Niewielka wieś Licheń Stary leży niedaleko Konina, w województwie wielkopolskim. Na pierwszy zrzut oka to mała, spokojna miejscowość, a w rzeczywistości jest tłumnie odwiedzana przez turystów z całej Polski, a nawet spoza naszych granic. Wszystko za sprawą Bazyliki Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski, stanowiącej największy kościół w naszym kraju.
Historia Lichenia
Historia wsi Licheń Stary sięga czasów epoki kamiennej, na co wskazują wykopaliska archeologiczne. W czasach Starożytnego Rzymu prowadził tędy tak zwany szlak bursztynowy, obejmujący trasy wyprawy nad Morze Bałtyckie. Legenda głosi, że w okolicy Lichenia znajdowała się świątynia, w której czczono bóstwo o nazwie Lichem, skąd wzięła się nazwa wsi. Licheń prawa miejskie zyskał w XV wieku, utracił je jednak w XVII wieku po potopie szwedzkim. Obecnie miejsce znane jest z uwagi na zlokalizowane tu najpopularniejsze sanktuarium maryjne w kraju.
Bazyliki Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski
Historia Bazyliki Maryjnej
Historia sanktuarium wiąże się z obrazkiem Matki Boskiej, namalowanym przez nieznanego twórcę na deseczce, który na sośnie zawiesił Tomasz Kłossowski, kowal z pobliskiej wsi Izabelin. Przez obrazkiem kilkukrotnie objawień doświadczył Mikołaj Sikatka, który trudnił się pasterstwem. Przewidział on między innymi epidemię cholery. Obrazek przeniesiono do licheńskiego kościoła, a pod koniec XX wieku (1996r.) przystąpiono do budowy bazyliki na poświęconej ziemi. Prymas Polski Józef Glemp wmurował pierwszy kamień, który przywiózł z Watykanu z grobu Świętego Piotra. Został on poświęcony przez papieża Jana Pawła II. Konsekracja bazyliki miała miejsce w 2004 roku. Dwa lata później przeniesiono do niej Cudowny Obraz.
Wygląd i wnętrze bazyliki
Bazylika jest świątynią pięcionawową z kopułą na środku oraz wieży. Zbudowana jest na planie krzyża. Przed kościołem znajduje się duży plac, może pomieścić nawet 250 tysięcy wiernych. W podziemiach znajdują się trzy kaplice: Kaplica Świętej Trójcy, Kaplica błogosławionych 108 Męczenników z obrazem Pana Jezusa oraz Kaplica Piety z obrazem bolejącej Matki. Co ciekawe, do kościoła prowadzą 33 stopnia, które symbolizować mają lata życia Jezusa Chrystusa. Znajduje się tam też 12 kolumn, symbolizujących liczbę apostołów i miesięcy w roku, 52 pary drzwi, symbolizujące ilość tygodni w roku oraz 365 okien. Na uwagę zasługuje majestatyczny ołtarz główny w stylu barokowym z bogatymi zdobieniami. W świątyni znajdują się także największe w kraju organy. Składają się one z pięciu instrumentów i posiadają razem 157 głosów. Niezwykłym elementem bazyliki jest oczywiście jej kopuła, mająca 45 metrów wysokości oraz 25 metrów średnicy, wsparta jest na żelbetonowej kolumnadzie. Dzwonnica kościelna ma 65 metrów wysokości i znajduje się w niej dzwon Maryja Bogurodzica. Jest to największy dzwon w Polsce, wytopiony jest z brązu, a jego uchwyty mają kształt orłów. W okolicy znajduje się także Kalwaria, zwana Golgotą, czyli ścieżka z szeregiem kaplic, upamiętniających mękę Jezusa Chrystusa. Niedaleko znajduje się pomnik Jana Pawła II, który wielokrotnie pielgrzymował do Lichenia.
Inne zabytki Lichenia
Poza bazyliką z Cudownym Obrazem, w Licheniu czeka na nich kilka innych zabytków. Jednym z nich jest kościół świętej Doroty, neogotycka świątynia parafialna, zbudowana na początku XIX wieku i konsekrowana w 1858 roku. Na początku XIX wieku była rozbudowywana. W pobliżu kościoła znajduje się dzwon Jerzy, odlany został w 1989 roku.
Warto wybrać się także do Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w Licheniu Starym, znajdujące się w samej bazylice. Gromadzi ono zbiory w okresu z okresu romantyzmu, pozytywizmu oraz Młodej Polski. Składa się z sześciu sal. Pierwsza z nich to sala Rzeczypospolita Szlachecka. Znajdują się tam kolekcje broni białej ale i wiele pamiątek szlacheckich, w tym rękopisy, tkaniny, mapy i szereg przedmiotów użytkowych. Kolejna sala do Droga do Niepodległości. Możemy w niej podziwiać dokumenty z czasów powstań przed 1918 rokiem. Z kolei na wystawie Skarbczyk Starej Książki czekają na nas starodruki z XV oraz XVI wieku. Kolejna sala to Galeria Sztuki Sakralnej, prezentująca malarstwo, rzeźbę, dokumenty kościelne oraz przedmioty liturgiczne. Jedną z największych kolekcji pamiątek w muzeum jest Sala Wystaw Czasowych: Powstanie Styczniowe. Znajdują się tam opisy bitew, rozkazy, relacje uczestników walk, a nawet oryginalne okulary Romualda Traugutta. W kolejnej sali zwanej Galerią Grafiki i Rysunku zgromadzone są zbiory od 1925 roku, w tym dzieła artystów z Francji, Holandii, Włoch, Niemiec oraz oczywiście Polski. Możemy tam podziwiać dzieła Jana Matejki, Rembrandta czy Wojciecha Kossaka.
Licheń Stary, choć niewielki, zyskał tak dużą popularność z uwagi na zbudowanie tam pięknego kościoła: miejsca kultu maryjnego. Wszystko zaczęło się od niepozornego obrazu, umieszczonego w przydrożnej kapliczce, a dziś możemy podziwiać majestatyczną bazylikę z ciekawą historią. To bowiem miejsce kultu ale i cudów, w tym objawień maryjnych, których doświadczyli zwykli ludzie, dający tym samym początek temu miejscu.