Hel i jego atrakcje turystyczne

HelHel - to miasto znajdujące się w województwie pomorskim. Znajduje się w najbardziej na wschód usadowionej części półwyspu helskiego. Na terenie miasta znajduje się ośrodek wypoczynkowy a także baza marynarki wojennej. Według najnowszych danych, powierzchnia tego miasta wynosi około 22 kilometrów kwadratowych.

Informacje geograficzne

Miasto jest otoczone z dwóch stron przez Morze Bałtyckie a z trzeciej - przez Zatokę Gdańską. Samo miasto powstało na terenie naniesionym przez morze, które z biegiem czasu unormowało się w charakterystyczny, podłużny cypel.

Informacje historyczne

Hel posiada bardzo bogatą historię. Pierwsze wzmianki na temat tego miasta (które według ówczesnych danych było wyspą), pochodzą z 1198 roku. W XIII wieku wieś ta nabrała na tyle dużego znaczenia, że zaczęła nawet konkurować z leżącym w pobliżu Gdańskiem. Na początku miasto było położone w nieco innym miejscu, oddalonym od dzisiejszej lokacji o około 1.5 kilometra. Jednak w miarę upływu czasu (głównie w XV wieku), półwysep helski zaczął ulegać erozji, co przełożyło się na konieczność "przesunięcia" miasta.

W XVI wieku, król Zygmunt I Stary wycofał wszystkie przywileje, jakie wcześniej przysługiwały Helowi. Kolejnym jego krokiem była sprzedaż miejscowości potężniejszemu Gdańskowi. W ten sposób wieloletnia wojna gospodarcza wreszcie doczekała kresu.

Zarówno XVII jak i XVIII wiek były okresem częstych wojen. Z tego też powodu, ludność Helu znacząco się zmniejszyła. Upadek miasta został powstrzymany dopiero w 1893 roku. Wtedy na terenie Helu powstał port rybacki. Trzy lata później, ta spokojna wieś otrzymała status nadmorskiego uzdrowiska.

Okres międzywojnia był dla Helu czasem poważnego rozwoju, głównie pod kątem militarnym, ale też logistycznym. W tym czasie powstała pierwsza trasa kolejowa łącząca ten skrawek polskiego terenu z resztą kraju a także baza wojskowa. W czasie Wojny Obronnej cały półwysep Helski był areną bardzo gwałtownych zmagań pomiędzy stacjonującymi tutaj polskimi obrońcami a Wehrmachtem.

W okresie powojennym, Hel został uznany zna miejscowość o bardzo ważnym znaczeniu strategicznym.

Hel

Atrakcje Helu

  1. Rogatki na drodze wjazdowej do miasta - jest to pozostałość po bramie wjazdowej, jaka funkcjonowała na tym terenie do 1989 roku. Umożliwiała ona wjazd prywatnym samochodem tylko tym obywatelom PRL-u, którzy posiadali stosowne przepustki.
  2. Fokarium - jest to część placówki naukowej, funkcjonującej przy Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Można tu zobaczyć wiele gatunków fok, zbadać ich sposób funkcjonowania itd. Co ciekawe - fokarium "nie przetrzymuje" fok. Ze względu na fakt, że zajmuje się ono odbudową populacji fok szarych, co jakiś czas wypuszcza je w morze.
  3. Muzeum Obrony Wybrzeża - na terenie Muzeum można zobaczyć elementy wchodzące w skład słynnej baterii im Heliodora Laskowskiego a także - pozostałości po niemieckiej baterii, wykorzystującej działa 406 milimetrów. Co ciekawe, patronat nad Muzeum objął w 2009 roku minister Bogdan Zdrojewski.
  4. Park wydmowy - miejsce to znajduje się w bliskim sąsiedztwie helskiego fokarium. Znajduje się tu jeden z najciekawszych rezerwatów wielu gatunków roślin i zwierząt, których naturalnym środowiskiem są wydmy. Na terenie parku znajdują się specjalne stanowiska obserwacyjne, chroniące turystów przed działaniem silnego wiatru i deszczu.
  5. Muzeum Rybołówstwa w Helu - to kolejne ważny obiekt muzealny, który koniecznie trzeba odwiedzić będąc na Helu. Mieści się on wewnątrz ewangelickiego kościoła, przejętego przez państwo. Muzeum prezentuje historię rybołówstwa na obszarze Zalewu Wiślanego i Zatoki Gdańskiej.
  6. Port morski w Helu - miejsce to warto odwiedzić głównie ze względu na mnóstwo atrakcji, jakie czekają tutaj na turystów. Z pewnością należą do nich możliwość popływania statkiem po otwartym morzu i po Zatoce Gdańskiej. Można tu również bardzo dobrze zjeść, chociażby ze względu na mnóstwo różnych punktów gastronomicznych o zróżnicowanym standardzie.
  7. Muzeum Kolei Helskich - ciekawostką jest fakt, że na teren Muzeum można wjechać... kolejką wąskotorową. Na jego obszarze znajduje się mnóstwo wykorzystywanych w transporcie kolejowym po Helu wagonów kolejowych i nie tylko. Warto dodać, że to Muzeum wchodzi w skład Muzeum Obrony Wybrzeża, również zlokalizowanego na Helu.
  8. Latarnia morska Góra Szwedów - ten niszczejący obiekt wchodzący w skład polskiego systemu nawigacji, został zbudowany w latach 30-tych XX wieku. Charakteryzuje się on stosunkowo niedużą wysokością, sięgającą zaledwie 17 metrów. Uwaga! Obiekt jest w bardzo złym stanie. Kategorycznie zabrania się jakichkolwiek spacerów w jego bliskim obrębie.
  9. Latarnia Morska na Helu - jest to charakterystyczny punkt Helu. Jej wysokość to około 40 metrów. Funkcjonuje nadal i wraz z latarnią pucką i latarnią Gdańsk - Północny, jest bardzo ważnym elementem polskiego systemu nawigacji morskiej. Ciekawostką jest fakt, że w skład jej wyposażenia wchodzi bardzo wydajna, 1000 - watowa żarówka.

Ze względu na mnogość helskich atrakcji, miejscowość tą warto odwiedzić przez cały rok. Szczególnie zaś - wiosną i wczesną jesienią. Wtedy turystów jest najmniej.

Komentarze