Dębki - plaża, atrakcje, historia. Jak dotrzeć do Dębek?

Plaża DębkiW poszukiwaniu ciszy i spokoju na letni wypoczynek, ludzie szukają miejsc takich jak Dębki. Choć ta cisza i spokój już powoli odchodzi w zapomnienie, to nadal jej fragmenty można tu znaleźć. Do niedawna Dębki były prawdziwą oazą spokoju i ciszy. Zagubiona wśród nadmorskiego buszu rybacka osada jeszcze kilkanaście lat temu była niezbyt popularna w porównaniu do oddalonej o zaledwie kilka kilometrów Karwi czy nieco dalszej Jastrzębiej Góry.

Jak dotrzeć do Dębek?

Niewielka osada licząca niewiele ponad 166 mieszkańców, latem za sprawą przybywających tu coraz liczniej wczasowiczów, na 3 miesiące budzi się z lekkiego uśpienia, które towarzyszy jej przez pozostałe miesiące roku.

Dębki broniły się tym, że aby do nich dotrzeć trzeba było zboczyć z głównej drogi i kierując się na Odargowo oraz Pustki dotrzeć do miejsca, gdzie kończy się droga i zaczynają wydmy oraz plaża. To jedyna droga, którą można do Dębek dojechać samochodem.

Do Dębek można dotrzeć plażą z kierunku Karwi lub leśną drogą prowadzącą wzdłuż wydm od strony lądu. Można tędy spokojnie przejechać rowerem. Od zachodu plażą będzie trochę bardziej kłopotliwe dojście, ze względu na przecinające plażę ujście rzeki Piaśnicy. Poza tym najbliższą miejscowością na zachód od Dębek jest Białogóra.

Dla zmotoryzowanych dojazd do Dębek od strony zachodniej możliwy jest drogą nr 213 i po minięciu Żarnowca odjazd przy stacji benzynowej Orlen w stronę Odargowa i dalej na północ, aż droga się skończy. Poruszając się od strony Jastrzębiej Góry i Karwi dojazd drogą nr 215, a następnie w Sulicicach skręt w prawo na drogę nr 213 w kierunku Krokowej i po jej minięciu na wysokości stacji benzynowej Orlen skręt w stronę Odargowa.

Krótka historia Dębek

Jak na niezbyt znany zakątek polskiego wybrzeża morskiego, to Dębki posiadają bardzo długą historię. Pierwsze wzmianki o istniejącej tu osadzie pochodzą z roku 1277 i związane są z księciem Mściwojem II. Był on najstarszym synem księcia pomorskiego Świętopełka II i od roku 1270 sprawował władzę jako książę pomorski. W roku 1277 ofiarował on Dębki zakonowi Norbertanek z Żukowa. Poczynając od XVI do XVIII wieku osada była dzierżawą rodziny Dembków. Jak łatwo się domyślić od nazwiska Dembków pochodzi nazwa osady. Dębki wraz z całym pomorzem znalazły się w rękach niemieckich. W XIX wieku podczas akcji uwłaszczeniowej prowadzonej przez władze pruskie rodziny rybackie zamieszkujące Dębki, zostały uwłaszczone i przejęły tym samym osadę na własność.

Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku Polsce przypadł kawałek morskiego brzegu i właśnie w Dębkach, a właściwie na przepływającej obok Piaśnicy, przebiegała granica polsko-niemiecka. Osadę zamieszkiwało kilka rodzin parających się rybołówstwem. W latach 20. XX wieku osada stała się bardzo atrakcyjnym miejscem, zwłaszcza dla mieszkańców Wielkopolski, którzy wykupili wiele parceli stawiając swoje letniskowe domki. W związku z granicą w Dębkach utworzona została placówka straży granicznej.

Współczesny kształt miejscowości związany jest głównie z rozwojem najbardziej burzliwym z przełomu XX i XXI wieku. Dębki stały się modne wśród warszawiaków co znalazło odbicie w określaniu jednej z dwóch głównych ulic jako "Marszałkowska".

Główne atrakcje Dębek

Zabytków jest kilka, a najstarszym jest chata rybacka z XVIII wieku zamieniona obecnie na dom letniskowy i położona przy ulicy Spacerowej 66. W Dębkach spotkać można sporo osób duchownych, ponieważ już w czasie 20. międzywojennego upodobali sobie oni ten zakątek. Kaplica Księży Zmartwychwstańców pochodząca z połowy lat 30. XX wieku jest drugim zabytkiem. Trzecim jest budynek mieszkalny z początków XX wieku.

Znaleźć tu można kilka "wiekowych" budynków zbudowanych metoda szachulcową.

W Dębkach największą atrakcją są otaczające wioskę tereny. Większość z nich stanowi rezerwat przyrody Piaśnickie Łąki.

Wieś położona jest na obszarze Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Położenie jest największą atrakcją Dębek. Niestety, ingerencja ludzka w celu zapewnienia przyjemności i różnych hałaśliwych doznań oczekiwanych przez sporą grupę przybywających tu urlopowiczów, zaczyna psuć ciszę i spokój jaki tu przez wieki panował.

Spływ kajakowy Piaśnicą

Tuż przy ujściu rzeki Piaśnicy znajduje się Jezioro Żarnowieckie, z którego wypływa ostatni, liczący kilka kilometrów, odcinek wpadający bezpośrednio do morza. Na tym odcinku rzeki organizowane są spływy kajakowe. Początek spływu znajduje się się przy śluzie na Jeziorze Żarnowieckim, a kończy u ujścia rzeki. Cały odcinek liczy około 7 km i można go pokonać w ciągu około 3 godzin. Trasa jest bardzo malownicza i niewątpliwą atrakcją jest fakt dopłynięcia aż do samego ujścia rzeki. Wody na odcinku spływu są płytkie co przekłada się duże bezpieczeństwo.

Plaża w Dębkach

Przez wiele osób uznawana za najpiękniejszą nad polskim morzem. Niewątpliwie może urzec swoją szerokością i czystością. Dodatkową atrakcją są łodzie rybackie wyciągnięte na plażę. Fani Instagrama mają niebywałą okazję do zrobienia świetnych zdjęć na tle rybackich łodzi. Największą atrakcją jest ujście Piaśnicy do morza przecinające plażę.

Komentarze

Celcamp
Ciche urokliwe miejsce, gdzie można łatwo dojechać kamperem. Następnie wsiadamy na rowery i kierunek Darłowo:)