Beskid Niski - położenie, mapa, szlaki, atrakcje

Beskid NiskiPołożenie pomiędzy Beskidem Sądeckim i Bieszczadami, cenne skarby przyrody i dość słabe zagospodarowanie - oto czynniki, dzięki którym Beskid Niski staje się dla wielu z nas niezwykle atrakcyjnym obszarem. Jakie atrakcje czekają tu na gości?

Mapa Beskidu Niskiego

Mapa Beskidu Niskiego

Beskid Niski w pigułce

Choć góry są tu dość niskie, sam Beskid Niski jest najbardziej rozległą grupą górską w polskich Karpatach. Chętnie zaglądają tu ci, którym marzą się piesze wycieczki po Magurskim Parku Narodowym, nie brak tu również atrakcji dla tych, którzy chcą podziwiać piękne zabytki w dolinach Osławy i Osławicy. Łemkowskie wsie, drewniane cerkwie i miejsca, w których wciąż rządzi dzika przyroda - oto powody, dla których warto spędzić wczasy w tej części Polski. A w jakich miejscowościach można się zatrzymać na dłużej?

Gorlice - śladami Łukasiewicza

Jednym z najważniejszych miast na terenie Beskidu Niskiego są Gorlice. W rejonie tego miasta bez większych problemów można znaleźć tanie noclegi, a cenne zabytki znajdujące się na terenie miasta sprawiają, że nuda nikomu tu nie grozi. Miasto, w którym Ignacy Łukasiewicza prowadził swe badania nad destylacją ropy, zachwyca ciekawym ryneczkiem, neorenesansowym kościołem parafialnym oraz dworem z XV wieku. W czasie wycieczki po tym mieście warto zajrzeć do miejscowego Muzeum Regionalnego, którego wystawa skupiona jest na dziejach miasta oraz na roli, jaką w dziejach lokalnego przemysłu odegrał Łukasiewicz.

Klimkówka - wypoczynek nad zalewem

Klimkówka

Beskid Niski może się stać ciekawym miejscem na wczasy dla tych, którzy wędrówki po górach chcieliby sobie urozmaicić wypoczynkiem nad wodą. Zalew Klimkówka, stworzony w latach 1975-1994 roku w miejscu dawnych wsi łemkowskich, szybko stał się ważnym elementem lokalnego krajobrazu oraz popularnym miejscem wypoczynku i rekreacji.

Uście Gorlickie i cerkiew św. Paraskewy

Cerkiew Paraskewy

To jedna z ciekawszych wsi łemkowskich, z jakimi można się spotkać w dolinie Ropy. Założona w XIV wieku, była niegdyś jednym z ważniejszych ośrodków wchodzących w skład Republiki Łemkowskiej. Dziś o dawnych mieszkańcach wsi przypomina ciekawy zabytek drewnianej architektury sakralnej. Jest nim cerkiew św. Paraskewy, wzniesiona w latach 80. XVIII wieku. To ciekawy przykład zachodniołemkowskiego stylu, z którym z pewnością w czasie wycieczki po Beskidzie Niskim warto się zapoznać.

Kwiatoń - najsłynniejsza łemkowska cerkiew

Cerkiew Kwiatoń

Jedną z najsłynniejszych cerkwi w Polsce może się pochwalić Kwiatoń - spokojna wieś w dolinie potoku Zdynia. Strzeliste wieże oraz piękne wnętrze, w których zachował się m. in. ciekawy ikonostas z początków XX wieku - oto powody, dla których warto zwiedzić tę niezwykłą perełkę dawnej architektury.

Wysowa - z wizytą w uzdrowisku

Ta miejscowość uzdrowiskowa to idealne miejsce na wczasy dla tych, którzy chcą wypocząć w ciszy i spokoju. Dobrze rozwinięta baza noclegowa przyciąga tu gości, wielkim walorem Wysowej są też miejscowe wody mineralne. To popularne letnisko może się też pochwalić cennymi zabytkami, w gronie których wyróżniają się: cerkiew prawosławna oraz drewniany kościół katolicki. Wysowa jest też idealnym miejscem dla miłośników aktywnego wypoczynku, którym marzą się wycieczki na takie szczyty, jak Kozie Żebro czy Lackową (997 m. n. p.m.), będącą najwyższym szczytem na terenie Beskidu Niskiego.

Dukla - niezwykłe miasteczko w dolinie Jasiołki

Niewielka Dukla może się pochwalić ciekawą, małomiasteczkową zabudową oraz zabytkami, obok których nie można przejść obojętnie. Ciekawy kościół parafialny oraz zamek, w którego murach można dziś zobaczyć ciekawą ekspozycję muzealną, to najważniejsze atrakcje tej miejscowości. Wizyta w Dukli będzie z pewnością nie lada przygodą dla miłośników historii. Nie brak tu przecież pamiątek związanych z I wojną światową, która na terenie Beskidu Niskiego miała wyjątkowo burzliwy przebieg.

Komańcza - śladami kardynała Wyszyńskiego

Położona w dolinie Osławicy, na pograniczu Beskidu Niskiego i Bieszczad, jest jednym z najsłynniejszych letnisk w polskich górach. Zabytkowa cerkiew grekokatolicka, drewniana cerkiew prawosławna oraz klasztor Nazaretanek, będący miejscem internowania kardynała Wyszyńskiego – oto atrakcje, dzięki którym turyści tak chętnie uwzględniają Komańczę w programie swej wycieczki.

Szymbark - skarby architektury

To znane letnisko w dolinie Ropy może się pochwalić historią sięgającą XIV wieku. Do najwspanialszych zabytków tej miejscowości zalicza się obronny kasztel wzniesiony przez ród Gładyszów oraz drewniany kościół św. Wojciecha - jeden z nielicznych przykładów drewnianej architektury barokowej w polskich Beskidach.

Beskid Niski to piękne krajobrazy oraz tereny, które każdemu z nas pozwolą nacieszyć się wypoczynkiem na łonie natury. Cmentarze z czasów I wojny światowej, cerkwie łemkowskie oraz małe miasteczka, urzekające swą historyczną zabudową - oto atrakcje, dzięki którym ten fragment Karpat może oczarować każdego.

Źródło mapy: http://scholaris.pl.

Komentarze