Ustroń i jego atrakcje

UstrońUstroń jest jednym z najpiękniejszych miast w dolinie Wisły oraz jednym z najchętniej odwiedzanych kurortów w polskich górach. Ustroń to idealne miejsce na rodzinne wczasy oraz świetny punkt wypadowy dla tych, którym marzą się wycieczki po Beskidzie Śląskim. Jakimi atrakcjami może nas oczarować Ustroń?

Ustroń w pigułce

Dla wielu osób to miasto to przede wszystkim aktywny wypoczynek. Położenie miasta u stóp tak malowniczych pasm górskich, jak pasmo Czantorii czy pasmo Równicy, bez wątpienia jest wielkim walorem jest miejscowości. Jest jednocześnie Ustroń rewelacyjnym miejscem dla tych turystów, których fascynują dzieje techniki. Warto pamiętać, że choć początki tego miasta wiążą się z pasterstwem oraz z osadnictwem wołoskim, które nasiliło się w XVI wieku, Ustroń już od XVIII stulecia rozwijał się jako jeden z najważniejszych ośrodków przemysłowych na terenie Śląska Cieszyńskiego. Od 1771 roku działała tu huta żelaza, kilka lat później swą działalność rozpoczęła ustrońska kuźnia. To właśnie te zakłady pracy sprawiły, że Ustroń zaczął się dynamicznie rozwijać i jako ośrodek miejski, i jako ośrodek przemysłowy. Hutnictwo żelaza przyczyniło się w decydującym stopniu do tego, iż Ustroń stał się popularną miejscowością uzdrowiskową. Jak to możliwe? Wyjaśnienie jest proste - to właśnie w trakcie pracy w hucie odkryto niezwykłe właściwości tutejszej wody.

Uzdrowisko Ustroń

Współczesny Ustroń to z jednej strony ważny ośrodek turystyczny, który przyciąga świetnym zagospodarowaniem oraz doskonale rozwiniętą bazą noclegową. Ustroń to również ważne uzdrowisko, do którego przybywają kuracjusze z całej Polski. Działalność uzdrowiskowa, zapoczątkowana w XVIII wieku, do dziś ma się na terenie Ustronia doskonale. Co ciekawe, Ustroń kurortem oficjalnie stał się w latach 90-tych XIX wieku. Tutejsze źródła mineralne oraz pokłady borowiny sprawiły, że na przełomie XIX i XX wieku powstało tu wiele zakładów leczniczych oraz obiektów, które miały służyć kuracjuszom. Mimo dynamicznego rozwoju, Ustroń prawa miejskie uzyskał dopiero w 1956 roku, a w 1967 roku oficjalnie stał się miejscowością uzdrowiskową. Ważnym wydarzeniem dla kurortu oraz dla kuracjuszy stała się budowa dzielnicy sanatoryjnej na terenie Zawodzia. Budowa tego wielkiego ośrodka była inicjatywą ówczesnego wojewody katowickiego - generała Jerzego Ziętka. Do dziś znajdujące się tu "piramidy" są jednym z najważniejszych elementów beskidzkiego krajobrazu oraz symbolem współczesnego Ustronia. Budynki te w dalszym ciągu służą kuracjuszom, dla których wypoczynek na terenie tej górskiej miejscowości jest wielką szansą na poprawę ogólnego stanu zdrowia.

Na jakie atrakcje warto zwrócić uwagę?

Choć dla wielu osób Ustroń do przede wszystkim punkt wypadowy dla tych, którym marzą się górskie wycieczki, nuda nie grozi i tym, którzy wolą pozostać w dolinie Wisły. Co warto zobaczyć w mieście? Jednym z ciekawszych zabytków, z jakimi można się spotkać w centrum Ustronia, jest katolicki kościół św. Klemensa. Pochodząca z końca XVIII wieku świątynia przyciąga uwagę charakterystyczną wieżą, może się też pochwalić ciekawym wyposażeniem. Z pewnością warto zajrzeć do jej wnętrza, którego wielkimi ozdobami są takie elementy wyposażenia, jak późnobarokowy ołtarz główny z XVIII wieku oraz pochodząca z przełomu XVIII i XIX stulecia ambona. Z lat 30-tych XIX wieku pochodzi kościół ewangelicki, którego dumą jest zdobiąca wnętrze polichromia. Wykonana w latach 30-tych XX wieku przez Edwarda Biszorskiego z pobliskiego Skoczowa, do dziś robi wielkie wrażenie na zwiedzających. Inna atrakcja, której turyści chętnie poświęcają swój czas, wiąże się z prowadzoną tu niegdyś działalnością przemysłową. To budynek dyrekcji dawnej huty "Klemens", która obecnie pełni rolę ważnej placówki muzealnej. To Muzeum Kuźnictwa i Hutnictwa, dzięki któremu każdy turysta spędzający wczasy na terenie Ustronia może w ciekawy i przyjemny sposób poszerzyć swą wiedzę na temat tego miasta.

Ciekawe atrakcje, doskonale rozwinięta baza noclegowa i piękna okolica, w pozwaniu której pomaga turystom gęsta sieć szlaków i ścieżek dydaktycznych - oto czynniki, dzięki którym Ustroń od lat jest jednym z najchętniej wybieranych miejsc na wczasy w górach. Tu nuda nikomu nie grozi, a górskie wycieczki już dawno przestały być tu jedyną formą spędzania wolnego czasu.

Komentarze