Jura Krakowsko-Częstochowska - atrakcje, zamki, szlaki, noclegi

Jura Krakowsko-CzęstochowskaJura Krakowsko-Częstochowska od dziesiątek lat niezmiennie przyciąga tysiące turystów spragnionych malowniczych widoków i wędrówek po najdawniejszych polskich warowniach, których historia sięga czasów średniowiecznych. Mówiąc o Jurze Krakowsko-Częstochowskiej mamy na myśli obszar Polski południowej, a dokładnie region położony pomiędzy Wieluniem, Częstochową a Krakowem.

Jura Krakowsko-Częstochowska podbiła serca turystów swym pięknem i bogactwem. Tutejsze atrakcje turystyczne to przede wszystkim wyjątkowe pamiątki historyczne oraz niezwykłe dzieła natury.

Piękne ostańce oraz średniowieczne zamki, wyjątkowe jaskinie oraz wywierzyska - takie atrakcje turystyczne sprawiły, że Jura stała się turystycznym rajem. Wycieczki po tej krainie wyjątkowo chętnie skupiają się na okolicach Ojcowa. Tu czeka pełen przyrodniczych skarbów Ojcowski Park Narodowy oraz jedna z najwspanialszych dolin - Dolina Prądnika.

Jedną z największych atrakcji rejonu są skały wapienne tworzące całe skupiska i wymyślne formacje. Wiele z tych skał ma swoje nazwy i historie z nimi związane. Warto zapoznać się z legendami i opowiadaniami, wtedy odkrywanie piękna Jury będzie jeszcze ciekawsze. Najbardziej znane miejsca, w których nagromadzenie fantazyjnych skał jest największe to okolice Kroczyc i Rzędkowic, Ogrodzieńca i Podzamcza, Ojcowa i tzw. Dolinki Podkrakowskie w bezpośrednim sąsiedztwie aglomeracji krakowskie.

 

Skały wapienne

Skały wapienne

Rejony Jury Krakowsko-Częstochowskiej to połacie pięknych lasów i borów. W sezonie letnim i jesiennym lasy te oferują bogactwo jagód, malin, poziomek i grzybów.

Jura Krakowsko-Częstochowska - lasy

Odwiedzając Jurę warto zobaczyć jedyną w Polsce pustynię. Niedaleko Olkusza i Dąbrowy Górniczej rozciąga się Pustynia Błędowska. Pustynia ta od wielu lat stepowieje i zarasta lasem, ale starania lokalnych władz i miłośników przyrody przynoszą efekty i udaje się zachować pustynny charakter miejsca.

Jura Krakowsko-Częstochowska

Szlak Orlich Gniazd

Pierwszym skojarzeniem z Jurą jest Szlak Orlich Gniazd liczący 169 km. Jest to jeden z najpopularniejszych w kraju szlaków turystycznych pokonywanych pieszo, na rowerze, konno lub samochodem. Nie ma ograniczeń co do sposobu poruszania się. To ważne z punktu widzenia rodzin i osób starszych. Pod tą tajemniczą nazwą kryją się ruiny polskich zamków i innych warowni wybudowanych już za czasów króla Kazimierza Wielkiego. Był to ówczesny system obronny mający strzec granic państwa. Zamki są położone na wzniesieniach, by mieć pod kontrolą znaczny obszar wokół siebie, a także by stanowić dobry punkt obronny. Najsłynniejsze z nich to zamki w Ogrodzieńcu, Mirowie, Olsztynie, Bobolicach (odrestaurowany), Będzinie (zachowany), Ojcowie, Rabsztynie i Pieskowej Skale, który był plenerem ekranizacji pierwszej części Trylogii Henryka Sienkiewicza pt. "Ogniem i Mieczem". Zamek Ogrodzieniec przez cały sezon wiosenno-letni oferuje turystom szereg atrakcji odbywających się również wieczorami. Jeżeli jednak chcemy odpocząć od tłumów turystów które prawie zawsze spotkamy w tych lokalizacjach, możemy odszukać ruiny wielu innych zamków lub strażnic których w okolicy nie brakuje.

Zamek w Ogrodzieńcu

Zamek w Ogrodzieńcu

Zamek Bobolice

Zamek w Bobolicach

Rabsztyn

Zamek w Rabsztynie

Ta niewątpliwie ważna atrakcja turystyczna Jury Krakowsko-Częstochowskiej oferuje turystom rozbudowaną bazę noclegową. Bez trudu można wynająć pokój w otoczeniu poszczególnych zamków. Warto zrobić to tym bardziej, by poznać Jurę dokładnie, a także przede wszystkim odpocząć od obowiązków dnia codziennego.

Ojcowski Park Narodowy

Drugą atrakcją Jury Krakowsko-Częstochowskiej jest Ojcowski Park Narodowy. Choć rozmiarami nie imponuje, to atrakcyjnością przyrody i szlakami turystycznymi nie ustępuje swoim większym odpowiednikom. Warto wybrać się, by zobaczyć ten położony nieopodal Krakowa park narodowy. Podobnie jak w przypadku innych miejsc, warto poświęcić na to kilka dni i zarezerwować sobie w tym celu nocleg. Na turystów czekają jaskinia Łokietka i Jaskinia Ciemna, a także zamek w Ojcowie. Gdy już dotrzemy do ruin zamku, czeka na nas widok na panoramę Doliny Prądnika.

Ojcowski Park Narodowy

Ojcowski Park Narodowy

Dolina Prądnika

Wycieczki jej dnem to szansa na zapoznanie się z najcenniejszymi zabytkami i najpiękniejszymi ostańcami skalnymi Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Jakież to atrakcje turystyczne czekają w tym miejscu? Symbolem tej pięknej doliny stała się słynna Maczuga Herkulesa. Wycieczki chętnie odwiedzają też inne formy skalne znajdujące się na jej terenie. Braka Krakowska oraz skała Rękawica z całą pewnością zasługują na uwagę.

Dolina Prądnika - Ojcowski Park Narodowy - Maczuga Herkulesa

Maczuga Herkulesa

Wielkim skarbem są też liczne jaskinie, dzięki którym Dolina Prądnika stała się ważnym ośrodkiem osadnictwa w pradziejach. To właśnie w tutejszych jaskiniach znaleziono najstarsze ślady pobytu człowieka na ziemiach polskich. Dziś jaskinie te zachwycają swą szatą naciekową, a udostępnione do zwiedzania stały się wielkimi atrakcjami dla turystów. Obowiązkowym punktem w programie niemal każdej wycieczki zaglądającej na teren Ojcowskiego Parku Narodowego jest słynna Grota Łokietka, choć coraz częściej turyści wybierają się do równie pięknej Jaskini Ciemnej. W Dolinie Prądnika nie brak też wspaniałych zabytków architektury. Pustelnia Salomei na Grodzisku oraz zabytkowe młyny znajdujące się przy drodze łączącej Ojców i Pieskową Skałę to jedne z największych atrakcji. Zachwycają też takie obiekty, jak ruiny zamku w Ojcowie oraz zamek w Pieskowej Skale. Na terenie Ogrodzieńca uwagę przyciąga zabudowa uzdrowiskowa, będąca dowodem na to, jak prężnie rozwijała się tu turystyka w XIX wieku. Innym obiektem, którego w czasie wycieczki po tej części Jury nie można pominąć, jest słynna Kaplica na Wodzie. Dolina Prądnika to miejsce wyjątkowe. Szlaki piesze i rowerowe sprawiają, że turystyka aktywna ma się tu doskonale. Piękne zabytki i niezwykłe widoki czynią z niej obszar wyjątkowo atrakcyjny pod względem krajoznawczym, a miłośnicy przyrody mogą się tu rozkoszować widokiem rzadkich gatunków roślin.

Jak dojechać?

Jura Krakowsko-Częstochowska jest położona w pobliżu dużych miast i aglomeracji, a co za tym idzie doskonale skomunikowana z resztą kraju. Sąsiedztwo Krakowa i całej aglomeracji śląskiej, ułatwia dotarcie w ten rejon każdym możliwym środkiem transportu, począwszy od własnego samochodu, poprzez komunikację autobusową i kolejową, a skończywszy na samolotach (lotnisko w Krakowie i Katowicach Pyrzowicach). Podróżując na południe Polski, np. celem zwiedzenia Krakowa, czy udania się w góry, warto wygospodarować dzień lub kilka dnia na poznanie największych atrakcji Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Aktywny wypoczynek

Jura to wymarzone miejsce do wielokilometrowych, ale nie bardzo forsownych, wycieczek pieszych. Dla wytrwałych turystów atrakcję będzie przejście całego kilkudziesięciokilometrowego szlaku Orlich Gniazd prowadzącego z Krakowa aż do Częstochowy. To też setki kilometrów szlaków konnych i rowerowych. Najważniejszym jednak sportem przyciągającym fascynatów z całego kraju i nie tylko, jest wspinaczka skałkowa. Skały w okolicach Kroczyc i Rzędkowic, a także w podkrakowskich dolinkach to prawdziwa Mekka wspinaczy. Po Tatrach, to dla nich drugie najbardziej kultowe miejsce. Większość słynnych polskich alpinistów tutaj właśnie uczyło się i szlifowało swoje umiejętności. Warto pamiętać, że po intensywnym wysiłku powinien nastąpić odpoczynek i regeneracja, a te warto zarezerwować sobie wcześniej na całej długości trasy, którą zamierzamy przebyć.

Jura Krakowsko-Częstochowska rzadko staje się docelowym miejscem wyjazdów urlopowych czy dłuższych wakacyjnych pobytów. jak widać, nie oznacza to jednak, że nie ma do zaoferowania szeregu atrakcji turystycznych i krajoznawczych. Wręcz przeciwnie, to jeden z najciekawszych i najbardziej urozmaiconych rejonów Polski. To obszar, na którym każdy znajdzie coś dla siebie. Jest przyjazny rodzinom z dziećmi, osobom starszym poszukującym przede wszystkim spokoju i odpoczynku oraz osobom aktywnym, które chciałyby skosztować nieco adrenaliny i mocnych wrażeń.

Komentarze