Beskid Sądecki - położenie, mapa, szlaki, atrakcje

Beskid SądeckiKusi pięknymi widokami i ciekawymi trasami, których pokonanie każdemu z nas dostarczy niezapomnianych wrażeń. Wycieczki po tak pięknej grupie górskiej, jaką jest Beskid Sądecki, dla każdego z nas mogą się stać wspaniałą przygodą. Na jakie atrakcje warto tu zwrócić szczególną uwagę? W jakich miejscowościach możemy spędzić wyjątkowe wczasy?

O wyjątkowości tej grupy górskiej decyduje m. in. jej położenie. Nie brak tu modnych kurortów, które mogą się pochwalić dobrym zagospodarowaniem oraz rewelacyjnie rozwiniętą bazą noclegową, nie brak tu również elementów, dzięki którym Beskid Sądecki urzeka niezwykłymi pejzażami. Tak jest m. in. w przypadku doliny Popradu - rzeki, która dzieli tę grupę górską na dwa pasma: pasmo Radziejowej i pasmo Jaworzyny Krynickiej.

Mapa Beskidu Sądeckiego

Mapa Beskidu Sądeckiego

Beskid Sądecki w pigułce

Choć nie są tu góry zbyt wysokie, wędrówka po ich terenie może nam dostarczyć wielu niezapomnianych wrażeń. Wiele ciekawostek czeka na nas również w górskich dolinach. Popularne uzdrowiska, łemkowskie wsie oraz miasteczka mogące się pochwalić długą historią - oto miejsca, które warto zobaczyć. Gdzie warto się wybrać? Na jakie atrakcje warto zwrócić szczególną uwagę?

Nowy Sącz - śladem skarbów ludowej architektury

Nowy Sącz

Poznawanie Beskidu Sądeckiego najlepiej zacząć od zapoznania się z tymi zabytkami, które czekają na terenie Nowego Sącza. To piękne miasto, które urzeka zarówno malowniczą okolicą, jak i cennymi perełkami dawnej architektury. Wiele z nich znajduje się z rejonie rynku, którego największą ozdobą jest piękny ratusz, jednak unikalnych skarbów budownictwa najlepiej poszukać na terenie Sądeckiego Parku Etnograficznego. Ten niezwykły skansen może się poszczycić niezwykłymi zbiorami, przy czym największe wrażenie na zwiedzających robi Galicyjskie Miasteczko oraz dział poświęcony Łemkom.

Krynica Zdrój - słynny kurort i jego atrakcje

Krynica Zdrój

Idealnym punktem wypadowym w góry, a jednocześnie kurortem, który oferuje moc atrakcji i tym mniej aktywnym, jest Krynica. Tu, w dolinie Kryniczanki, czekają na gości nie lada atrakcje. Góra Parkowa, na którą można wjechać kolejką, park zdrojowy i pijalnia wód - oto symbole tej miejscowości. Krynica może się też pochwalić ciekawym muzeum, poświęconym twórczości Nikifora Krynickiego, oraz ciekawymi cerkwiami - grekokatolicką i prawosławną. Zabytkowe Łazienki, wiekowe wille i pensjonaty - wszystko to sprawia, że na terenie tego uzdrowiska panuje wyjątkowa atmosfera. Krynica jest jednocześnie rewelacyjnym punktem dla tych, którzy planują wycieczki na Jaworzynę Krynicką. Można na nią wjechać kolejką gondolową, można też skorzystać z gęstej sieci szlaków pieszych.

Muszyna - nadpopradzki kurort pełen skarbów

Muszyba

To kolejne uzdrowisko, które rozłożyło się w dolinie Popradu. Liczne sanatoria i domy wypoczynkowe to obiekty, które zdominowały część tej miejscowości. Warto jednak pamiętać, że Muszyna jest też wspaniałym miasteczkiem, które do dziś zachwyca swym historycznym charakterem. Co warto zobaczyć w czasie wycieczki po tej miejscowości? Wspaniale prezentuje się Góra Zamkowa - rewelacyjny punkt widokowy oraz miejsce, które przyciąga ruinami zamku. Malowniczy rynek, zabytkowy kościół parafialny - oto kolejne atrakcje, które przyciągają do Muszyny turystów.

Rytro - wokół dawnego zamku

Rytro

To letnisko może się pochwalić piękną okolicą, a coraz lepiej rozwinięta baza noclegowa sprawia, że każdy z nas może tu spędzić wspaniałe wczasy. Rytro to również ciekawe atrakcje, którym warto poświecić nieco więcej uwagi. symbolem tego miejsca stały się ruiny rycerskiego zamku, które dumnie wznoszą się nad doliną Popradu.

Dolina Popradu

Park Ekologiczny, malownicza dolina Roztoki Wielkiej - oto kolejne ciekawostki, dzięki którym wypoczynek w tym miejscu może się dla każdego z nas okazać wyjątkowo przyjemnym doświadczeniem.

Śladem łemkowskich cerkwi

Dla wielu z nas Beskid Sądecki to przede wszystkim ciekawe pamiątki związane z Łemkami. Gdzie ich szukać? Drewnianą cerkwią łemkowską może się pochwalić wiele miejscowości leżących w rejonie Krynicy. Ciekawe obiekty czekają w Żegiestowie, Wierchomli i w Muszynie, takim zabytkiem może się też pochwalić Krynica oraz miejscowość Andrzejówka. By zwiedzić najstarszą i najciekawszą cerkiew w tej części kraju, należy jednak odwiedzić wieś Powroźnik. Tutejsza cerkiew św. Jakuba to wyjątkowe dzieło sztuki oraz perełka dawnej architektury, obok której nie można przejść obojętnie.

Z wizytą w Starym Sączu

Jednym z tych ośrodków miejskich, w których warto zatrzymać się na chwilę w czasie wycieczki po tej części Karpat, jest Stary Sącz. To ciekawe miasto, które urzeka małomiasteczkową zabudową oraz tak ciekawym zabytkiem sztuki sakralnej, jakim jest tutejszy klasztor Klarysek. To miejsce związane jest z postacią św. Kingi, nic więc dziwnego, że na teren klasztoru chętnie zaglądają i wierni i miłośnicy historii.

Piwniczna - kameralny kurort dla każdego

To ciekawe uzdrowisko, na terenie którego każdy turysta będzie mógł spędzić wczasy w sposób przyjemny i pożyteczny zarazem. Tanie noclegi można tu znaleźć o każdej porze roku, dzięki czemu z zaplanowaniem wypoczynku w tym kurorcie nikt nie powinien mieć problemów. Dla z jakich względów warto odwiedzić to miejsce? Piwniczna to malownicza sceneria oraz ciekawy park zdrojowy, na terenie którego znajduje się pijalnia - chętnie odwiedzana nie tylko przez kuracjuszy, ale i zaglądających na teren Piwnicznej tylko na chwilę turystów. pięknie prezentuje się również tutejszy rynek, przy którym czeka kolejna atrakcja. Jest nią placówka muzealna, w której skupiono się kulturze ludowej tej części Beskidów. Kto zajrzy na tutejsza wystawę, ten będzie mógł ujrzeć ciekawą kolekcję góralskich strojów oraz instrumentów muzycznych.

Żegiestów - od uzdrowiska do kameralnego letniska

W XIX wieku Żegiestów zaczął się dynamicznie rozwijać jako miejscowość uzdrowiskowa, jednak szereg niefortunnych okoliczności sprawił, że dziś w części uzdrowiskowej Żegiestowa straszą nas opuszczone sanatoria. Na szczęście w pobliżu dawnego kurortu rozwija się Żegiestów - wieś letniskowa, w której można skorzystać z ciszy, spokoju, pięknych widoków oraz coraz ciekawszej bazy noclegowej. Wieś ta może się również pochwalić ciekawym zabytkiem. Jest nim murowana cerkiew, wzniesiona w drugiej dekadzie XX wieku.

Beskid Sądecki jest wspaniałą grupą górską, na terenie której nudzić się nie można. Wielkie kurorty, kameralne letniska, skarby architektury oraz ciekawe szlaki piesze - oto atrakcje, dzięki którym wczasy w tej części Karpat dla każdego z nas mogą się stać wspaniałą przygodą.

Artykuł powstał we współpracy z Belmonte Hotel Krynica-Zdrój - resortem dla prawdziwych koneserów wypoczynku, urokliwie położonym w Beskidzie Sądeckim.

Źródło mapy: http://scholaris.pl.

Komentarze