Wisła - perła Beskidów: atrakcje, baza turystyczna

Miasto WisłaWisła jest miejscowością górską leżącą w Beskidzie Śląskim. Jest jedną z najpiękniejszych miejscowości leżących w powiecie cieszyńskim. Znajduje się bezpośrednio przy granicy z Czechami jak również blisko stąd na Słowację. Miasto położone jest w dolinach takich jak: Jawornik, Głębce, Łabajów, Dziechcinka, Nowa Osada, Malinka i Czarne. Centrum Wisły położone jest na wysokości 430 m n. p.m.

Rodowici mieszkańcy Wisły to są tzw. górale śląscy. Wisła jest również miejscowością niezwykle ciekawą pod względem religijnym. Dzisiaj działają tu wierni 13 różnych kościołów i związków wyznaniowych.

Znajduje się tutaj 5 kościołów ewangelickich, 5 kościołów katolickich i 4 świątynie innych wyznań. Wisła jest typową miejscowością turystyczno - wypoczynkową. Położenie, klimat jak również uroki krajobrazowe zachęcają ludzi do wypoczynku zarówno w zimie jak i w pozostałych porach roku.

Do Wisły można dojechać koleją ze względu na dobre połączenie z wieloma miastami, natomiast na terenie miasta działa bez zarzutu komunikacja autobusowa. Turyści, którzy przyjeżdżają do Wisły, mają do dyspozycji 100km szlaków turystycznych. W okresie wiosenno-jesiennym korzystają z nich amatorzy wycieczek pieszych i rowerzyści górscy. Wiślańskie szczyty można odkrywać na wiele sposobów. Dla osób mniej wprawionych w górskie wędrówki, alternatywą jest wyjazd koleją linową prawie na sam szczyt. W okresie letnim wczasowicze chętnie odpoczywają nad brzegiem rzeki, korzystają też z otwartych i krytych basenów. Niewątpliwie wizytówka jest "Hotel Gołębiewski" , który oferuje ciekawy park wodny z licznymi atrakcjami dla starszych oraz dzieci. Miłośnicy aktywnego wypoczynku oprócz spacerów, wycieczek górskich mogą korzystać z kortów tenisowych i boisk sportowych zlokalizowanych m. in. na terenie Ośrodka Sportowego "Jonidło" i Ośrodka Sportowego "Start".

Jazda konna, łucznictwo, kajaki, ścianki wspinaczkowe czy inne formy sportów ekstremalnych czekają na aktywnych wczasowiczów. W zimie dla fanów białego szaleństwa są przepiękne trasy dla narciarstwa śladowego i zjazdowego, kilkanaście wyciągów narciarskich oraz 5 skoczni narciarskich. Atrakcją dla wszystkich, ale dla rodzin z dziećmi w szczególności są kuligi, często organizowane po zmroku, gdzie dodatkowym atutem są płonące pochodnie. Kulig zazwyczaj kończy się w góralskiej karczmie. Jest to okazja do skosztowania regionalnych potraw. Dodatkowo dorośli mają okazję skosztować lokalnych wyrobów alkoholowych z miodonką na czele, a dzieci słodkiej herbaty. Miłośnicy kultury mają możliwość zobaczenia galerii "Grupy Twórców Wiślanie", gdzie prezentowane są dzieła i prace wiślańskich artystów. Zobaczyć można galerię sportową na której można podziwiać wszystkie trofea zdobyte przez Adama Małysza. Miłośnicy sportu powinni zobaczyć "Aleję Gwiazd Sportu", utworzoną dla upamiętnienia otwarcia skoczni im. Adama Małysza. Miejscem symbolicznym jest oczywiście Rynek Wiślański, który powstał w okresie międzywojennym. To tam rozkładane są kramy na których można kupić pamiątki, rękodzieła. Znajduje się tam deptak spacerowy z wieloma restauracjami i kawiarniami. Blisko rynku znajduje się Park Kopczyńskiego oraz amfiteatr. W nim co roku odbywa się Tydzień Kultury Beskidzkiej. Godny zobaczenia jest 8 metrowy wodospad wybudowany na potoku Wisełka. Miasto można również zwiedzać poruszając się Ciuchcią na kołach co bez wątpienia jest fajną rozrywką dla najmłodszych.

Miasto Wisła posiada bogatą bazę noclegowo - wypoczynkową. Składają się na nią liczne domy wczasowe, hotele, pensjonaty, kwatery prywatne czy też gospodarstwa agroturystyczne. Właśnie takim gospodarstwem, gdzie warto się zatrzymać jest "Kamratówka". Dom z drewnianych bali, umiejscowiony nad rzeką Wisłą. Kuchnia oferuje smaczne, dania oraz goście korzystają przez całą dobę z napojów gorących i zimnych. Dom przystosowany do pobytu z dziećmi. Kolejną ofertą wartą uwagi jest pensjonat "Jawor", oferujący kameralną i miłą atmosferę. Z okien można podziwiać szczyt góry Soszów oraz przepiękną dolinę Jawornika. Dla bardziej wymagających oraz szukających relaksu do gustu powinna przypaść "Villa Almira" w centrum Wisły. Na gości czeka przepiękne SPA, oferujące zabiegi i masaże pomagające osiągnąć równowagę i harmonię. Kuchnia serwuje wykwintne dania polskie i europejskie.

Dobrze smacznie zjeść można w restauracji "Malinówka", która po rewolucjach Magdy Gessler słynie w całej okolicy. W szczególności pstrąg rozpływający się w ustach czy deser malinowy to prawdziwy rarytas. Jeżeli ktoś ma ochotę na prawdziwą regionalną ucztę to powinien zajrzeć do "Karczmy u Karola", gdzie gościł Robert Makłowicz. Karczma swym klimatem, wystrojem i niepowtarzalną kuchnią przyciąga wielu gości. Każdy z nas czasami jest łasuchem i potrzebuje odrobiny słodyczy. Na pyszne ciacho i kawę to tylko do kawiarni "Delicja", która jest cukiernią z długoletnią tradycją.

Podsumowując wszelkie zalety i uroki miasta Wisła, jest to niewątpliwie perła Beskidu, gdzie warto zajrzeć, zatrzymać się, pobyć. Znajdziesz tam wyciszenie, masz kontakt z naturą, możesz spędzić urlop z rodziną zachwycając się krajobrazem i czerpiąc z tego co oferuje miasto swoim gościom.

Źródło zdjęcia: http://www.wisla.pl/turysta/polozenie

Komentarze