Bydgoszcz i okolice - atrakcje, ciekawe miejsca, które warto zobaczyć

BydgoszczBydgoszcz stanowi jeden z największych kulturalnych i akademickich ośrodków Polski. Zajmujące 8 miejsce pod względem wielkości miast w kraju pozwala na zamieszkanie przeszło 350 tysięcy osób. Mnogość atrakcji, niezwykła architektura miasta i jedzenie przyciągają każdego roku mnóstwo turystów. To miejscowość, którą można odwiedzać przez cały rok nie nudząc się nawet przez minutę. Przedstawiamy 10 miejsc, które trzeba zobaczyć będąc na miejscu.

Co koniecznie trzeba zobaczyć w tym mieście? Na jakie atrakcje warto zwrócić szczególną uwagę podczas wędrówek po Bydgoszczy?

1. Stare Miasto

Początki Starego Miasta sięgają XIV wieku. To miejsce, które od początku stanowiło zaplecze handlowe i rozrywkowe dla mieszkańców, kupców a później również artystów. Urzekająca architektura tego miejsca łączy w sobie cechy barokowe i klasyczne, klimatyczne kamienice i wąskie uliczki pozwalają na wielogodzinne spacery w otoczeniu restauracji, barów i kawiarni. To tutaj znajdziemy największe historyczne atrakcje miasta w jednym miejscu: pozostałości Murów Miejskich liczących już ponad 500 lat, gotyckie kościoły i zabytkowe Spichrze, które pełniły rolę magazynów nad rzeką Brdą.

2. Galeria Miejska BWA

Największa galeria sztuki w mieście to właśnie Galeria Miejska BWA. Przez cały rok instytucja organizuje wystawy artystów z regionu i kraju oraz zagranicznych fotografów czy malarzy. Często odbywają się wydarzenia kulturalne, spotkania z autorami, projekty multimedialne i tematyczne oraz problemowe wystawy o bogatej strukturze. Galeria organizuje również pokazy filmów, spotkania z reżyserami i akcje edukacyjne takie jak wykłady czy seminaria. To miejsce, w którym nieustannie odbywa się wielki festiwal sztuki: współczesnej i klasycznej, fotograficznej, malarskiej i filmowej.

3. Muzeum Mydła i Historii Brudu

Brzmi zachęcająco, prawda? Muzeum Mydła i Historii Brudu to niewielki obiekt, w którym możemy spróbować swoich sił w ręcznym praniu na tarze, usłyszeć wiele ciekawostek i stworzyć swoje pierwsze mydło. To wyjątkowe miejsce doskonale nadaje się zarówno dla osób dorosłych jak i rodzin z dziećmi: młodsi goście są szczególnie mile widziani!

4. Ogród Zoologiczny

ZOO w Bydgoszczy to zalesiony park zoologiczny, w którym spędzimy miły poranek w otoczeniu zwierząt z całego świata – jednak zoo specjalizuje się przede wszystkim w rozmnażaniu zwierząt z pobliskich terenów, w szczególności tych zagrożonych wyginięciem. Znajdziemy tutaj także przedstawicieli egzotycznych gatunków zwierząt, akwarium oraz terrarium i miejsce, w którym najmłodsi goście mogą nakarmić kozy, owce i żółwie na specjalnym, odgrodzonym terenie.

5. Myślęcinek

Największy park miejski w Polsce znajduje się właśnie w Bydgoszczy. Myślęcinek to zielone tereny, które zajmują powierzchnię 830 hektarów, na których skupione są ekologiczne ścieżki dydaktyczne, piesze i rowerowe szlaki wycieczkowe oraz ogrody. Ogród Fauny Polskiej, który znajduje się na terenie Myślęcinka pełni funkcję pierwszego zoo w Polsce: obecnie znajdziemy tutaj żubry, niedźwiedzie czy nawet przedstawicieli egzotycznych zwierząt. W Ogrodzie Botanicznym, który podzielony jest na mniejsze, tematyczne ogródki możemy zachwycić się nieznanymi nam dotąd gatunkami roślin. Na terenie Myślęcinka znajdziemy również stadninę konną, Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Ekologicznej oraz część handlową i gastronomiczną. Najmłodsi turyści również nie będą się nudzić! W Myślęcinku działa kolejka parowa a dodatkowo na terenie parku mieści się Park Rozrywki i Park Jurajski.

6. Muzeum Wojsk Lądowych

Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy to miejsce, w którym znajdziemy zabytki pochodzące z różnych okresów historycznych: najstarsze elementy uzbrojenia mają kilkaset lat i pochodzą z czasów średniowiecza. Duży element ekspozycji stanowią przedmioty, pojazdy czy uzbrojenie pochodzące z okresu II wojny światowej. Cały obiekt podzielony jest na wystawy okresowe, które dotyczą konkretnych, historycznych czasów. Muzeum prowadzi także szeroką działalność edukacyjną i naukową poprzez publikacje, rozszerzenie oferty na wycieczki szkolne czy prowadzenie różnych działań propagujących świadomość wojskową.

7. Papugarnia

Z pewnością miłośnicy zwierząt zakochają się w Bydgoszczy. Dwa duże ośrodki zoologiczne uzupełnia powstała kilka lat temu papugarnia, w której każdy zazna niesamowitego kontaktu z naturą. Ogromną zaletą papugarnii jest fakt, że ptaki nie są zamknięte w klatkach lecz poruszają się po swojej części obiektu: tej, wydzielonej dla przedstawicieli papug lub drugiej, przeznaczonej dla mniejszych zwierząt. Za niewielką sumę można również urządzić tutaj dziecięce urodziny w specjalnej sali, do której dociera śpiew ptaków.

8. Rzeka Brda

Spacer nad rzeką Brdą jest obowiązkowym punktem wycieczki po Bydgoszczy. To nad nią znajdziemy najwięcej wykwintnych restauracji serwujących potrawy z całego świata oraz mamy możliwość przywitania się z najsłynniejszym pomnikiem w całym mieście, którzy przedstawia mężczyznę przechodzącego przez rzekę. Zabytkowe spichlerze, wspaniałe kamienice i doskonałe, wieczorne oświetlenie pozwoli na romantyczny spacer w otoczeniu przepięknej architektury miasta.

9. Muzeum Dyplomacji i Uchodźctwa

Choć obiekt nie jest duży, z pewnością warty zobaczenia - to w końcu jedyne takie miejsce na całym świecie, które gromadzi i udostępnia dokumenty, artefakty i zdjęcia dotyczące uchodźstwa i służby zagranicznej w odniesieniu do Polski. Znajdziemy tutaj osobiste pamiątki i podarunki przekazywane dla wysokiej rangi urzędników zagranicznych, zbiory grafik oraz archiwa zawierające unikatowe dokumenty.

10. Rezerwat Przyrody Dziki Ostrów

To kolejne miejsce na mapie Bydgoszczy, które spodoba się wszystkim, którzy pragną odpoczynku od zgiełku miasta i chwili spędzonej wśród natury. Przez cały rezerwat przebiega niebieski szlak przeznaczony do pieszych wędrówek, który w całości ma ponad 60km. Rezerwat pozwala na ochronę roślin zagrożonych oraz nieingerujące poznanie wielu gatunków drzew i kwiatów. To miejsce niemal idealne na popołudniową, wielogodzinną wędrówkę dla młodszych i starszych turystów.

Bydgoszcz oferuje znacznie więcej: pomniki, muzea, zabytki architektoniczne i przyrodnicze. Nie sposób poznać całego miasta w kilka dni ale z pewnością tyle wystarczy na odwiedzenie najważniejszych punktów, które charakteryzują przepiękną, klimatyczną stolicę województwa. To może być dopiero początek przygody z miastem, która pozwoli wrócić tutaj jeszcze nie jeden raz i powoli poznawać wszystko, co oferuje Bydgoszcz.

Komentarze

Marta
Piękny tekst o Bydgoszczy, która przecież jest mocno niedoceniana. A tu serio jest sporo miejsc do zwiedzenia.
https://www.pizzadalmacja.pl/