Roztocze - niezwykła kraina: charakterystyka, mapa, atrakcje turystyczne

Roztocze - krainaRoztocze jest krainą, która już dawno zdobyła uznanie w oczach miłośników przyrody. Zachwyca wspaniałymi widokami, malowniczymi dolinami rzek oraz lasami, które wciąż zadziwiają swym naturalnym charakterem. Jest atrakcyjnym celem wycieczki nie tylko dla turystów - przyrodników, ale i dla tych, którzy uwielbiają wędrować śladami historii.

Jakie atrakcje zasługują na szczególne wyróżnienie? Na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę w trakcie pobytu w tym regionie kraju?

Mapa Roztocza

Mapa Roztocza

Roztocze okiem geologa

Leżące we wschodniej części kraju Roztocze jest obszarem niezwykle atrakcyjnym dla wszystkich miłośników geologii. Ten wyraźnie wypiętrzony wał wzniesień, ciągnący się od polskiego Kraśnika aż po ukraiński Lwów, liczy sobie aż 180 km długości. Wzniesienia leżące na terenie Roztocza nie osiągają zbyt wielkich wysokości, są za to bardzo atrakcyjne pod względem geologicznym. Gdzie szukać najwyższych punktów? Najwyższy punkt osiąga wysokość 414 m. n. p.m. i znajduje się już poza granicami Polski. Na terenie naszego kraju najwyższe wzniesienia to liczący sobie 391 m. n. p.m. Długi Goraj oraz niższy o 1 metr Wielki Dział.

Budowa geologiczna Roztocza jest dość zróżnicowana. Roztocze Wschodnie, wyróżniające się urozmaiconą rzeźbą terenu oraz ostańcowymi wzgórzami, zbudowane jest głównie z utworów trzeciorzędowych, z kolei na terenie Roztocza Zachodniego, kojarzonego głównie z głębokimi wąwozami, dominują lessy. Tereny Roztocza Środkowego, najbardziej popularnego wśród polskich turystów, są z kolei zbudowane głównie z piasków i wapieni. Skutkiem takiej budowy geologicznej jest ogromne zróżnicowanie krajobrazu oraz malownicze przełomy rzek ozdobione słynnymi szumami - niewielkimi wodospadami, będącymi jednymi z symboli Roztocza.

Roztocze okiem hydrologa

Kraina jest bardzo ciekawa dla tych, których interesują stosunki wodne oraz wododziały. Przez teren Roztocza przebiega granica pomiędzy dorzeczem Bugu i Wieprza, wyraźnie zaznaczony jest tu również dział wodny pomiędzy Sanem i Dniestrem. Choć sama kraina jest obszarem nizinnym, przecinające ją rzeki zaskakują swym górskim charakterem. Każda z tych rzek ma swój niepowtarzalny charakter, każda z nich może się pochwalić piękną doliną.

Roztocze okiem przyrodnika

Roztocze jest rajem dla każdego miłośnika przyrody, która chroniona jest tu w parkach narodowych i krajobrazowych. Cennym wsparciem dla takich parków są rezerwaty przyrody, których piękno można odkrywać dzięki licznym ścieżkom spacerowym i dydaktycznym. Gdzie warto się wybrać w trakcie przyrodniczej wycieczki? Z pewnością wielu niezapomnianych wrażeń dostarczą turystom wędrówki po Roztoczańskim Parku Narodowym - głównej atrakcji przyrodniczej na terenie Roztocza Środkowego. Parki krajobrazowe: Puszczy Solskiej, Szczebrzeszyński czy Krasnobrodzki - oto kolejne atrakcyjne punkty na przyrodniczej jego mapie. Na Ukrainie ciekawą formą ochrony przyrody jest Jaworowski Park Narodowy, utworzony w 1998 roku w dorzeczu Wereszycy (rzeki będącej lewym dopływem Dniestru). Ukraińska część może się też pochwalić tak ciekawym miejscem, jakim jest park przyrodniczy "Rezerwat Roztocze", z kolei dla miłośników pięknych widoków nie lada gratką będzie ukraiński regionalny park krajobrazowy "Roztocze Rawskie".

Roztocze okiem historyka

Kraina może się pochwalić ciekawą historią, sięgającą pradziejów. Najstarsze ślady pobytu człowieka w tym rejonie pochodzą z okresu neolitu, jednak nasza wiedza na ten temat pozostaje dość skromna. Znacznie szersza jest już nasza wiedza na temat tego, co działo się na terenie krainy w okresie średniowiecza. Wiadomo, że w tym okresie tereny Roztocza znalazły się w rękach zachodniosłowiańskich Lędzian. Ogromny wpływ na jej dzieje miało położenie na pograniczu Małopolski i Rusi, co skutkowało częstymi walkami oraz będącymi ich skutkiem zmianami przynależności państwowej. Co ciekawe, osadnictwo na terenie Roztocza zaczęło się rozwijać dość późno. Pierwsza fala osadnictwa przypada na czasy Kazimierza Wielkiego, wiele miast i miasteczek powstało tu jednak dopiero w wieku XVI i XVII, w czasach Zamoyskich i zarządzanej przez nich Ordynacji. Trudnym okresem dla Roztocza i jego mieszkańców były czasy zaborów, kiedy to (po krótkim okresie uzależnienia od Austrii) kraina ta znalazła się w zaborze rosyjskim. Wiek XIX to dla mieszkańców tutejszych miejscowości wiele burzliwych wydarzeń, przy czym w dziejach regionu największe znaczenie mają prowadzone tu w czasie powstania styczniowego walki. Równie burzliwym okresem był czas II wojny światowej. Wiadomo, że w latach 40-tych XX wieku aktywnie działali tu partyzanci, czego skutkiem były liczne potyczki z niemieckimi oddziałami.

Roztocze okiem turysty

Dla większości osób współczesne Roztocze to przede wszystkim obszar niezwykle atrakcyjny pod względem turystycznym. Coraz lepsze zagospodarowanie sprawia, iż każdy z nas może tu bez większych problemów znaleźć tanie noclegi i urządzać ciekawe wycieczki. Na jakie atrakcje turyści najchętniej zwracają uwagę? Wielkim powodzeniem cieszy się Zamość, kuszący wspaniałymi zabytkami i ciekawymi placówkami muzealnymi. Szczebrzeszyn i Krasnobród, Zwierzyniec wraz z pobliskim parkiem narodowym - oto kolejne atrakcje, dzięki którym turyści na terenie polskiego Roztocza mogą spędzić czas w przyjemny i pożyteczny sposób.

Zamość

Zamość

Krasnobród

Krasnobród

Roztocze to niezwykła kraina, której z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi. Wycieczki śladem historii, przyrodnicze wędrówki po terenie tutejszych rezerwatów i parków, wizyty w galeriach oraz muzeach - oto wybrane propozycje dla tych krajoznawców, którzy właśnie w tej części kraju postanowili spędzić urlop.

Źródła:

  • Mapa: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Roztocze_map.png

Komentarze