Stegna - historia, zabytki, plaża, atrakcje

Plaża w StegnieStegna to duża malownicza wieś położona na Żuławach Wiślanych, w województwie pomorskim, w powiecie nowodworskim. Jedynie kilkukilometrowy spacer dzieli centrum wsi od… bałtyckich plaż. Stegna jest więc idealnym miejscem docelowym wyprawy nad Bałtyk: z dala od zatłoczonych deptaków, a jednocześnie tak blisko morza. I oczywiście... o wiele taniej.

Historia Stegny

Historia wsi Stegna sięga czasów średniowiecznych, a dokładniej wieku XV, kiedy to w rejonie tym przebiegał trakt handlowy do Królewca. Istniały tutaj dwie małe osady, jedna z nich zlokalizowana była nad brzegiem Bałtyku, a druga w miejscu dzisiejszej Stegny. Mieszkańcy trudnili się głównie rybactwem. Czasy rozbiorów to moment dostania się Stegny pod panowanie pruskie. Po I wojnie światowej znajdowała się na terenie Wolnego Miasta Gdańsk, zaś w czasie II wojny światowej wcielono ją do Rzeszy Niemieckiej. W granicach Polski znalazła się dopiero w 1945 roku.

Zabytki Stegny

Największym zabytkiem Stegny jest kościół parafialny, a dokładniej Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Stegnie, zbudowana najprawdopodobniej w XVII wieku. Wcześniej w miejscu tym stał kościół gotycki, który jednak nie przetrwał, został podobno zniszczony w czasie wojny trzynastoletniej. Obecny kościół powstał jako świątynia barokowa, z piękną amboną oraz organami. Corocznie odbywa się tam  Międzynarodowy Festiwal Organowy.

Atrakcje turystyczne Stegny i okolic

Stegna słynie nie tylko z zabytków ale też z szeregu atrakcji, które znajdują się w samej miejscowości, jak i jej okolicach. Jedną z nich jest Park Linowy Zegarowscy. Park linowy oferuje kilka tras, w tym trasę dla najmłodszych użytkowników, która ma 85 metrów i oferuje 12 przeszkód. Trasy mała i niska oferują kilkanaście przeszkód na dystansie około 100 metrów. Trasa średnia to 17 przeszkód na drodze około 140 metrów. Trasa wysoka ma tyle samo przeszkód, jednakże rozlokowanych na dystansie aż 220 metrów. Na wielbicieli mocnych wrażeń czeka najtrudniejsza trasa tyrolkowa. Czeka tam na nas 12 przeszkód na około 200 metrach. Niedaleko Parku znajdują się wygodne pokoje gościnne dla wczasowiczów. Podobny park znajduje się w pobliskiej Krynicy Morskiej. Kolejnym, niezwykle ciekawym miejscem jest Bursztynowa Komnata, czyli wyjątkowe Muzeum Bursztynu w Stegnie. To obiekt prywatny ale cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców i turystów, głównie z uwagi na unikatowe i różnorodne zbiory. W muzeum zobaczymy między innymi wiele roślin i owadów, więzionych w bryłach bałtyckiego bursztynu. Okazy prezentują się bardzo efektownie. Znajduje się tam także piękne drzewo bursztynowe oraz opisana jest historia wydobywania bursztynu. Jeśli dobrze wczytamy się w informacje w muzeum będziemy też wiedzieć, jak odróżnić prawdziwy bursztyn od fałszywego.

Jeśli szukamy atrakcji, z pewnością zainteresują nas te w położonym niedaleko Sztutowie. Największą atrakcją miasteczka jest Muzeum Stutthof, gdzie od 1942 roku istniał obóz koncentracyjny, choć utworzony został trzy lata wcześniej. Zginęło tam ponad 60000 osób, z czego jedną trzecią stanowiła ludność pochodzenia żydowskiego. Dziś na terenie obozu mieści się muzeum, w barakach znajdują się ekspozycje pamiątek więźniów oraz informacje na temat działalności obozu. W czasie zwiedzania oglądać można tez ciekawe filmy. Zaleca się zwiedzanie muzeum osobom powyżej 13 roku życia. W Sztutowie znajduje się też Most Czterech Pancernych, który "wystąpił" w słynnym serialu. Dziś jest jednym z najchętniej odwiedzanych punktów na mapie miejscowości.

Stegna jako miejscowość turystyczna

Stegna to więc zarówno miasteczko turystyczne jak i wieś godna odwiedzenia z uwagi na zabytki i atrakcje. Nie mniej jednak najbardziej popularna jest z uwagi na bliskość Bałtyku. Infrastruktura turystyczna rozwija się tam bardzo dynamicznie. W Stegnie znajduje się wiele obiektów noclegowych, w tym hotele, pensjonaty oraz ośrodki wczasowe. Wiele jest także kwater prywatnych, oferujących wygodne i niedrogie noclegi oraz obiektów gastronomicznych: restauracji, barów, ale i tawern czy smażalni ryb. Wieczorami warto wybrać się do lokalnych dyskotek i innych lokali z muzyką na żywo.

Dobrym pomysłem jest zdecydowanie się na wczasy w Stegnie - oferuje ona niedrogi i przyjemny wypoczynek.

Komentarze