Podlasie - położenie, historia, mapa, zabytki, atrakcje turystyczne

PodlasiePodlasie to kraina na wschodzie Polski, nieco dzika ale to za sprawą niewielkiej ingerencji człowieka w przekształcanie tych terenów. Na Podlasiu bardzo widoczne są wpływy krajów wschodnich oraz odmiennych religii, w tym obecność na tym terenie osób wyznania prawosławnego oraz Żydów.




Położenie i historia Podlasia

Podlasie jest krainą historyczną w naszym kraju, zajmuje jej wschodnią część, leży na Nizinie Podlaskiej na terenie województwa lubelskiego oraz podlaskiego. Na terenie dzisiejszego Podlasia pierwsze grody powstawały w IX wieku. Do naszego naszego kraju tereny te zostały przypisane dopiero po podpisaniu Unii Lubelskiej (XVI wiek) ale przestały być jego częścią po rozbiorach Polski. Podlasie podzieliły miedzy siebie Prusy i Austria, jako granicę przyjmując rzekę Bug. Dopiero po I wojnie światowej Podlasie w całość wróciło do Polski. Po II wojnie utraciliśmy część tych ziem na rzecz Związku Radzieckiego.

Mapa Podlasia

Mapa Podlasia

Podlasie: największe miasta i atrakcje turystyczne

W powszechnej opinii uważa się, że Podlasie nie jest regionem bardzo atrakcyjnym turystycznie - niesłusznie: znajduje się tam wiele ciekawych miejsc oraz interesujących zabytków.

1. Puszcza Białowieska i Białowieski Park Narodowy

Na terenie Podlasia znajduje się Puszcza Białowieska, jedna z najpiękniejszych w naszym kraju. To dziewiczy i nieco tajemniczy kompleks leśny, który rozciąga się na trenie Polski oraz Białorusi. Słynie z żyjących tam żubrów: co ciekawe to największa żyjąca populacja tych zwierząt na świecie. Poza tym żyją tam również wilki, rysie, sarny, dziki, bobry oraz norki. W Puszczy spotkać możemy wiele gatunków ptaków. Na uwagę zasługuje też świat roślin. Jeśli chodzi o zbiorowiska leśne, na terenie Puszczy Białowieskiej do czynienia mamy z borami iglastymi, olsami oraz grądami. Występują tu płaskie równiny pochodzenia morenowego, piaszczyste wzgórza oraz doliny rzeczne. Puszcza to prawdziwy raj dla grzybiarzy.

Białowieski Park Narodowy

Białowieski Park Narodowy

2. Góra Grabarka

Słynna Góra Grabarka znajduje się w województwie podlaskim i jest uznawana za święte miejsce całego regionu, głównie dla pielgrzymów wyznania prawosławnego. Legenda głosi, że w czasie epidemii cholery na Podlasiu (wiek XVIII) pewien starzec ze wsi miał objawienie i stwierdził, że ratunek w nieszczęściu znajdą na pobliskim wzgórzu. Wierni wzięli ze sobą krzyże i podążyli za nim. Pili wodę ze źródełka i modlili się. Wiele osób w ten sposób miało uratować się od śmierci na cholerę, co uznano za cud i od tej pory góra uznawana jest za cudowną. Co ciekawe, krzyży przybywa na górze do chwili obecnej. Do dziś również bije cudowne źródełko u stóp wzgórza.

Góra Grabarka

Codzienne na Górze odprawiane są nabożeństwa, zwiedzanie jej możliwe jest od około 10.00 do godziny 17.00. W czasie zwiedzania niezbędny jest jednak odpowiedni strój, nie należy ubierać krótkich spodni i skąpych koszulek, gdyż jest to miejsce uważane za święte.

3. Podlaskie cerkwie i monastyry

Podlasie to rejon bardzo różnorodny kulturowo, widoczne są tu wpływy wielu kultur i religii, w tym religii prawosławnej oraz judaizmu. Możemy dziś podziwiać tam piękne cerkwie, synagogi i meczety. We wsi Puchły znajduje się Cerkiew Opieki Matki Bożej. Uznawana jest za jedną z najpiękniejszych cerkwi nie tylko na Podlasiu ale i w całym naszym kraju. W Trześciance znajduje się Cerkiew Michała Anioła: zielona, drewniana ze złoconymi kopułkami. W Białowieży znajduje się Cerkiew świętego Mikołaja, widoczne są tu wpływy rzymskie, a dokładniej bizantyjskie oraz wschodnie. We wsi Kleszczele mieści się Cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy, odbywają się tam klimatyczne nabożeństwa, atrakcją jest śpiew chóru. W Kostomłotach znajduje się niewielka, kamienna Cerkiew Nikity Męczennika ze złotymi zdobieniami. W kolei z miejscowości Supraśl znajduje się Monastyr Zwiastowania NMP. Przypomina on zamek, w środku zaś nie ma wątpliwości, że to świątynia. Odbywają się tam nabożeństwa.

4. Wsi tatarskie Kruszyniany i Bohoniki - prawdziwy klimat Podlasia

Na Podlasiu znajduje się wiele klimatycznych wsi tatarskich, w których możemy do dziś podziwiać wiele ciekawych miejsc. Jedną z nich są Kruszyniany. Atrakcjami tego miejsca są meczet tatarski oraz cmentarz, mizar. Meczet należy do najstarszych w naszym kraju, pochodzi bowiem z XVIII wieku. Mizar pochodzi mniej więcej z tego samego okresu. We wsi Bohoniki, będącej dawniej wsią tatarską, znajduje się także meczet oraz cmentarz muzułmański. Meczet jest drewniany, został zdewastowany i konieczna była jego renowacja. Najstarsze nagrobki na cmentarzów sięgają końca wieku XVIII.

5. Janów Podlaski: pałac biskupi i stadnina koni

Niewielki Janów Podlaski słynie zarówno z pięknych zabytków, jak i znanej stadniny koni czystej krwi arabskiej. Znajduje się tam barokowy pałac biskupi z końca XVIII wieku, kościół Jana Chrzciciela, kościół Świętej Trójcy. Perełką jest stara stacja benzynowa z początku XX wieku. Janów słynie z hodowli koni arabskich. Stajnie znajdują się w parku z XIX wieku. Odbywają się tam coroczne aukcje koni - to jedna z największych atrakcji turystycznych regionu.

Janów Podlaski - stadnina koni

Największymi miastami Podlasia są Białystok oraz Augustów. W Białymstoku warto zobaczyć Pałac Branickich, kościół farny, Ratusz, cerkiew świętej Magdaleny i zabytkowe kamieniczki.

Białystook

W Augustowie warto zwiedzić Bazylikę Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz zobaczyć Kanał Augustowski. Ciekawymi miastami Podlasia są także Bielsk Podlaski i Drohiczyn. W Bielsku Podlaskim znajduje się średniowieczne grodzisko oraz piękny Ratusz z epoki baroku. Warto zobaczyć tam także bazylikę oraz zabytkowe kościoły. Z kolei Drohiczyn słynie z pięknego Grodziska na Górze Zamkowej oraz zespołu klasztornego zakonu jezuitów. Ponadto, miasto to uznawane jest za historyczną stolicę Podlasia.

Kuchnia podlaska

Na kuchnie podlaską wpływ mają kuchnie krajów wschodnich, w tym Białorusi, Ukrainy i Rosji. Jada się wiele potraw z ziemniaków ale i dań mącznych. Podlasie słynie także ze smacznych, zdrowych wędlin, wyrabianych na tamtych terenach. Najbardziej lubianymi zupami są chłodnik litewski (zupa z buraków, zabielana, doskonała na upalne dni). Lubiane są również pierogi zapiekane z mięsem, kartacze (kluski ziemniaczane z mięsem i boczkiem), bliny, czyli niewielkie naleśniki podawane z różnym farszem (doskonale smakują na słodko: z twarogiem i cukrem) oraz placki ziemniaczane. Lubiana jest też kiszka ziemniaczana, ziemniaki z boczkiem i słoniną pieczone w jelicie wołowym. Przysmakiem jest także swojski podlaski chleb, wypieka się go w ciągu doby. Przygotowywany jest na zakwasie z dodatkiem mąki żytniej. Na Podlasiu produkuje się też regionalny ser i wypieka piękne i smaczne sękacze. Znanym deserem jest podlaska babka ziemniaczana, mało słodkie ale zdrowe i pożywne ciasto. Można ją serwować także na słono, na przykład z sosem grzybowym.

Turystyka na Podlasiu

Na Podlasiu na próżno szukać wielu luksusowych hoteli ze SPA i nowoczesnych centrów konferencyjnych. Znajdują się tutaj oczywiście bardzo eleganckie miejsca noclegowe z centrum wellness i basenami, aczkolwiek nie ma ich zbyt wiele. O wiele łatwiej znaleźć kameralny pensjonat czy gospodarstwo agroturystyczne, oferujące niedrogie i przyjemne wczasy dla każdego.

Architektura Podlasia

Podlaska architektura jest odzwierciedleniem historii tych terenów. Widoczne jest zaniedbanie tych terenów w okresie I Rzeczypospolitej, obszar ten nie rozwijał się tak szybko jak Pomorze, Małopolska czy Wielkopolska. Nie mniej jednak może poszczycić się ciekawą architekturą, zaczerpniętą ze wschodu. Domy były w przewadze drewniane i bogato zdobione ale… niezbyt kosztownymi elementami. Posiadały zdobione i malowane okiennice, ganki, ornamenty. Przeważały motywy roślinne. Nie obawiano się mocnych kolorów, domy malowano na zielono, niebiesko, czerwono czy żółto. Obecnie chaty te są zamieszkałe przez Podlasian ale i można wiele z nich wynająć, by w czasie wakacji poczuć prawdziwy klimat tych terenów.

Podlasie: ciekawostki

  • Na Podlasie co roku przylatuje ponad 7 tysięcy bocianów!
  • Podlasie to jedyny rejon w Polsce o tak silnym zróżnicowaniu religijnym i kulturowym, żyje tu do tej pory największa ilość wyznawców religii prawosławnej w Polsce.
  • Janowska stadnina koni jest uznawana za najstarszą w naszym kraju.

Podlasie jest regionem mało popularnym turystycznie, jednak warto wybrać się tam choć na krótkie wakacje. To tereny różnorodne kulturowo, pozwalające nam na poznanie wielu kultur, religii, stylów w architekturze. Ponadto, na Podlasiu można z powodzeniem wypocząć, nacieszyć się ciszą i pięknymi okolicznościami przyrody. To doskonała opcja dla zapracowanych, dla osób żyjących na co dzień w wielkim mieście i szukających spokoju, wytchnienia i niedrogiego relaksu.

Komentarze