bzura i Drwęca.

Sporych rozmiarów dorzeczem wyróżnia się również Odra. Jego obszar wynosi 118 861 km2, czyli 32,9% z wszystkich cieków wodnych w Polsce. Składają się na niego między innymi dopływy Nysy Kłodzkiej i Łużyckiej, Bystrzycy czy też Kaczawy. Najdłuższą prawobrzeżną rzeką wpływająca do Odry jest natomiast Warta, która jednocześnie zajmuje trzecie miejsce w Polsce pod względem wielkości dorzecza (54 520 km2).

Niewiele mniejszym dorzeczem charakteryzuje się rzeka Narew (wynosi ono 53 846 km2). Zlokalizowana jest ona w północno-wschodniej Polsce, natomiast w miejscowości Nowy Dwór Mazowiecki wpada do Wisły.

Jaka jest najkrótsza rzeka w Polsce?

Na samym dole zestawienia polskich rzek pod względem długości znajduje się Klonowica. Jej długość nie jest dokładnie znana, jednak różne źródła podają, iż wynosi ona od 500 do maksymalnie 800 metrów. Stanowi część szlaku wiodącego przez Kanał Augustowski i znajduje się na obszarze Augustowa.

Rzeka Klonowica łączy dwa jeziora - Białe i Necko, a więc spełnia kryteria, według których za rzekę uznaje się ciek wodny posiadający dorzecze o powierzchni przekraczającej 100 km2. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów, jest ona ceniona jako miejsce doskonałe dla kajakarzy, zwłaszcza tych początkujących. Związane jest to przede wszystkim z faktem, iż jej wody są bardzo spokojne.

Komentarze